Gå til innhold
Hundesonen.no

Nye beboere


Kiara06

Recommended Posts

Skrevet

Da jeg ble lei av grinete malawier, så fikk de nytt hjem og akvariet satt opp på ny.

Men, kunne tenkt meg noen nye beboere som passer sammen. Til nå har vi 9 Kardinaler, 2 SAE og 2 maller. Tenkte på disse fiskene i akvariet. Størrelsen er 150-160 liter:

scalar

platy

molly

neontetra

sverddrager

Har disse stort sett samme matvaner?

Hvor mange kan vi da ha av hver/hvor mange anbefales?

Vil jo at fiskene skal trives.

Tips ivei!

Skrevet

Veeel...det eneste som matcher det du har fra før er neon og scalare - men du har et kar på 100 liter for lite for scalaren og neon blir jo svært likt det du allerede har da.

Levendefødere vil ha høyere PH og litt hardere vann enn f.eks. kardianlene dine så om de spiser samme maten vil de allikevel kreve forskjellige vannverdier.

Hva med andre og mye snillere ciklider? F.eks. Palett, sommerfugl etc.?

  • 3 weeks later...
Skrevet

Man skal ikke ha scalara og neontetra sammen :D

For scalaren er såpass hissig så den bare "plager" dem..

Vi putta neontetra og scalare sammen, men det funka dårlig..

Scalare`n spiser di små... :D

Vi har 50l akvarium og har en ganske stor scalare :o

Trives den :P

Skrevet
Man skal ikke ha scalara og neontetra sammen :baby:

For scalaren er såpass hissig så den bare "plager" dem..

Vi putta neontetra og scalare sammen, men det funka dårlig..

Scalare`n spiser di små... :baby:

Vi har 50l akvarium og har en ganske stor scalare :D

Trives den :P

Er tetraen godt voksen og scalaren liten går det helt greit - en scalare (som fisker flest) sluker det som er lite nok til å få plass i munnen uansett. Fordelen med oppdrettsscalarer er at de har mistet en del av jaktinnstinktet og snapper da ikke så aktivt etter annen svømmende "mat".

For det andre er IKKE en scalare "hissig" (mon tro hva du mener med det?) - den er en rolig og saktesvømmende ciklide, men den vil forsvaret sitt revir. Det er mer vanlig at andre fisker "plager" scalaren enn motsatt.

Ærlig talt! Holde en stor scalare (eller en hvilken som helst uansett) i en 50 liter er rett og slett dyreplageri! En scalare trenger MINIMUM 250 liter - og da er det bare plass til toppen to par.

Skrevet

Mulig tråden er litt gammel, men kan vel svare allikevel :baby:

Platy, molly og sverddrager vil ha hardt vann, resten vil ha bløtt og surt vann. Scalarer og neoner kan kanskje gå sammen hvis de vokser opp sammen, men akvariet er for lite for scalarene.

Jeg ville gått for en diger stim kardinaler, det er pent :baby:

Skrevet

For det første så SPURTE vi i dyrebutikken HVEM fisk vi kunne ha sammen!

Fikk da til svar: Scalaren kan være hissig ! Den napper i alt som er av slør på andre fisker!

Vår scalare drev bare å nappet i kampfisk-hannen vår, og den døde til slutt!

Og om akvariet vårt er for lite, hvorfor kan man da gå inn i dyrebutikker og se gjerne 5-6-7 scalerer

i samme akvarium som vi har hjemme?? :P

Dessuten så han som jobber der vi handler..Han er meget flink!

Og han sa at å ha scalarem i akvariumet, gjorde ingenting !

Men skal ikke legge det under en stol heller..At både jeg og samboern SER at han har liten plass... :P Men vi vil jo gjerne beholde han da..For det er en utrolig flott scalare :P

Men vi får se..Mulig det blir større akvarium her snart...

Skrevet
For det første så SPURTE vi i dyrebutikken HVEM fisk vi kunne ha sammen!

Fikk da til svar: Scalaren kan være hissig ! Den napper i alt som er av slør på andre fisker!

Vår scalare drev bare å nappet i kampfisk-hannen vår, og den døde til slutt!

Og om akvariet vårt er for lite, hvorfor kan man da gå inn i dyrebutikker og se gjerne 5-6-7 scalerer

i samme akvarium som vi har hjemme?? :P

Dessuten så han som jobber der vi handler..Han er meget flink!

Og han sa at å ha scalarem i akvariumet, gjorde ingenting !

Men skal ikke legge det under en stol heller..At både jeg og samboern SER at han har liten plass... :P Men vi vil jo gjerne beholde han da..For det er en utrolig flott scalare :P

Men vi får se..Mulig det blir større akvarium her snart...

1) Feilinformasjon og inkompetanse hos dyrebutikker er desverre et velkjent og utbredt problem blant akvarister - gå på bibliotektet og lån deg en akvariebok så kan du selv lese fakta om scalaren! Det er stor forskjell på å være hissig og det å være teritoriell (ordbok...)

Det er mange som gir opp denne flotte hobbyen etter at de opplever at ting skjærer seg med uforklarelige dødsfall etc., ofte basert på villedende og feil informasjon eller mangel på informasjon hos dyrebutikker.

2) Det er svært få fisker kampfisken går sammen med - enten så tar kampfisken andre arter eller andre arter napper kampfisken fristende slør. Dessuten krever kampfisk og scalare ulike verdier når det gjelder PH og GH, noe som påvirker fiskens adferd og helse. Igjen: slå opp i fakta først du så er du sikker på at du setter sammen riktige arter.

3) En dyrebutikk kan IKKE sammenlignes med et etablert akvarium hjemme i stua - de er i butikken til ren oppbevaring med salg som mål.

4) Tviler ikke på at vedkommende er "flink", men at han er inkompetent er det ingen tvil om dersom det er riktig at han har veiledet deg slik du påstår!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...