Gå til innhold
Hundesonen.no

Bading av hund


WheatenMali

Hvor ofte vasker du hunden(e) din(e)?  

23 stemmer

  1. 1.

    • 1gang i uken
      0
    • hver 2-3. uke
      5
    • 1gang i mnd- annenhver mnd
      13
    • hvert kvartal
      2
    • hvert halve år
      0
    • bare rett før en utstilling
      2
    • Aldri
      1


Recommended Posts

Jeg bader ca hvert 3 mnd og så rett før utstilling. Hvis en bader en pomme for masse kan man ødelegge pels kvaliteten. Det kan man vel på alle hunder.

Jeg bruker mild valpeshampo når vi ikke skal på utstilling og så bruker jeg volum shapo som er litt sterkere når vi skal på utst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tok hver andre til tredje uke, siden vi har gjort det nå, for at hun skal bli vant til det. Kommer ikke til å bade henne så ofte siden, men blir jo en del før utstilling uansett da. Hun trenger ikke å bades ofte, siden papillon har en veldig selvrensende pels som ikke blir særlig skitten og ikke lukter. Men jeg synes det er deilig med nyvasket pels jeg da :oops:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer alt an på hvilken shampo man bruker. Vasking kan faktisk stimulere pelsveksten. Men jeg er enig i at man ikke bør vaske for ofte. Men selv om håret mitt nok blir tørrere av å bli vasket hver dag, så foretrekker jeg det fremfor fett hår. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke vasket med shampo enda, men kanskje på tide. Nå lutker det nemlig veeeldig hund her. Hehe..

Har hørt at på ulvehund tar det faktisk 1mnd etter vask før pelsen blir like stiv og raggete som den skal være!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer alt an på hvilken shampo man bruker. Vasking kan faktisk stimulere pelsveksten. Men jeg er enig i at man ikke bør vaske for ofte. Men selv om håret mitt nok blir tørrere av å bli vasket hver dag, så foretrekker jeg det fremfor fett hår. :)

Hehe ja men hunden får jo ikke fett pels annenhver uke da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe ja men hunden får jo ikke fett pels annenhver uke da ;)

Nei, selvfølgelig ikke ;)

Men siden jeg har hvit hund, så foretrekker jeg å vaske henne oftere for å holde henne hvit, sånn at jeg slipper å vaske henne med en sterk blekeshampo før utstilling. Det er det nemlig mange som gjør. Da synes jeg det er bedre å vaske oftere med en mild shampo, som slett ikke er skadelig for hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
    • Arminzera har jeg kjent et par hunder av, det er riktignok lenge siden (wow! Snart 20 år?). Men verdt å sjekke ut, og i Meråker. Det var den eneste jeg fant igjen av de jeg har hatt noe med å gjøre.
    • Kalexas kennel har jeg veldig godt inntrykk av. Seriøs oppdretter, gode hunder. Disse liker jeg godt. Kreft er vel det vanligste, litt allergi. Og mange er veldig til å slikke, på deg, andre hunder , alt mulig. Utrolig irriterende.  Noen linjer kan ha mye lyd, som i piping.... Lykke til med valpekjøp:)
    • Etter mye grubling fram og tilbake har valget falt på Flat denne gangen. Rasen gir for oss en god kombinasjon av sosial happy-go-lucky familiehund og passe energisk trenings- og hobbyhund for for meg. Planen er valp i løpet av 2026. Nå er jakten på mulige oppdrettere i gang. Jeg har selvsagt kikket innom oppdretterlistene til NKK og retrieverklubben, og det er en start. Jeg vil i tillegg spørre her, er det noen som har en oppdretter å tipse om/anbefale? Gjerne i Trøndelag, men hele landet er forsåvidt aktuelt. Ønsker en oppdretter med fokus på helse og mentalitet, og helst også fokus på bruk av hundene ut over "bare" utstilling. Men jeg er ikke ute etter heftige brukslinjer heller.  Litt upraktisk at mange ikke bruker hjemmesider lengre. En må følge dem på sosiale media, men der må en ofte være valpekjøper allerede for å få tilgang. Liker å kunne få et inntrykk på nett før jeg eventuelt sender epost eller ringer.  Er det noe jeg bør være spesielt obs på med Flat? Vet det kan være en del kreft. Er det noe annet med helse eller mentalitet å være på vakt mot?    
    • Da tok jeg en telefon til en som driver med dette, og det stemmer at han bør ikke løpe på asfalt men at det er individuelt mht hvor mye de tåler. De bør ivertfall ha en hviledag mellom hver gang og løpe sakte når de gjør det. Så uroen jeg hadde inni meg, intuisjonen eller hva det var, stemte. Jeg var nøye på dette i fjor, men det "tok av" i januar med veldig lange turer pga føre. Så nå skal vi legge om løpet igjen og være mer forsiktige sånn vi var før.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...