Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund og fly!


Toller

Recommended Posts

Skrevet

I vinterferien farer jeg og Phoebe nordover til Trondheim (gleder meg :)).

Så da er spørsmålet, tog eller fly?

Har tatt tog med Phoebe til Bergen (som er ca like langt). Det var et helsikes styr, fordi hun blir litt stressa av å være et sted så lenge i ro. Og det er generelt sett en slitsom tur.

Men hvordan er det med hund og fly? Jeg tenker på bur osv osv.

Noen som vet? :)

Skrevet

Jeg flyr med Zorro hver gang jeg skal hjem, og dette er for oss ikke noe problem. Eller, jeg synes det er like forferdelig hver gang, men Zorro bare ligger i buret sitt å kikker seg rundt...

Jeg bruker Norwegian når jeg skal hjem, har ikke så veldig mange andre valg, men er fornøyd. Og det er ikke dyrt, ca 350 kr om jeg husker rett.

Man må ringe å bestille når en skal ha med hund, og skal du dra i vinterferien ville jeg vært tidlig ute siden de kun tar med 2 hunder per fly, og du er sikkert ikke den eneste med hund som skal til Trondheim.

Angående bur så står reglene for dette på hjemmesiden til Norwegian, jeg husker de ikke i hodet i farta.

Det jeg gjør når jeg skal fly med Zorro er å gå en gooood tur dagen før, og på morgenen før vi drar, ikke noe vits å ha en energibunt som ligger i buret og skal på flytur. Jeg forer heller ingenting den dagen vi skal dra.

Etter jeg har sjekket inn meg selv og baggasjen så er det Zorro sin tur til å bli hentet ved spesialbaggasjen, de sier alltid at jeg bare kan gå ifra han der, men jeg venter alltid, tilbyr også gjerne litt vann.

Når jeg har kommet meg inn på flyet spør jeg alltid om han har kommet med han også, ser alltid for meg skrekkscenarioet med at jeg kommer fram til Budapest uten hund *grøss*.

Når flyet har landet er det bare å komme seg fortest mulig igjennom passkontroll (kanskje ikke i Trondheim da *flir*), og fort som lynet til baggasjeutleveringen, og der kommer Zorro ut etter endt flytur, alltid like spennende å se han igjen, har han blitt redd osv osv, men det har alltid gått like bra.

Jeg doper ikke ned, siden jeg ikke føler jeg trenger det, han er alltid like rolig.

God tur!

Skrevet

Jeg har også reist en god del med hund i fly, og det har bestandig gått bra. Han jeg har nå har ikke flydd så mye, men til gjengjeld gikk den siste flyturen fra Tromsø til Kirkenes med et av de eldste Widerøe flyene.. det tok vel rundt 5.5timer inkludert 6 mellomlandinger... <_< I følge mannskapet på de forskjellige flyplassene sov han når de åpnet "bagasjeluka" og slappet fint av hele tiden:)

På de fleste flyplassene her oppe i nord kan en sjekke inn alt til normal tid, og så levere selve hunden ca en halvtime før avgang. På de aller minste flyplassene kan en levere hunden når en selv går til flyet, men det gjelder nok ikke i Trondheim :) Innenlands koster det rundt 200kr pr tur (må du bytte fly kan det hende du må betale mer). I de minste flyene (feks Widerø) tar de ikke større bur en Vari Kennel str Large. I de større flyene tar de vel XL også, men jeg tror ikke noen av innenlandsflyene i Norge tar gigantburene....?

I år blir det mye flyging, og jeg har ikke noe problem med det nå når jeg vet at han takler det fint:)

Skrevet

Regner med du ikke skal ha hunden i kabinen? Jeg hadde det i vinter, og da betalte jeg 300 t/r hos sas. De va veldig hjelpsomme, og Sokrates hadde ikke noe i mot å fly. Var litt ekkelt når vi gikk opp (mellomlandet i Bergen, så var to ganger) men roet seg ved at jeg ga han godbiter. Etterpå sovnet han. Også ble han veldig populær både hos passasjerer og ansatte. Og for min del holdt det å ringe til sas og søke. Uansett, lykke til. :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...