Gå til innhold
Hundesonen.no

utstilling, når vet man om man går videre?


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

ja, en gang i fremtiden vil jeg ha en rase jeg kan stille. MEN jeg som er så redd for alt nytt: HVORDAN vet man at man skal inn i ringen igjen, eller om man er ferdig? Sånn, jeg må jo sette meg inn i det etterhvert, men som helt fersk så vet jeg ikke sånt.

Sier dommeren noe? Eller åssen kan jeg vite det?

Ja jeg vet, utrolig dumt spm. Men er så nervøs for nye ting :hyper:

Skrevet

Hei, ingen spørsmål er teite, man lærer ikke av å ikke spørre om ting. Men over til spørsm. ditt. Ringsekr. roper opp nr. på de hundene som han/hun vil ha inn i ringen. Og når hunden din har blitt bedømt og du da får rødsløyfe, så blir nr ditt ropt opp når du skal inn igjen. Det lønner seg å holde seg i nærheten, for det er ikke alle av ringsekr. som har noen stemme som overdøver bråket noen ganger. Ha nr. ditt godt synlig, så får de tak i deg.

Skrevet

Du får beskjed av ringsekretæren om du skal inn igjen seinere, du blir også ropt opp på nytt.

Var dødsnervøs på første utstilling og hadde kjempeflaks, både dommeren og ringsekretæren var kjempehyggelige, tok seg tid og forklarte greit :hyper:

Går ikke mangen gangene før du er inne i det!

Skrevet

Jeg hadde heldigvis en "hjelper" ved min side. Ei som kunne dette og som var så snill og fortalte meg når jeg skulle inn igjen og når jeg var ferdig og i det hele tatt hva som egentlig skjedde :lol: Og det synes jeg var helt greit fordi jeg hadde nok å tenke på at nå skulle jeg inn i ringen, var og er forsatt nervøs for å gå inn i utstillingsringen. Er som deg, redd for alt nytt :) Dessuten er det sjeldent at jeg har møtt på ringsekretærer i "min" ring som har en stemme som høres :hyper:

Skrevet

okey, takk for svar.

Det jeg kommer til er vel (sier ikke at det skjer, men kan jo) at jeg er videre, og når jeg er ferdig vet jeg egentlig ikke hva hunden min har blitt :hyper:

Men står alt det på kritikkskjemaet?

Og hvordan er det med premier? Får man det man skal ha i ringen? Og hvilken plassering har man om man får premie som man kan hente i sekretæriatet(eller hva det kalles).

Skrevet

Hehe, hvilken plasseringer du får står på kritikken :hyper: Jeg tror du må kjøpe alle rosettene utenom BIR/BIM. Du får også sånne, etter min mening, teite premier for de plasseringene du får. Er ikke så flink til å forklare da jeg er ny i gamet selv. Og de evt rosettene og premiene får du i sekreteriatet.

Skrevet

Joda premieringen står nederst på kritikkskemaet ditt :hyper:

I ringen får du sånne små "sløyfebånd" - husker ikke helt hva de heter akkurat nå.... og evnt BIR el BIM sløyfe, cert sløyfe kan kjøpes i sekreteriatet hvor du også får utdelt evnt premie.

Mener også at når man oppnår NUCH får man denne sløyfen i ringen. Har ikke kommet så langt enda!

Skrevet

med mindre du får blått (da får du som regel kritikkskjemaet og sløyfa samtidig..) så er det ikke alltid kritikkskjemaet detter i hånda på en, tar litt tid å skrive alt, spessielt hvis det er mange i klassen og da hender det du må bort til skriveren og vente på kritikken, evt. leite gjennom ditt nr i bunken som ligger der;)

Skrevet
Hehe, hvilken plasseringer du får står på kritikken :lol: Jeg tror du må kjøpe alle rosettene utenom BIR/BIM. Du får også sånne, etter min mening, teite premier for de plasseringene du får. Er ikke så flink til å forklare da jeg er ny i gamet selv. Og de evt rosettene og premiene får du i sekreteriatet.

De fleste steder må du kjøpe HP,CK,CERT rosetter, men noen klubber er så snille at du får dem. NRK avd Ringerike f.eks :)

Gavepremier ligger som regel enten på et bord ved siden av dommerbordet eller der nr 1,2,3 ovs i klassen skal stå når vinneren er kåret :hyper:

Skrevet
De fleste steder må du kjøpe HP,CK,CERT rosetter, men noen klubber er så snille at du får dem. NRK avd Ringerike f.eks :lol:

Gavepremier ligger som regel enten på et bord ved siden av dommerbordet eller der nr 1,2,3 ovs i klassen skal stå når vinneren er kåret :hyper:

Jeg har alltid vært på utstillinger der man må kjøpe rosettene. Men de premiene jeg tenker på er ikke de "store" premiene, men de lille, billige som ofte er krus eller sånne pynte gjenstander. Igjen, på de utstillingene jeg har vært på så har man fått disse premiene i sekretæriatet, og da må man vise frem kritikken :)

Skrevet
Jeg har alltid vært på utstillinger der man må kjøpe rosettene. Men de premiene jeg tenker på er ikke de "store" premiene, men de lille, billige som ofte er krus eller sånne pynte gjenstander. Igjen, på de utstillingene jeg har vært på så har man fått disse premiene i sekretæriatet, og da må man vise frem kritikken :hyper:

men de premietingene man får (ikke rosetter), må man kjøpe de å eller? Eller bare viser man kritikken, også får man det? Får man da også spm om å kjøpe rosett?

Hvilke premieringer er det "gave" premier?

Skrevet
men de premietingene man får (ikke rosetter), må man kjøpe de å eller? Eller bare viser man kritikken, også får man det? Får man da også spm om å kjøpe rosett?

Hvilke premieringer er det "gave" premier?

De premietingene jeg snakker om er gratis, man må bare vise frem kritikken. Jepp, du får også tilbud om å kjøpe rosettene. Jeg har fått sånn rosett man må kjøpe en gang. Det var HP. Viste frem kritikken, kjøpte rosetten og fikk disse småpremiene. Men det er snakk om JK og oppover. Først må man jo gjennom valpeshow, eller må ikke da, men :hyper:

Skrevet

valpeshow har jeg faktisk prøvd med bc min når han var liten :hyper: var et nærvevrak, og med GAL hund (eller typisk valpeoppførsel), så fikk liksom ikke noe ;)

Men tusen takk for svar (hva skulle man gjort uten snille sonen folk?! :lol: )

Jeg ble da litt klokere. også håper jeg at jeg får det til, evt kan jeg snakke med noen som hjelpe meg den første gangen. Men er jo ikke med første at det skjer. Er bare kjekt å vite :)

Skrevet

Hehe, skjønner "problemet" :lol: Har vært i samme båt selv så :) Ikke at jeg har kommet meg ut av den båten enda, hehe :hyper:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...