Gå til innhold
Hundesonen.no

Nye beboere


Kiara06

Recommended Posts

Skrevet

Da jeg ble lei av grinete malawier, så fikk de nytt hjem og akvariet satt opp på ny.

Men, kunne tenkt meg noen nye beboere som passer sammen. Til nå har vi 9 Kardinaler, 2 SAE og 2 maller. Tenkte på disse fiskene i akvariet. Størrelsen er 150-160 liter:

scalar

platy

molly

neontetra

sverddrager

Har disse stort sett samme matvaner?

Hvor mange kan vi da ha av hver/hvor mange anbefales?

Vil jo at fiskene skal trives.

Tips ivei!

Skrevet

Veeel...det eneste som matcher det du har fra før er neon og scalare - men du har et kar på 100 liter for lite for scalaren og neon blir jo svært likt det du allerede har da.

Levendefødere vil ha høyere PH og litt hardere vann enn f.eks. kardianlene dine så om de spiser samme maten vil de allikevel kreve forskjellige vannverdier.

Hva med andre og mye snillere ciklider? F.eks. Palett, sommerfugl etc.?

  • 3 weeks later...
Skrevet

Man skal ikke ha scalara og neontetra sammen :D

For scalaren er såpass hissig så den bare "plager" dem..

Vi putta neontetra og scalare sammen, men det funka dårlig..

Scalare`n spiser di små... :D

Vi har 50l akvarium og har en ganske stor scalare :o

Trives den :P

Skrevet
Man skal ikke ha scalara og neontetra sammen :baby:

For scalaren er såpass hissig så den bare "plager" dem..

Vi putta neontetra og scalare sammen, men det funka dårlig..

Scalare`n spiser di små... :baby:

Vi har 50l akvarium og har en ganske stor scalare :D

Trives den :P

Er tetraen godt voksen og scalaren liten går det helt greit - en scalare (som fisker flest) sluker det som er lite nok til å få plass i munnen uansett. Fordelen med oppdrettsscalarer er at de har mistet en del av jaktinnstinktet og snapper da ikke så aktivt etter annen svømmende "mat".

For det andre er IKKE en scalare "hissig" (mon tro hva du mener med det?) - den er en rolig og saktesvømmende ciklide, men den vil forsvaret sitt revir. Det er mer vanlig at andre fisker "plager" scalaren enn motsatt.

Ærlig talt! Holde en stor scalare (eller en hvilken som helst uansett) i en 50 liter er rett og slett dyreplageri! En scalare trenger MINIMUM 250 liter - og da er det bare plass til toppen to par.

Skrevet

Mulig tråden er litt gammel, men kan vel svare allikevel :baby:

Platy, molly og sverddrager vil ha hardt vann, resten vil ha bløtt og surt vann. Scalarer og neoner kan kanskje gå sammen hvis de vokser opp sammen, men akvariet er for lite for scalarene.

Jeg ville gått for en diger stim kardinaler, det er pent :baby:

Skrevet

For det første så SPURTE vi i dyrebutikken HVEM fisk vi kunne ha sammen!

Fikk da til svar: Scalaren kan være hissig ! Den napper i alt som er av slør på andre fisker!

Vår scalare drev bare å nappet i kampfisk-hannen vår, og den døde til slutt!

Og om akvariet vårt er for lite, hvorfor kan man da gå inn i dyrebutikker og se gjerne 5-6-7 scalerer

i samme akvarium som vi har hjemme?? :P

Dessuten så han som jobber der vi handler..Han er meget flink!

Og han sa at å ha scalarem i akvariumet, gjorde ingenting !

Men skal ikke legge det under en stol heller..At både jeg og samboern SER at han har liten plass... :P Men vi vil jo gjerne beholde han da..For det er en utrolig flott scalare :P

Men vi får se..Mulig det blir større akvarium her snart...

Skrevet
For det første så SPURTE vi i dyrebutikken HVEM fisk vi kunne ha sammen!

Fikk da til svar: Scalaren kan være hissig ! Den napper i alt som er av slør på andre fisker!

Vår scalare drev bare å nappet i kampfisk-hannen vår, og den døde til slutt!

Og om akvariet vårt er for lite, hvorfor kan man da gå inn i dyrebutikker og se gjerne 5-6-7 scalerer

i samme akvarium som vi har hjemme?? :P

Dessuten så han som jobber der vi handler..Han er meget flink!

Og han sa at å ha scalarem i akvariumet, gjorde ingenting !

Men skal ikke legge det under en stol heller..At både jeg og samboern SER at han har liten plass... :P Men vi vil jo gjerne beholde han da..For det er en utrolig flott scalare :P

Men vi får se..Mulig det blir større akvarium her snart...

1) Feilinformasjon og inkompetanse hos dyrebutikker er desverre et velkjent og utbredt problem blant akvarister - gå på bibliotektet og lån deg en akvariebok så kan du selv lese fakta om scalaren! Det er stor forskjell på å være hissig og det å være teritoriell (ordbok...)

Det er mange som gir opp denne flotte hobbyen etter at de opplever at ting skjærer seg med uforklarelige dødsfall etc., ofte basert på villedende og feil informasjon eller mangel på informasjon hos dyrebutikker.

2) Det er svært få fisker kampfisken går sammen med - enten så tar kampfisken andre arter eller andre arter napper kampfisken fristende slør. Dessuten krever kampfisk og scalare ulike verdier når det gjelder PH og GH, noe som påvirker fiskens adferd og helse. Igjen: slå opp i fakta først du så er du sikker på at du setter sammen riktige arter.

3) En dyrebutikk kan IKKE sammenlignes med et etablert akvarium hjemme i stua - de er i butikken til ren oppbevaring med salg som mål.

4) Tviler ikke på at vedkommende er "flink", men at han er inkompetent er det ingen tvil om dersom det er riktig at han har veiledet deg slik du påstår!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...