Gå til innhold
Hundesonen.no

Påvise pinnene i spor


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Har begynt så smått med pinnespor på Tinka, og foreløpig er det gøy! Men jeg vil passe på at jeg ikke gjør alt helt feil så jeg må gå tilbake og rette på det senere, og lurer derfor på hvordan hele den påvisningsdelen på pinnene fungerer. Hvilke alternativ har man?

Om hunden skal apportere dem, skal den da snu i sporet og komme til fører med pinnen før den søker opp sporet igjen og fortsetter på det? Blir ikke det litt sløs av tid? Er det da bedre at hunden plukker opp pinnen og står stille til fører kommer bort? Eller skal hunden heller bare sette seg ned og bli sittende til fører kommer og tar opp pinnen? Hvilke andre muligheter har man, og hva bruker du? Og gjerne litt tips og forslag til hvordan man kan lære inn de forskjellige påvisningene.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Så at ingen hadde svart deg her...

Alternativene du har er vel sitt, ligg eller ståmarkering og apportering. Aner ikke om en hund som apporterer må komme tilbake med den eller om den kan bli stående med den i munnen. Er vel fordeler og ulemper med de alle sammen.

Hvordan du velger at hunden skal påvise pinner i sporet, er opp til deg selv. Det eneste er vel at det skal være likt alle gangene. Ikke at den apporterer nr 1, legger seg på nr 2 etc. I NBF programmet er det jo bare dommer med i klasse D sporet. Men i RIK programmet blir sporene bedømt, og da teller jo påvisninga av pinnene og. (Og husk at RIK er litt mer enn bare IPO, du har rene sporkonkurranser der også). I RIK veit jeg ikke om de har lov til å apportere eller ikke.

Har du en hund som tygger veldig på apporter, så er vel ikke apportering det å anbefale. For det trekkes vel litt om du kommer tilbake med fliser. Men siden du har en labrador, så er vel det enkleste å lære inn aportering vil jeg anta. Skal du bare konkurrere i NBF, så kan du jo velge det, men om du frister på noen RIK spor også, så må du sjekke bedre opp ang apportering i spor.

På Vida har jeg liggmarkering. Dvs vi driver og lærer det inn. Grunnen til at jeg valgte det, var rett og slett fordi det er det oppdretter har starta innlæringa på. Så i stede for å lære noe helt nytt, så bare fortsatte jeg på det. Trur Canis har en artikkel om hvordan lære inn liggmarkering med klikker. Selv har jeg bare sagt ligg til henne når hu stopper opp ved apportene, og det har fungert greit for oss hittil i hvert fall.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...