Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling av Schæfer


jeanette-k

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som kan fortelle meg litt om hvordan det er å stille ut en schæfer? evt. hvordan de er med de grå schæferene? Er det noe annerledes med Schæfer utstillinger en andre utstillinger?

  • 2 months later...
Skrevet

Schæfere på utstilling...

For oss schæferhund mennesker er jo dette "helt normalt" men for de fleste andre er schæferhund på utstilling et Cirkus uten like.. hehe..

Schæferen blir stilt med såkalt dobbelt handling, noe som betyr at du ikke går med hunden din selv inne i utstillingsringen, men at du løper på utsiden av ringen og gjerne roper på hunden din for å få den oppmerksom og gir den mer "fremdrift".

Du har da en handler til å vise frem hunden din inne i ringen....

Men mange hunder i samme ring kan du jo selv tenke deg Cirkuset... Men for oss som driver med rasen er jo dette vanlig og endel av "utstillings kulturen"

Dog skal det sies at schæferhund ringen er "hatet" i sammenhenger hvor mange raser stilles på samme plass...

Vurderer du å reise å se på en utstilling med schæfer ville jeg anbefalt deg å reise på en utstilling arrangert av Norsk Schæferhundklub. Info om når utstillinger er finner du her:

Norsk Schæferhundklubs hjemmeside

Se under Terminliste i høyremenyen og så under 2007.

Når det gjelder grå schæfere så ser vi ikke så mange av de i utstillingsringen, dette mest fordi de grå er stort sett å finne i brukshund linjene og har da veldig ofte ikke den gode anatomien/bevegelsene som utstillingslinjene har og blir sjeldent utstillt.

Men av og til kommer untaket og det er morsomt med litt mer allsidighet i ringen synes jeg... ;)

Er langt i fra en ekspert på området, men ta gjerne kontakt om du lurer på noe mer, så skal jeg i allefall hjelpe deg så godt jeg kan...

Skrevet
Schæferen blir stilt med såkalt dobbelt handling, noe som betyr at du ikke går med hunden din selv inne i utstillingsringen, men at du løper på utsiden av ringen og gjerne roper på hunden din for å få den oppmerksom og gir den mer "fremdrift".

Du har da en handler til å vise frem hunden din inne i ringen...

Det er faktisk ikke lov å drive dobbelthandling! Hvis utstillingen følger NKK's reglement da. Der står det at det ikke er lov å drive med påvirkning utenfor ringen.

Skrevet

Det stemmer at det ikke er lov. Men så lenge de regjerende organer (les NKK) ikke håndhever den regelen så vil det nok fortsette sånn.

Skrevet
Gjør man noe spesielt med pelsen før utstilling forresten?

Man vasker hunden ca en uke før utstilling. Grunnen til at det blir gjort så pass tidlig er at pelsen trenger tid til å "legge seg" igjen. Ellers så børster man.

Skrevet
Man vasker hunden ca en uke før utstilling. Grunnen til at det blir gjort så pass tidlig er at pelsen trenger tid til å "legge seg" igjen. Ellers så børster man.

Oi. Kanskje litt sent å bade nå siden jeg skal stille hu til lørdagen da?

Skrevet
Oi. Kanskje litt sent å bade nå siden jeg skal stille hu til lørdagen da?

Nei, det går sikkert bra. Er hun fullpelset nå?

Skrevet
Det stemmer at det ikke er lov. Men så lenge de regjerende organer (les NKK) ikke håndhever den regelen så vil det nok fortsette sånn.

Det håndheves på NKKs egne utstillinger, og en rekke andre utstillinger arrangert av samarbeidende klubber (det er ikke bare schäferhund (som er sjelden å se på andre utstillinger enn sine egne og de til NKK) som dobbelthandles).

NKK sender selvfølgelig ikke representanter på rasespesialer, men det er opp til dommer/ringsekretær (og hvis denne er autorisert, er den jo i prinsippet en tillitsvalgt/representant fra NKK) hvor mye som godtaes. Det er også mulig å sende klage til NKK over at arrangør tillater at utstillingsregler brytes... Men det skulle jo tatt seg ut! :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...