Gå til innhold
Hundesonen.no

Det å trene i to timer om gangen


Ingvild

Hvor lange er treningsøktene dine vanligvis (uten pause altså)?  

18 stemmer

  1. 1.

    • Maks fem minutter
      1
    • Maks ti minutter
      5
    • Maks femten minutter
      5
    • Maks tjue minutter
      3
    • Maks tretti minutter
      4
    • Mer enn trettu minutter om gangen
      0


Recommended Posts

Skrevet

Hva synes dere om det?

Det er egentlig det jeg er mest skeptisk til angående sommerleiren med NKKU. Ikke bare fordi at om det er varmt, så gidder ikke Tinka gjøre noe særlig, men fordi jeg mener man skal gi seg når det er som best, sånn at hunden ikke går lei og sånn at den skal forbinde det å trene på en bestemt ting som artig, fordi hver gang man har avsluttet treningen på den øvelsen så har det gått veldig bra.

Treningsøktene på sommerleiren er fordelt på 2x2 timer hver dag. Personlig så vet jeg det at om det er varmt, og Tinka har lekt noen minutter med andre hunder før den første treningsøkta, så kommer hun ikke til å orke å være med på den andre treningsøkta rett og slett. Hun er ikke vant til å trene i mer enn en times tid maks om gangen.

Skrevet

Huff, det hørte myr uy ja, men de har fotrhåpentligvis ett ålreit opplegg da, de burde jo ha erfaringer fra de tridligere årene, og de vet jo at det er varmt om sommeren... skulle ikke forundre meg om de har ett bra opplegg :wink:

Skrevet

Jeg trener veldig kort, men så har jeg jo valp og alt skal være så himla gøy :D Maks ti minutter av gangen så hun ikke blir lei.

Skrevet
Ca. 30 Minutter hvis jeg skal trene - men må jo innrømme: Det er dritt å trene alene :oops:

Jeg vet, for meg blir det mest å stoppe opp på tur og trene litt kontakt eller bli, eller på plass eller noe i ti minutter før jeg rusler videre igjen. Jeg er egentlig ikke så tålmodig sånn, det skal jeg bare ha sagt. Jeg er ikke typen til å trene på øvelsen dekk fra holdt i en time uten å gå lei. Og da er det bedre å trene på en og en øvelse om gangen i noen minutter enn å trene i en time på sju forskjellige ting, synes jeg.

Guest Vicky
Skrevet

max 20 min av gangen. trenings øktene skal være korte, og gode.

Skrevet

Jeg vet, for meg blir det mest å stoppe opp på tur og trene litt kontakt eller bli, eller på plass eller noe i ti minutter før jeg rusler videre igjen. Jeg er egentlig ikke så tålmodig sånn, det skal jeg bare ha sagt. Jeg er ikke typen til å trene på øvelsen dekk fra holdt i en time uten å gå lei. Og da er det bedre å trene på en og en øvelse om gangen i noen minutter enn å trene i en time på sju forskjellige ting, synes jeg.

Oops! jeg skrev feil - mente 10 :oops: gjør mer sånn som deg - stopper opp, men når je gtrener med andre på Torsdager er det mer 1 time til sammen (regnet sammen uten pauser) :wink:

Skrevet
På leiren under treningsøktene får hundene pause!! Blir hunden sliten går man vekk med den og gir den vann, koser med den i skyggen osv...

Det var egentlig det jeg tenkte. De som har ansvaret for leiren vet jo såpass at man ikke bør trene i to timer sammenhengende om gangen, de kan jo såpass mye om hund.

Skrevet

ja, stemmer... Jeg elsker jo lydighet, men valgte det ikke... For Cita blir SÅ daff i varmen (i fjor på leiren var det hetebølge! Hehe), og i fjor skulle vi trene litt "stå u/marsj".. Joda, alt gikk fint, hun bare peste litt VEL mye:p Men hun stod bare i noen sekunder før beina under henne nærmest knakk sammen og hun begynte å krave med forbeina samtidig som hun lå for å finne et kjøligere sted!

tips til alle som skal på leiren:

DUSJ HUNDENE FØR TRENING:) Og under trening dersom dere tar noen pauser...

Siden Cita blir så daffi avrmen (hun er jo svart også!), så tenkte jeg at jeg ikke ville ødelegge for den flotte lydighet vi har her hjemme i litt kaldere vær... Tenk innkallingen i den varmen! Da måtte jeg ha avbrytet gang på gang på gang kun fordi cita ååålte seg mot meg..

Skrevet

mamma leste at på kvelden skal de være så slitne at de skal pese :-o

Lissi er gammal og Cavalierer sliter ofte med hjerteprob. Lissi har bi-lyd på hjertet så hun kan ikke overtrenes .....

Skrevet
mamma leste at på kvelden skal de være så slitne at de skal pese :-o

Lissi er gammal og Cavalierer sliter ofte med hjerteprob. Lissi har bi-lyd på hjertet så hun kan ikke overtrenes .....

hvor leste hun det?

Men da tar du og instruktørene selvsagt hensyn til Lissi:)

Skrevet
mamma leste at på kvelden skal de være så slitne at de skal pese :-o

Haha, Tinka trenger ikke noe mer enn å være våken i to timer i sånt vær som det er nå for at hun skal pese - blir interessant å se hvordan hun er på kvelden da! :D

Skrevet

Ja, de blir slitne, uten tvil! Derfor er det kjempeviktig at hunden får MYE ro! Cita var veldig mye ute og gikk.. taslet rundt, var med oss å bære et bord og slike ting... satt med oss når vi preiket. lekte litt, løp masse løs og trente litt... Men resultatet var at hun syns det var gørr kjedelig å trene... Derfor jeg ikke tok lydighet, for hver eneste øvelsene vil bare bli "lat" og resultaerer i at jeg hele tiden må avbryte. Men uansett, i å r skal jeg la Cita sove HELE tiden! Hehe, husker jeg trente litt hvile selv.. sovnet alltid på sengen i pausene og måtte vekkes av de andre :oops: Og en gang forsov både jeg, guro, hanne og annette ++ seg i en hel time, så vi kom for seint til frokosten :)

Skrevet

Til alle dere som er redde for at hunden blir for varm, eller har hunder som plages av varmen:

Gå inn på http://www.petshopgirls.no/html-sider/Cooling.htm

har kjøpt et sånt skjerf og det var HELT UTROLIG å se hvordan det funket!!!!! Det er ikke så dyrt heller, betalte ca 200 for et stort skjerf og porto! :P

Jeg kjøpte det egentlig til Junior, Hoffen til søsteren min, men brukte det litt på Wachita (langhåret Schäfer) først. Nå som det var sååå varmt så hadde hun det helt grusomt, plagdes skikkelig!!!! 5 min etter at jeg tok det på henne så gikk hun å la seg i sengen, hun har ikke orket å ligge noe annet sted en på de kalde flisene i gangen før det!

Hun ble i mye bedre humør og fikk tilbake "smilet" sitt igjen!! :P

KAN VIRKELIG ANBEFALE DETTE!!!!!! =D> =D> =D> Der er helt FANTASTISK!!!! :):D:P:P

Skrevet

Hvilken størrelse kjøpe du til schäferen, og hvor stort er den størrelsen i diameter?

Ikke det at det ser ut til å bli nødvendig her i Trondheim da men.

Skrevet
Hvilken størrelse kjøpe du til schäferen, og hvor stort er den størrelsen i diameter?  

Ikke det at det ser ut til å bli nødvendig her i Trondheim da men.

Jeg kjøpte det store, du må nok ha det til Tinka.. Det er et vanlig skjerf med "kjøle-elementer" sydd inn liksom... Litt vanskelig å forklare.. Jeg aner ikke hvor mange cm det var, men du knyter det rundt halsen på hunden, så det er ikke noe problem om det er for stort..

Jeg hadde aldri trodd at det skulle fungere SÅÅÅ bra, var nesten i sjokk jeg da...! :)

Skrevet

Jeg kjøpte det store, du må nok ha det til Tinka.. Det er et vanlig skjerf med "kjøle-elementer" sydd inn liksom... Litt vanskelig å forklare.. Jeg aner ikke hvor mange cm det var, men du knyter det rundt halsen på hunden, så det er ikke noe problem om det er for stort..

Jeg hadde aldri trodd at det skulle fungere SÅÅÅ bra, var nesten i sjokk jeg da...! :)

Tingen er det at Tinka er i grenseland når det gjelder stor og liten størrelse. På flåtthalsbåndene f.eks. så må vi klippe av en lang remse med flåtthalsbånd, men den lille størrelsen blir litt knapp igjen. Hun er 44 cm rundt halsen nemlig. Men må vel ha den store om jeg skal ha ja. Blir ikke enda uansett. Er helt tom for penger plutselig. Vi satser heller på jevnlig dusjing på leiren vi, så får det gå som det går. :wink:

Skrevet

Skjønner det der plutselig tom for penger problemet assa...! :P

Det som ofte er når solen steker og hunden er så svart og våt er at varmen trekker seg imot kulden og det våte (det ble litt dårlig forklart..) men jeg vil heller anbefale deg å legge et iskaldt og vått håndkle over henne, da trekker kulden seg ned i hunden mens håndkle fungerer som en stopper for den stekende solen! :P

Men det er vel ikke noe problem akkurat nå da, men jeg håper da på at vi får litt mer sommer!!!!!!!!!!! :P:):D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...