Gå til innhold
Hundesonen.no

Nye beboere


Kiara06

Recommended Posts

Skrevet

Da jeg ble lei av grinete malawier, så fikk de nytt hjem og akvariet satt opp på ny.

Men, kunne tenkt meg noen nye beboere som passer sammen. Til nå har vi 9 Kardinaler, 2 SAE og 2 maller. Tenkte på disse fiskene i akvariet. Størrelsen er 150-160 liter:

scalar

platy

molly

neontetra

sverddrager

Har disse stort sett samme matvaner?

Hvor mange kan vi da ha av hver/hvor mange anbefales?

Vil jo at fiskene skal trives.

Tips ivei!

Skrevet

Veeel...det eneste som matcher det du har fra før er neon og scalare - men du har et kar på 100 liter for lite for scalaren og neon blir jo svært likt det du allerede har da.

Levendefødere vil ha høyere PH og litt hardere vann enn f.eks. kardianlene dine så om de spiser samme maten vil de allikevel kreve forskjellige vannverdier.

Hva med andre og mye snillere ciklider? F.eks. Palett, sommerfugl etc.?

  • 3 weeks later...
Skrevet

Man skal ikke ha scalara og neontetra sammen :D

For scalaren er såpass hissig så den bare "plager" dem..

Vi putta neontetra og scalare sammen, men det funka dårlig..

Scalare`n spiser di små... :D

Vi har 50l akvarium og har en ganske stor scalare :o

Trives den :P

Skrevet
Man skal ikke ha scalara og neontetra sammen :baby:

For scalaren er såpass hissig så den bare "plager" dem..

Vi putta neontetra og scalare sammen, men det funka dårlig..

Scalare`n spiser di små... :baby:

Vi har 50l akvarium og har en ganske stor scalare :D

Trives den :P

Er tetraen godt voksen og scalaren liten går det helt greit - en scalare (som fisker flest) sluker det som er lite nok til å få plass i munnen uansett. Fordelen med oppdrettsscalarer er at de har mistet en del av jaktinnstinktet og snapper da ikke så aktivt etter annen svømmende "mat".

For det andre er IKKE en scalare "hissig" (mon tro hva du mener med det?) - den er en rolig og saktesvømmende ciklide, men den vil forsvaret sitt revir. Det er mer vanlig at andre fisker "plager" scalaren enn motsatt.

Ærlig talt! Holde en stor scalare (eller en hvilken som helst uansett) i en 50 liter er rett og slett dyreplageri! En scalare trenger MINIMUM 250 liter - og da er det bare plass til toppen to par.

Skrevet

Mulig tråden er litt gammel, men kan vel svare allikevel :baby:

Platy, molly og sverddrager vil ha hardt vann, resten vil ha bløtt og surt vann. Scalarer og neoner kan kanskje gå sammen hvis de vokser opp sammen, men akvariet er for lite for scalarene.

Jeg ville gått for en diger stim kardinaler, det er pent :baby:

Skrevet

For det første så SPURTE vi i dyrebutikken HVEM fisk vi kunne ha sammen!

Fikk da til svar: Scalaren kan være hissig ! Den napper i alt som er av slør på andre fisker!

Vår scalare drev bare å nappet i kampfisk-hannen vår, og den døde til slutt!

Og om akvariet vårt er for lite, hvorfor kan man da gå inn i dyrebutikker og se gjerne 5-6-7 scalerer

i samme akvarium som vi har hjemme?? :P

Dessuten så han som jobber der vi handler..Han er meget flink!

Og han sa at å ha scalarem i akvariumet, gjorde ingenting !

Men skal ikke legge det under en stol heller..At både jeg og samboern SER at han har liten plass... :P Men vi vil jo gjerne beholde han da..For det er en utrolig flott scalare :P

Men vi får se..Mulig det blir større akvarium her snart...

Skrevet
For det første så SPURTE vi i dyrebutikken HVEM fisk vi kunne ha sammen!

Fikk da til svar: Scalaren kan være hissig ! Den napper i alt som er av slør på andre fisker!

Vår scalare drev bare å nappet i kampfisk-hannen vår, og den døde til slutt!

Og om akvariet vårt er for lite, hvorfor kan man da gå inn i dyrebutikker og se gjerne 5-6-7 scalerer

i samme akvarium som vi har hjemme?? :P

Dessuten så han som jobber der vi handler..Han er meget flink!

Og han sa at å ha scalarem i akvariumet, gjorde ingenting !

Men skal ikke legge det under en stol heller..At både jeg og samboern SER at han har liten plass... :P Men vi vil jo gjerne beholde han da..For det er en utrolig flott scalare :P

Men vi får se..Mulig det blir større akvarium her snart...

1) Feilinformasjon og inkompetanse hos dyrebutikker er desverre et velkjent og utbredt problem blant akvarister - gå på bibliotektet og lån deg en akvariebok så kan du selv lese fakta om scalaren! Det er stor forskjell på å være hissig og det å være teritoriell (ordbok...)

Det er mange som gir opp denne flotte hobbyen etter at de opplever at ting skjærer seg med uforklarelige dødsfall etc., ofte basert på villedende og feil informasjon eller mangel på informasjon hos dyrebutikker.

2) Det er svært få fisker kampfisken går sammen med - enten så tar kampfisken andre arter eller andre arter napper kampfisken fristende slør. Dessuten krever kampfisk og scalare ulike verdier når det gjelder PH og GH, noe som påvirker fiskens adferd og helse. Igjen: slå opp i fakta først du så er du sikker på at du setter sammen riktige arter.

3) En dyrebutikk kan IKKE sammenlignes med et etablert akvarium hjemme i stua - de er i butikken til ren oppbevaring med salg som mål.

4) Tviler ikke på at vedkommende er "flink", men at han er inkompetent er det ingen tvil om dersom det er riktig at han har veiledet deg slik du påstår!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...