Gå til innhold
Hundesonen.no

Malle yngel!


netteliten

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ble så glad i jula, fikk se små ancistruser som svømte rundt i 112 liters karet.

Vi skulle reise bort da, så fikk ikke studert de så nærme! Men de er prikk lik rumpetroll, hihi!

Så kom vi hjem fra tur, og i 150 literes ser jeg 10 stk småttiser også!

Det er jo moro, for parene møtte hverandre for under 2 mnd siden!

Så da antar jeg de trives hos oss.

I dag har jeg plukket ut 6 stk rumpetroll fra pumpene og samlet de i 112 liters karet.

Det er en del sultne fisk i 150 literen som spiser små ancistruser!

Skrevet

Grattis med småttisser! Ancistrusyngel er jo bare konge spør du meg. :icon_fun:

Kanskje vi kan bytte ancistruser med corydoras adolfoi etterhvert... hehehe!

Marianne: ancistrusen regnes som kjønnsmoden når de er mellom 6-8 cm., men noen kan "holde" igjen veksten sin dersom de blir veldig dominert av andre ancistruser i samme kar. Er ingen bestemt alder, men mer størrelse som avgjør om en fisk er kjønnsmoden.

Skrevet
Grattis med småttisser! Ancistrusyngel er jo bare konge spør du meg. :icon_fun:

Kanskje vi kan bytte ancistruser med corydoras adolfoi etterhvert... hehehe!

Marianne: ancistrusen regnes som kjønnsmoden når de er mellom 6-8 cm., men noen kan "holde" igjen veksten sin dersom de blir veldig dominert av andre ancistruser i samme kar. Er ingen bestemt alder, men mer størrelse som avgjør om en fisk er kjønnsmoden.

Jeg har to lekspar, de er nok 10 cm stk. Og jeg har fått yngel i to kar, men samler de i det ene karet da jeg ikke vil de skal bli spist.

Klart vi kan bytte Yngel etterhvert, det hadde vært moro, er god plass til coridoras i 112 liters karet. Jeg har noen andre coridoras i 150 liters karet, artige små skapninger det:)

Skrevet

Misunner deg!

Hadde den flotte og staslige karen sammen med ei smekker frøken her, men før de etablerte seg som par fikk jeg en "bombe" i karet mitt slik at de døde. Må få meg noen nye etterhvert, men sikler litt på klovneplecoen jeg da i det karet + ancistruser i et annet kar.

Skrevet

Gratulerer med bebiser :icon_fun:

Jeg syns ancistruser er flotte/tøffe. Ønsker meg en han med tida. Det ser ut som om min 3-4cm lange "Morgan" er ei jente :ahappy: Eneste problemet jeg har med ancistrus er at jeg klarer ikke si høyt hva den heter :whistle:

Det blir noe allà: Antitruster

Skrevet
Gratulerer med bebiser :icon_fun:

Jeg syns ancistruser er flotte/tøffe. Ønsker meg en han med tida. Det ser ut som om min 3-4cm lange "Morgan" er ei jente :whistle: Eneste problemet jeg har med ancistrus er at jeg klarer ikke si høyt hva den heter :ahappy:

Det blir noe allà: Antitruster

Antitruster er jo fint navn også da:)

Ja, de er tøffe, alltid likt dem!

Ikke blir de for store heller, så passer i vanlige selskapskar.

Hadde to Gibiceps, men de vokste meg hus forbi, så de fikk nytt hjem i går.

Så skal nok se hva som skal bo i det karet nå da!

Så har jeg en nydelig Tigerpeckoltia, min favoritt.

http://pic7.piczo.com/firbentevenner/?g=11384234&cr=7

Du kan se mallene og fiskene mine på hjemmesiden.

Tigerpeckoltia kan jeg nok ikke avle videre på, da jeg ikke aner om de kan få unger i fangenskap, ikke aner jeg om det er gutt eller jente heller. Men skybet som hun heter, var så sky i starten er nyyydelig!

  • 2 months later...
Skrevet

Hvordan skiller man kjønnen på ancistruser?

Millis, jeg hadde samme problem før også.... jeg sa Ansitrus, derfor jeg har tenkt at vis jeg får akvarium skal ancistrusen min hete sitrus, hehe

Skrevet
Hannen har barter/utvekster på hodet og hunnen har ikke.

Det er desverre ikke så enkelt - hunnen kan også få barter men bare rundt munnen mens hannens barter også kommer på selve hodet. Noen hanner "holder" tilbake bartene sine om de går i et kar med andre hannner som dominerer de og kan derfor ofte forveksles med hunner. Bartene begynner ikke å komme før ancistrusen er kjønnsmoden og nådd en kroppsstørrelse på 7-8 cm. På umodne ancistruser, samt hanner som ikke viser barter, er det kroppsfasongen som er beste måten og skille kjønnene på - hunnen er rundere i kroppen men det må et trent øye til for å se dette. Lettest er det å se det når de henger på glasset med buken ut mot deg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...