Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hørt en del snakk om at ikke tispen med løpetid må bade pga faren for infeksjoner..stemer dette? Når oppstår infeksjoner i forbindelse med løpetid?

Jeg ble litt i tvil her nå :unsure: , når kan en tispe bli drektig? Når som helst? Under løpetid? Rett etter/før løpetid? :wub: Burde jo vite dette..

Skrevet

Det stemmer at tispen ikke kan bade så mye under løpetiden. Dette fordi hun er veldig åpen bak, så vær forsiktig med det. :wub:

Skrevet
Det stemmer at tispen ikke kan bade så mye under løpetiden. Dette fordi hun er veldig åpen bak, så vær forsiktig med det. :wub:

Nå spør jeg nok ganske dumt, men å dusje den går?

Skrevet

Tispa vil kun stå for hanhunden når hun er klar. det varierer jo veldig mye fra hund til hund når dette er men her i gården var det fra 11. dag til 14,15.. Men tidligere er også vanlig :wub:

Skrevet

Bikkja fikk løpetid for en uke siden nå, og det er litt kjipt iogmed at vi startet ag kurs i går. Men vi har fått beskjed om å dusje henne fordi hun skal holdes ren bak! Men bading var ikke å tenke på. Men kan de ikke bli drektige, andre uken med løpetid?

Skrevet

Noen tisper står i andre uke med løpetid, snittet sies å være mellom dag 10 og dag 15, men dette er veldig varierende. For å finne nøyaktig tidspunkt, s må man ta blodprøver.

Jeg har aldri dusjet mine tisper bak for å holde dem rene, dette har de klart selv.

For å være på den sikre siden - hold tispa unna hannhunder og hold henne under oppsikt hele løpetiden.

Skrevet

Det varierer når hunden kan bli drektig. Normalt er tispen mest mottakelig i 1 uke mellom 12- 14 dag , men hos noen tisper er det vanskelig å oppdage når løpetiden starter! Det sikrester er å holde hunden borte fra hannhunder under løpetiden. Er lurt å observere adferden på hunden de første løpetidene slik du vet hvordan syklusen er og når hun er interresert i hannhundene.

Skrevet

Når vet vi egentlig når løpetiden er slutt? Vår tispe har løpetid for første gang. Vi er vel ca i andre uke, vanskelig å si akkurat når det startet......Så hvordan vet jeg når det er slutt? :D

Skrevet
Når vet vi egentlig når løpetiden er slutt? Vår tispe har løpetid for første gang. Vi er vel ca i andre uke, vanskelig å si akkurat når det startet......Så hvordan vet jeg når det er slutt? :D

En løpetid varer jo ca i 3 uker, men du merker på hunden når den er helt uinterresert i hannhunder og alt begynner å bli normalt igjen. At den slutter å markere så mye under turer, ikke er mer blod osv

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...