Gå til innhold
Hundesonen.no

Påvise pinnene i spor


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Har begynt så smått med pinnespor på Tinka, og foreløpig er det gøy! Men jeg vil passe på at jeg ikke gjør alt helt feil så jeg må gå tilbake og rette på det senere, og lurer derfor på hvordan hele den påvisningsdelen på pinnene fungerer. Hvilke alternativ har man?

Om hunden skal apportere dem, skal den da snu i sporet og komme til fører med pinnen før den søker opp sporet igjen og fortsetter på det? Blir ikke det litt sløs av tid? Er det da bedre at hunden plukker opp pinnen og står stille til fører kommer bort? Eller skal hunden heller bare sette seg ned og bli sittende til fører kommer og tar opp pinnen? Hvilke andre muligheter har man, og hva bruker du? Og gjerne litt tips og forslag til hvordan man kan lære inn de forskjellige påvisningene.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Så at ingen hadde svart deg her...

Alternativene du har er vel sitt, ligg eller ståmarkering og apportering. Aner ikke om en hund som apporterer må komme tilbake med den eller om den kan bli stående med den i munnen. Er vel fordeler og ulemper med de alle sammen.

Hvordan du velger at hunden skal påvise pinner i sporet, er opp til deg selv. Det eneste er vel at det skal være likt alle gangene. Ikke at den apporterer nr 1, legger seg på nr 2 etc. I NBF programmet er det jo bare dommer med i klasse D sporet. Men i RIK programmet blir sporene bedømt, og da teller jo påvisninga av pinnene og. (Og husk at RIK er litt mer enn bare IPO, du har rene sporkonkurranser der også). I RIK veit jeg ikke om de har lov til å apportere eller ikke.

Har du en hund som tygger veldig på apporter, så er vel ikke apportering det å anbefale. For det trekkes vel litt om du kommer tilbake med fliser. Men siden du har en labrador, så er vel det enkleste å lære inn aportering vil jeg anta. Skal du bare konkurrere i NBF, så kan du jo velge det, men om du frister på noen RIK spor også, så må du sjekke bedre opp ang apportering i spor.

På Vida har jeg liggmarkering. Dvs vi driver og lærer det inn. Grunnen til at jeg valgte det, var rett og slett fordi det er det oppdretter har starta innlæringa på. Så i stede for å lære noe helt nytt, så bare fortsatte jeg på det. Trur Canis har en artikkel om hvordan lære inn liggmarkering med klikker. Selv har jeg bare sagt ligg til henne når hu stopper opp ved apportene, og det har fungert greit for oss hittil i hvert fall.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...