Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hørt en del snakk om at ikke tispen med løpetid må bade pga faren for infeksjoner..stemer dette? Når oppstår infeksjoner i forbindelse med løpetid?

Jeg ble litt i tvil her nå :unsure: , når kan en tispe bli drektig? Når som helst? Under løpetid? Rett etter/før løpetid? :wub: Burde jo vite dette..

Skrevet

Det stemmer at tispen ikke kan bade så mye under løpetiden. Dette fordi hun er veldig åpen bak, så vær forsiktig med det. :wub:

Skrevet
Det stemmer at tispen ikke kan bade så mye under løpetiden. Dette fordi hun er veldig åpen bak, så vær forsiktig med det. :wub:

Nå spør jeg nok ganske dumt, men å dusje den går?

Skrevet

Tispa vil kun stå for hanhunden når hun er klar. det varierer jo veldig mye fra hund til hund når dette er men her i gården var det fra 11. dag til 14,15.. Men tidligere er også vanlig :wub:

Skrevet

Bikkja fikk løpetid for en uke siden nå, og det er litt kjipt iogmed at vi startet ag kurs i går. Men vi har fått beskjed om å dusje henne fordi hun skal holdes ren bak! Men bading var ikke å tenke på. Men kan de ikke bli drektige, andre uken med løpetid?

Skrevet

Noen tisper står i andre uke med løpetid, snittet sies å være mellom dag 10 og dag 15, men dette er veldig varierende. For å finne nøyaktig tidspunkt, s må man ta blodprøver.

Jeg har aldri dusjet mine tisper bak for å holde dem rene, dette har de klart selv.

For å være på den sikre siden - hold tispa unna hannhunder og hold henne under oppsikt hele løpetiden.

Skrevet

Det varierer når hunden kan bli drektig. Normalt er tispen mest mottakelig i 1 uke mellom 12- 14 dag , men hos noen tisper er det vanskelig å oppdage når løpetiden starter! Det sikrester er å holde hunden borte fra hannhunder under løpetiden. Er lurt å observere adferden på hunden de første løpetidene slik du vet hvordan syklusen er og når hun er interresert i hannhundene.

Skrevet

Når vet vi egentlig når løpetiden er slutt? Vår tispe har løpetid for første gang. Vi er vel ca i andre uke, vanskelig å si akkurat når det startet......Så hvordan vet jeg når det er slutt? :D

Skrevet
Når vet vi egentlig når løpetiden er slutt? Vår tispe har løpetid for første gang. Vi er vel ca i andre uke, vanskelig å si akkurat når det startet......Så hvordan vet jeg når det er slutt? :D

En løpetid varer jo ca i 3 uker, men du merker på hunden når den er helt uinterresert i hannhunder og alt begynner å bli normalt igjen. At den slutter å markere så mye under turer, ikke er mer blod osv

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...