Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund og fly!


Toller

Recommended Posts

Skrevet

I vinterferien farer jeg og Phoebe nordover til Trondheim (gleder meg :)).

Så da er spørsmålet, tog eller fly?

Har tatt tog med Phoebe til Bergen (som er ca like langt). Det var et helsikes styr, fordi hun blir litt stressa av å være et sted så lenge i ro. Og det er generelt sett en slitsom tur.

Men hvordan er det med hund og fly? Jeg tenker på bur osv osv.

Noen som vet? :)

Skrevet

Jeg flyr med Zorro hver gang jeg skal hjem, og dette er for oss ikke noe problem. Eller, jeg synes det er like forferdelig hver gang, men Zorro bare ligger i buret sitt å kikker seg rundt...

Jeg bruker Norwegian når jeg skal hjem, har ikke så veldig mange andre valg, men er fornøyd. Og det er ikke dyrt, ca 350 kr om jeg husker rett.

Man må ringe å bestille når en skal ha med hund, og skal du dra i vinterferien ville jeg vært tidlig ute siden de kun tar med 2 hunder per fly, og du er sikkert ikke den eneste med hund som skal til Trondheim.

Angående bur så står reglene for dette på hjemmesiden til Norwegian, jeg husker de ikke i hodet i farta.

Det jeg gjør når jeg skal fly med Zorro er å gå en gooood tur dagen før, og på morgenen før vi drar, ikke noe vits å ha en energibunt som ligger i buret og skal på flytur. Jeg forer heller ingenting den dagen vi skal dra.

Etter jeg har sjekket inn meg selv og baggasjen så er det Zorro sin tur til å bli hentet ved spesialbaggasjen, de sier alltid at jeg bare kan gå ifra han der, men jeg venter alltid, tilbyr også gjerne litt vann.

Når jeg har kommet meg inn på flyet spør jeg alltid om han har kommet med han også, ser alltid for meg skrekkscenarioet med at jeg kommer fram til Budapest uten hund *grøss*.

Når flyet har landet er det bare å komme seg fortest mulig igjennom passkontroll (kanskje ikke i Trondheim da *flir*), og fort som lynet til baggasjeutleveringen, og der kommer Zorro ut etter endt flytur, alltid like spennende å se han igjen, har han blitt redd osv osv, men det har alltid gått like bra.

Jeg doper ikke ned, siden jeg ikke føler jeg trenger det, han er alltid like rolig.

God tur!

Skrevet

Jeg har også reist en god del med hund i fly, og det har bestandig gått bra. Han jeg har nå har ikke flydd så mye, men til gjengjeld gikk den siste flyturen fra Tromsø til Kirkenes med et av de eldste Widerøe flyene.. det tok vel rundt 5.5timer inkludert 6 mellomlandinger... <_< I følge mannskapet på de forskjellige flyplassene sov han når de åpnet "bagasjeluka" og slappet fint av hele tiden:)

På de fleste flyplassene her oppe i nord kan en sjekke inn alt til normal tid, og så levere selve hunden ca en halvtime før avgang. På de aller minste flyplassene kan en levere hunden når en selv går til flyet, men det gjelder nok ikke i Trondheim :) Innenlands koster det rundt 200kr pr tur (må du bytte fly kan det hende du må betale mer). I de minste flyene (feks Widerø) tar de ikke større bur en Vari Kennel str Large. I de større flyene tar de vel XL også, men jeg tror ikke noen av innenlandsflyene i Norge tar gigantburene....?

I år blir det mye flyging, og jeg har ikke noe problem med det nå når jeg vet at han takler det fint:)

Skrevet

Regner med du ikke skal ha hunden i kabinen? Jeg hadde det i vinter, og da betalte jeg 300 t/r hos sas. De va veldig hjelpsomme, og Sokrates hadde ikke noe i mot å fly. Var litt ekkelt når vi gikk opp (mellomlandet i Bergen, så var to ganger) men roet seg ved at jeg ga han godbiter. Etterpå sovnet han. Også ble han veldig populær både hos passasjerer og ansatte. Og for min del holdt det å ringe til sas og søke. Uansett, lykke til. :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...