Gå til innhold
Hundesonen.no

HJELP! Handling av valp på første utstilling


mocci

Recommended Posts

Skrevet

Heia!

Jeg har planlagt å stille min valp som vil være 4,5 mnd ved første utstilling (valpeshow) men jeg sliter med utstillingstreningen..Dette vil også være første gang jeg stiller som handler, så vi er to noobies her :blink: Mitt største problem ser ut til å være å få valpen til å løpe ved siden av meg. Valpen min er tregere enn tregest når det gjelder å løpe i kort bånd (utstillingsline med halvstrup), men hun løper veldig gjerne etter meg hvis jeg har henne løs eller hun er i flexiline. Som sagt i utstillingsline, så er det omtrent umulig å få henne til å gå fremover :) Hun setter seg også titt ned for å klø seg pga halstrup kjettingen, dette gjør hun selv om hun går med vanlig halsbånd til alle tider. Har dere noen gode tips til meg for å få valpen min til å gå fremover??

Blir ikke rare greia hvis jeg ikke kan få henne til å gå fremover og jeg vil ikke dra henne fremover heller...

Tusen takk for alle svar :D

Skrevet

Hei,

Sikkert dumt å spørre, men du har selvsagt prøvd med godbit foran nesen hennes og lokke henne med deg?

Nå er det er ikke så veldig uvanlig at småvalper med meget bestemte meninger velger selv når og hvor de vil gå, også på utstillinger.. Så jeg er sikker på at dommeren har sett det før - mange ganger.

MEN det er klart at det er vanskelig (umulig) å bedømme valpen hvis den ikke går mer enn ti cm og så setter seg ned og klør seg, gang på gang.

Og nei, det er ingen god løsning å "taue med seg" hunden heller - den beveger seg ikke noe fint hvis den blir slept rundt på 4 stive ben + det faktum at valpen sikkert synes det er ubehagelig.

Jeg ville prøvd å først venne den til å ha på halsbånd (dvs fjerne kløingen, og venne den til at det er noe som henger rundt halsen). Dette gjøres enklest ved å ha på halsbåndet mye både ute og inne.

Halvstrupebånd (sånn med kjetting) er det endel hunder som reagerer ekstra på da kjettingen er kaldere, skrangler litt og kanskje også "plinger" inn i mat/vannkoppen.

Jeg har en matgal hund på 11 år som faktisk knapt kan spise med bånd på - i tilfelle båndet treffer matkoppen - så endel sånne "fobier" får man bare prøve å forhindre.

Ta med favorittgodiset eller leken og gå ut og tren.

Godis/leke kan også tas med inn i ringen hvis det er den eneste muligheten å få valpen til å gidde å bevege seg.

Er du riktig heldig er du kanskje ikke alene i ringen - og hvis du da får problemer hører du med ringsekretæren om du kan få gå bakerst i klassen.

Trening sammen med andre hunder kan også være en god idè - la den løpe bak en kompis, og rose den massevis når den gjør det (i bånd, selvsagt).

Det var det jeg kom på akkurat nå.. Lykke til!

Susanne

Guest Just me!!
Skrevet

Nå vi stilte i Kongsberg for en stund siden, nektet Archie å løpe i ringen. Han slo seg rett og slett vrang. Dommeren (som var utrolig tålmodig, takk og pris!) prøvde alt fra pipeleker og nesten hopping :Laugh: Men han oppførte seg som en ekre terrier, og måtte nesten dras bortover gulvet (ene dommeren sa at dette var bra for han :S). Helt på slutten ville han plutselig løpe, og det endte med at vi kom videre. Ble best hannhund valp 4-6 mndr, om jeg husker riktig. Franske dommeren ble utrolig henrykt over at Archie endelig viste stegene sine! Lenger kom vi ikke da, han nektet å gjøre noe mer i ringen etter det.

Dette er fullt og holdent vår feil som ikke øvde bra nok (+ at dagen hadde vært bare stress fremtil da, så Archie var ganske påvirket av våres stressnivå da han skulle inn i ringen). Til neste utstilling skal vi øve, øve og øve! Spesielt på løpingen :wink:

Skrevet

Har egentlig ikke noen tips. Annet enn at hunden din er en valp av liten rase. Husk at valpen ikke skal galoppere, men trave, og travinga vil du antageligvis fint kunne få av å kun gå?

Og husk at valpeshow er bare valpeshow. Om det ikke går så bra, så spiller ikke det noen rolle.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...