Gå til innhold
Hundesonen.no

NUCH Kimura's Galaxy


Rottis jentå
 Share

Recommended Posts

Kimura's Galaxy, eller Oscar som han går under her hjemme er er rottweiler på snart 16mnd. Han er en av to i sitt kull, en tispe og en hann hund, Flotte og kjekke er d begge to :P

Han er den tredje rottisen i vårt hjem, alle har vær utrolig kjekke og flotte familie hunder, eller den første var vel mer av arbeidstypen og var vel helst ikke noe glad i andre enn meg og min far, men han viste sin plass i familien og respekterte de andre også. Han het forresten Røvaren Romsais og vi måtte avlive han på grunn av muskelsvinn.

Den andre het Braute og va kunn en sofa varmer og kosegris og fungerte ikke til noe annet enn det, vel han var en kløpper på å gjete kyr men ellers ikke noe spesielt liv. Han måtte vi avlive på grunn av beinmargskreft, som vi senere fant ut at hadde spredd seg til resten av kroppen også, men han klagde ikke eg gang. stakkar hund :)

Men så har vi Oscar da, han er jo den som lager liv i leiren, og diskusjoner rundt frokostbordet :P

Han er en mellomting at de ti forige, noe som passer meg flott, han er en fantastisk flott familie hund som helst skulle hatt kropskontakt med noen 24/7. Men om det nå skulle falle seg inn av vi skal ut å gå spor så er han parat, og giret til tusen! Det første målet vårt er å få han godkjent som ettersøkshund på storvilt som hjort og elg (huff, det ble et langt ord) Så får vi se om dette lar seg gjøre. Han er veldig flink da, selv om jeg ikke er så flink å ta han med ut og trene <_<

Vi han nå også begynt å trene lydighet for alvor, har ikke tenkt å konkurere, i allefall ikke før etter han er godkjent ettersøkshund. Men det er nå uansett kjekt og ha en hund som lyer når du snakker til den. Desse komandoene kan han til nå:

1. sitt

2. legg deg

3. gi labb

4. den andre(labben)

5. high five

6. begge to(give me ten)

7. bli

8. forsiktig

9. slipp

10. ta den

11. stå fint

12. hysj

13. titta pompen(sitta på rompo)

14. kryp

15. gå vekk

16. fram

17. fot

18. sitt på plass

19. kom

20. rolig

21. vent(på mat eller leike)

22. ver så god

23. sitt opp

24. søk(spor)

25. hopp

26. hent

27. hen e ballen?(henter den røde ballen sin)

28. kan eg få suss?

29. gå å legg deg

30. gå ned

31. opp(traper, inn i bilen osv)

32. boksa?

33. opne (døra)

34. ikkje rør(leiker, mat)

35. vent(laus på tur)

36. ut på vaskerommet

37. inn på kjøkkenet/stova

38. ska me gå ut/ på tur?(går til ytterdøra)

39. (ska du) sitta fange?

40. springa?

41. toutch

Målet vårt er å slå Crizpos 130 på tassa :Laugh: , men det er vel lite sansynelig vil jeg tro.

Vi stille også ut, han er en utrolig flott og kraftig unghund, men han har krøllhale, noe som jo ikke er så bra.

Jeg håper på å bli Nuch i løpet av året, men vi får se. Han har et lite Cert fra før, og satser på å få på utstillingen i Ølen, men igjen hvem vet hva som kan skje?

Nå har vi desverre også nettopp fått vite at han har svak AD, noe som er dumt siden vi ville bruke han i avl. Vi har ikke fått HD røntget han enda, siden har er så stor ville vi forsikre oss om at ha var skikkelig utviklet først, så nå krysser vi fingrer og tær for at han er HD fri i allefall.

Dette var litt om oss, og så får dere fortelle litt til oss om hva dere synes om denne prakt gutten :)

http://dyresonen.no/forum/uploads//monthly...-1169409003.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden Kari ikke er så flink med å legge inn bilder, så gjør jeg det ;)

Oscar var med på tur i går, og her er noen bilder : http://www.brukshunden.net/images/Januar22/

Hehe... Det var snilt av deg Marthe ;) Men for alle andre bildene av meg som rir trenger IKKe å bli sett <_< Hem hem Marthe...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har eg endeli lært hvodan man legger inn bilder, så her kommer noen flere bilder av Oscar ;)

Her står han sånn noe lunde riktig:

S5030171.jpg

og her leker han med hestene og sin nye veninde Keli:

S5030142.jpg

Og her..Her liger de faktisk i ro!

S5030153.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

He komer noen nye bilder av Oscar, han er 18mnd nå og i den siste pøbelalderen. Han er noe slitsom nå om dagen, men kan er så kjekke ellers, at det er ikke noe spesielt å legge merke til. Han bjeffer jo en del for tiden, men ikke noe mer. Kjekke gutt han :icon_confused:

11April007.jpg

11April005.jpg

11April009.jpg

Var ikke helt ferdig å stille han opp når Marthe tok bildet, men han ser nå ikke så verst ut

oscarogkari.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å så pen han er! Sterke flotte farger og får ett smil! :o

ja, colgate smil :) Du skal se han når han møter nye folk, da smiler han så hele tangarden viser, ser jo ut som han flekker tenner, men det gjør han ikke, han er bare glad!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...

Nå er det virkelig lenge siden jeg har vært innom her så jeg tenkte jeg skulle oppdatere litt. Oscar er fremdeles familien midtpungt på godt og vondt. Jeg og han har vært mye ute og reist på utstillinger. Nå mangler vi bare det store Certet så er han champion. Vi har også jobbet mye meg ettersøksplanene våre, men vi fikk også diagnosert svar HD og midels AA på han så planene om å godkjenne han som ettersøkshund på storvildt er lagt på is, vil aldeles ikke ødelegge gutten min. Vi har også konkurert i lydighet. Nå er han selskap hjemme å utstillingshund, men vi forsetter også med lydigheten. Her kommer også noen nyere bilder av han.

076.jpg

079.jpg

115.jpg

116.jpg

DSC00080.jpg

DSC00253.jpg

nkkdrammen11_1_.jpg

nkkdrammen30.jpg

oscar2_1_.jpg

oscar_1_.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...