Gå til innhold
Hundesonen.no

Rapport om hjertet!


SoppenCamilla

Recommended Posts

Skrevet

Hei snille, søte sonisene! :lol:

Det har seg sånn at jeg må skrive en stoooor rapport om hjertet, siden jeg ikke var med på å dissikere! Såå jeg driver å leiter rundt etter litt informasjon, da. Det er littegranne kjedelig, og det hadde vært greit å finne noe på et språk jeg skjønner! For jeg er tydligvis ikke så smart at jeg skjønner hva det er snakk om når det brukes ord som "nedre store hulvenen", "tricuspidalklaffen", "pulmonalklaffen", "mitralklaffen", "aortaklaffen" og "kransarterie" i ett avsnitt. Så om dere har noen nyttige linker å dele med meg, eller om dere retten og sletten sitter inne med litt informasjon, så er det bare å slenge det ut! (Er en viss fordel om det omhandler hjertet, da..) Jeg aner ikke egentlig hva jeg skal skrive om, så jeg skriver litt om alt, jeg! Så jeg er ikke så nøye på hva slags informasjon jeg får, så lenge det stemmer, og det omhandler hjertet! :hyper:

Takk for all hjelp! :)

Skrevet

kan si at hjertet ligger i en hjertepose, to tynne lag med vann mellom.

Og det er vel blodårene rundt hjertet som er kransarterie?! (litt usikker, men mener det er det).

Også har man diastole og systole. (sånn hjertet jobber, jobber og hviler. men husker ikke hvilken som var hvem).

kan kanskje skrive litt om hvor mye hjertet pumper i løpet av så og så lang tid?

Hovedpulsåren fra hjertet er aorta.

(hm nei jeg husker ikke mye fra helse og sosial gk desverre :lol: ) men kanskje jeg kan gidde å lete frem og se om jeg finner oppgavene jeg gjorde om blodomløpet/hjertet.

EDIT: rettet opp feil :hyper:

Skrevet

Hva skal du skrive om da? Litt om oppbygning og sånn? Regner vel med at det står i natufagsboka eller biologiboka di? Ellers så kan du se i anatomibøker på biblioteket.

Skrevet
kan si at hjertet ligger i en hjertepose, to tynne lag med vann mellom.

Og det er vel blodårene rundt hjertet som er kransarterie?! (litt usikker, men mener det er det).

Også har man sinus og systole. (sånn hjertet jobber, jobber og hviler. men husker ikke hvilken som var hvem).

kan kanskje skrive litt om hvor mye hjertet pumper i løpet av så og så lang tid?

Hovedpulsåren fra hjertet er aorta.

(hm nei jeg husker ikke mye fra helse og sosial gk desverre :lol: ) men kanskje jeg kan gidde å lete frem og se om jeg finner oppgavene jeg gjorde om blodomløpet/hjertet.

Jeg tror kanskje du skal gidde å lete fram oppgaven du skrev, ja.. :hyper:

Hva skal du skrive om da? Litt om oppbygning og sånn? Regner vel med at det står i natufagsboka eller biologiboka di? Ellers så kan du se i anatomibøker på biblioteket.

Jeg fikk nettopp vite at jeg skal skrive om: Hva hjertet er, hva det gjør, hvordan det ser ut, det store og det lille kretsløpet, arterier, vener.. Sånne ting.. Oog det MÅ bli ferdig i dag, så det er litt uaktuelt å løpe på biblioteket.. Men naturfagsbok har jeg kanskje fra i fjor!

Skrevet
Det burde nå stå en del om dette på nettet? :/

Ja, kan jo hende det bare er meg som er veeeldig dårlig på å søke, men jeg har enten funnet sider med info om hjertet der jeg skjønner halvparten av det som står, og det er litt greit å skjønne det man rabler ned i en sånn rapport.. :hyper: Ellers har jeg bare funnet informasjon om hjerte- og karsykdommer og sånne ting, og det er jo ikke veldig relevant akkurat i dag.

Skrevet

Har dessverre ikke svar på spørsmålet ditt, men er det biologi du har kanskje?

Vi dissikerte i hvert fall hjerter i 2BI i fjor :hyper:

Slik så det ut:

100_0085.thumb.jpg100_0087.thumb.jpg

Skrevet
Har dessverre ikke svar på spørsmålet ditt, men er det biologi du har kanskje?

Vi dissikerte i hvert fall hjerter i 2BI i fjor :lol:

Slik så det ut:

*fjernet bilder*

Mm, jepp! Grunnen til at jeg ikke dissikerte var at jeg ble så dårlig da jeg dissikerte lunge! :) Det gikk helt fint mens jeg satt der med lunga praktisk talt i fanget, men da vi var ferdige, og lukta fortsatt satt i huden og i nesa og sånn.. Da klarte jeg ikke å stå oppreist lenger. Såå jeg snakket med læreren og får lov til å slippe å dissikere hjerte og nyrer, men jeg må hjelpe de andre å skrive rapporten. Det vil si; jeg skal skrive alt utenom fremgangsmåte og slikt. :hyper:

Skrevet

da har du fått alt jeg har :lol: (hihi) så får håpe jeg ikke har gjort feil, men det var alt jeg har tatt vare på fra gk helse og sosial. :)

Skylte deg jo en tjeneste :hyper:

Skrevet
da har du fått alt jeg har :hyper: (hihi) så får håpe jeg ikke har gjort feil, men det var alt jeg har tatt vare på fra gk helse og sosial. ;)

Skylte deg jo en tjeneste ;)

Jeg liker tjenester! :lol: Tusen takk, det hjalp veldig, og tusen takk til dere andre, dere er supre! :)

Skrevet
Fikk du levert inn rapporten? ;) Håper ikke jeg ga deg mye feilinformasjon da :P

Jess, jeg fikk levert den! Det var spesielt gøy da jeg måtte skrive ned kilder! :P

Men jeg regner med vi får den igjen på torsdag, så får vi se da, hvordan det gikk! Ikke det at det spiller noen rolle for meg, da.. Det er vel heller de to andre på gruppa som bryr seg.. :P

Skrevet
Jess, jeg fikk levert den! Det var spesielt gøy da jeg måtte skrive ned kilder! :P

Men jeg regner med vi får den igjen på torsdag, så får vi se da, hvordan det gikk! Ikke det at det spiller noen rolle for meg, da.. Det er vel heller de to andre på gruppa som bryr seg.. :P

Skrev ned Monica da kan jeg tru ;)

Hehe, la meg få høre resultatet, når du får det, hahahaha

Skrevet
Skrev ned Monica da kan jeg tru ;)

Hehe, la meg få høre resultatet, når du får det, hahahaha

Mhm, "Linker: Monica! Orka ikke gjøre oppgaven selv. Har bare putta inn litt fra her og der på nettet. " :rolleyes:

Skrevet

Da blir jo Rune sååå happy...

Husker jeg hadde han første året, printa ut en 8 siders rapport RETT fra nette (Med det linke greiene nederst) Og jeg fikk "utmerket, fortsett slik osv osv";)

Skrevet
Da blir jo Rune sååå happy...

Husker jeg hadde han første året, printa ut en 8 siders rapport RETT fra nette (Med det linke greiene nederst) Og jeg fikk "utmerket, fortsett slik osv osv";)

Hahah, han er så fjern noen ganger.. :P

Det hørtes jo bra ut :P (hihi).

(litt sånn den ene oppgaven min er, klipp og lim fra ulike sider på nettet :rolleyes: ) Ga litt f... akkurat da.

Jeg er litt sånn nå.. Jeg må skjerpe meg.. En gang.. :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...