Gå til innhold
Hundesonen.no

Biltrøbbel i kulda


Tonje

Recommended Posts

Nå trenger jeg litt tips fra dere som har bil her. Jeg har stasjonsvogn,med bur til bikkja baki.Men jeg får jo fankern ikke brukt det nå på denne kalde tida,for jeg får ikke opp bakluka! Jeg har prøvd med både pose med varmvann og låsspray,men den sitter bom fast.. Så på de siste kjøreturene har hunden måttet sitte i baksetet,og jeg liker det ikke noe særlig.Må jeg bare gi opp for vinterens vrede,og kjøpe sikkerhetssele til dyret,eller finnes det andre ting jeg kan prøve?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå trenger jeg litt tips fra dere som har bil her. Jeg har stasjonsvogn,med bur til bikkja baki.Men jeg får jo fankern ikke brukt det nå på denne kalde tida,for jeg får ikke opp bakluka! Jeg har prøvd med både pose med varmvann og låsspray,men den sitter bom fast.. Så på de siste kjøreturene har hunden måttet sitte i baksetet,og jeg liker det ikke noe særlig.Må jeg bare gi opp for vinterens vrede,og kjøpe sikkerhetssele til dyret,eller finnes det andre ting jeg kan prøve

*ler* jeg bare spørre, hvilken bil er det du har som ikke funker i vinterkulda? :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå trenger jeg litt tips fra dere som har bil her. Jeg har stasjonsvogn,med bur til bikkja baki.Men jeg får jo fankern ikke brukt det nå på denne kalde tida,for jeg får ikke opp bakluka! Jeg har prøvd med både pose med varmvann og låsspray,men den sitter bom fast.. Så på de siste kjøreturene har hunden måttet sitte i baksetet,og jeg liker det ikke noe særlig.Må jeg bare gi opp for vinterens vrede,og kjøpe sikkerhetssele til dyret,eller finnes det andre ting jeg kan prøve?

Altså - er det låsen som ikke vil eller er døra låst opp og "bare" frosset fast?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I HEAR YA ! :P Selv har jeg en ford scorpio som streiker nå i kulda og...det er ikke bare låsen (sentrallås) som er treg, den knotten man trykker inn for å få opp bakluken altså...men det virker som om selve døren er frosset fast i gummilistene.

Det jeg gjør, er å starte bilen og la den gå på tomgang til den er varm...da går den som regel opp. Kun en gang har jeg måttet kapitulere og putte Diezel i baksetet, for da skulle vi til dyrlegen og vaksinere.

Slik er det vel å ikke ha garasje.

:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om gummilisten fryser seg frast til selve døren kan man smøre på noe silicon aktige saker (seeee fag kunnskapen og fag teminologien!) jeg har en stift som jeg bruker til å smøre på..... Funker supert!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

først og fremst må du få tint og tørket opp bilen skikkelig. Du må ha tilgang på en varm garage.

Når du får tørket den opp foreslår jeg at du rengjør pakninger og smører alle pakninger med silikonspray/stift. (Jeg bruker spray) Fås kjøpt på en bilrekvisitaforhandler, eller en bensinstasjon.

Så bør du rengjøre alle låsene og smøre disse med f.eks CRC eller 5 - 56 (eller noe som smører og beskytter)

Når mildværsperiodene kommer igjen med regn og saltsuppe og all den dritten bør du jamnlig vedlikeholde pakninger og låser med overnevnte remedier.

mh

cl

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HAHA! Jeg har ford scorpio jeg og Calina :Laugh: Altså,det er låsen som fryser tror jeg. Jeg får ikke trykka inn den knappen. Bilen står i garasje om natta(ikke oppvarmet),og låsen er like vrang om bilen er kald eller varm..

Men takk for alle tips!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tøøøft masse scorpioer..! :P

Den knappen bak holder det å varme med håndflaten hos meg.. *healing hands*

Trykk litt rundt den med silikonstift, varm nøkkelen med lighter å stikk den inn flere ganger...

Finnes masse mere eller mindre fungerende trix...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ford Scorpio er en kanonbil, det! :P Eneste gangen min ikke har startet,var når selve starteren var gåen. Ellers går den som en klokke. Jeg bante og steikte når jeg sku ha ny bil,for jeg sku aldri mer ha bakhjulstrekk etter å ha stått på tverke med volvoen x-ant ganger...men denne har jeg ennå tilgode å stå fast med.

Nå skal jeg stikke innom bensinstasjonen,og kjøpe med meg silikonspray og CRC - takk for tips!

En ting med min lås bak,er at når den er så treg som den er nå i kulda,hjelper det å bruke nøkkelen til å få knotten langt nok inn - hjelper ikke hos meg å stå med fingen å trykke der nei... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
×
×
  • Opprett ny...