Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppdrettere av Mops


Lilleulv

Recommended Posts

Skrevet

En kollega skal kjøpe seg mops :ahappy: hurra! Så nå har han bedt meg om hjelp til å finne oppdretter.... Vil gjerne ha anbefalt seriøse oppdrettere på Østlandsområdet, og fortell gjerne om egne erfaringer.

Skrevet

Muligens høres jeg litt negativ ut nå, men jeg anbefaler deg å be kollegaen tenke igjenom at mange mopser lider under det "kule" ustseendet sitt og aldri kan fungere som normale hunder og jeg anbefaler kollegaen din å se etter andre ting en utstillingsresultater i linjene. Finne en oppdretter som fokuserer på helse og som avler litt lengre snuter slik at de får puste skikkelig. Faktum er at mange mopseoppdrettere bryter dyrevernsloven når de avler slik at hundene skal se "best" mulig ut. (les: ha kortest mulig snute)

Skrevet
Muligens høres jeg litt negativ ut nå, men jeg anbefaler deg å be kollegaen tenke igjenom at mange mopser lider under det "kule" ustseendet sitt og aldri kan fungere som normale hunder og jeg anbefaler kollegaen din å se etter andre ting en utstillingsresultater i linjene. Finne en oppdretter som fokuserer på helse og som avler litt lengre snuter slik at de får puste skikkelig. Faktum er at mange mopseoppdrettere bryter dyrevernsloven når de avler slik at hundene skal se "best" mulig ut. (les: ha kortest mulig snute)

hm ja... den her er litt vanskelig synes jeg. jeg kan ikke noe om mops, ville aldri hatt det selv... Men jeg føler ikke jeg kan blande meg inn når en annen skal kjøpe seg mops liksom. Han er utrolig glad i dyr og snill så mopsen får nok et kjempefint hjem! gleder meg til han skal ha med valpen på jobb... :hmm: alt jeg kan gjøre er å hjelpe til å finne gode oppdrettere til han, som fokuserer på helse og gemytt. så kjempefint om dere hjelper meg å finne sånne oppdrettere.

Skrevet

Nå fikk jeg en mulighet til å nevne det med neselengde, og han ble kjempefrustrert når han hørte at det var noen som avla på kortere nese pga utstilling. Det skulle han passe på når han skulle kjøpe sa han! :icon_redface: bra da!

Skrevet

Jeg husker noen la ut en link engang til en kennel som avlet på hunder med litt lengre neser enn det som er normalt på utstilling.. Noen som husker det? Eventuelt hvor den kennelen holder til?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...