Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppdrettere som dømmer sin egen rase


HHC

Recommended Posts

Hva syntes dere om oppdrettere som dømmer sin egen rase på utstilling?

Personlig syntes jeg det er fint og få en som virkelig har peiling på rasen til å dømme, men samtidig, hvis dette er en person som driver med rasen, er med i raseklubben, stiller på utstilling, stiller på jaktprøver. Tror du ikke da denne personen lett kan kjenne igjen hunden ut i fra handlers ansikt og ved å tenke 2 ganger på hvem klasse de dømmer?

Så blir dette rettferdig om person er litt påvirkelig?

Hva syntes dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik jeg har forstått det er et av de mange kriteriene for å bli dommer at du over en lengre perioder har drevet oppdrett med gode resultater å vise til. Den første rasen du får autorisasjon på skal være nettopp denne rasen. Du må søke raseklubben om lov til å starte på dommerkurs for nevnte rase.

M.a.o. alle (iallefall norske) dommere dømmer "egen" rase! (naturlig nok, det er jo den de er mest intr. i)

På denne rasen får de !tittel" spesialdommer, og er ettertraktet på spesialutstillinger. De er disse dommerne som virkelig KAN og interesserer seg for rasen. Jeg liker mye bedre å dømme for spesialdommere, da jeg føler at de virkelig kan rasen og dømmer- etter mitt syn- oftere riktig.

Men det er klart de da også kjenner bedre til miljøet og ansiktene rundt rasen, men en god dommer skal ikke dømme i "den andre enden av båndet". Føler du at en dommer dømmer utifra "trynefaktor" unngår du rett og slett å stille for denne. Enklet og greit;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...