Gå til innhold
Hundesonen.no

Skrekk og gru


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Æsj. vinteren har kommet og med det kommer også mørketiden! :D Og her i nord blir det mørkt, tidlig mørkt. På det værste blir det mørkt i 1-2 tiden på dagen.. Og dette er ikke så ideelt for hundefolk. Eller ihvertfall meg. For jeg syns vinterhalvåret går ut over turene til meg og hunden. jeg går ute i et konstant mørke, så regner det, blåser, snør masse, sørpe og isholker.. Altså jeg kommer meg ikke ut i skogen eller på fjellet. Og på ski er jo håpløs her ved kysten, da snø bare varer en dag eller to før regnet kommer..

Jeg syns det er drit surt å gå ute i slikt vær. Man vil hest kjappe seg. Og så blir det jo samme gå ruten hver dag nesten.. Så kjeedelig. Er kun i helgene jeg får med meg dagslyset og kan gjøre litt mer og kjøre andre steder. Å bale seg vei i snø /sørpe/isholker i skogen er et pes, Ihvertfall når det er mørk og du er litt nervøs for elgen som lusker.. :unsure: Og ake eller stå på ski hvis det går an er et mareritt. For Hera blir helt mongo og uler og skriker som den værste husky. Er flaut :P

Huff.. og vinteren er jo ikke over før i mai jo! Hva skal jeg egentlig finne på disse mørke dagene?? For å variere? Håper på tips! :P

Skrevet

Ingen tips fra meg, dessverre. Synes også det er for j..lig. "November er ikke en måned, det er en fornærmelse," sa et klokt hode en gang. For så vidt er det greit å ha en hund som ikke er så forferdelig glad i kulde og blåst heller, men skulle ønske det både var litt lysere og mer framkommelig, ja.

Skrevet

Hehe. Min hund elsker å være ute uansett vær! Det er litt kjipt da :P

Ja å flytte sørover for vinteren er en ide, men ikke veldig realistisk. Midnattsolen har vi om sommeren. Om vinteren er solen helt borte.. :D Så ja november, desember, januar og februar er lange svarte måneder..

Klart er jo digg å være ute når det er fullmåne, stille og litt nysnø på bakken. Men hvor ofte er det liksom? :rolleyes:

Skrevet

*host* jeg liker mørketiden jeg :wub: : Men, selvsagt, sånn været er her nå så er det jo utrolig kjipt. Ekkelt slaps, glatt og vått. Skikkeli utrivelig, ønsker meg snø å minusgrader. Men at det skal holde seg så stabilt her på kysten er å håpe på for mye. Men ifjor i januar og februar var det jo kjempefint her, med skikkelig snø og minusgrader.

Og jeg må innrømme at jeg er glad for at Buster ikke er her nå, sånn som været og føret er. Men selve mørketiden er helt uproblematisk for meg.

Skrevet

Jeg synes mørketiden er helt grei jeg da, selv om det er mørkt mange ganger når jeg kommer hjem fra skolen. Nå har vi litt mer stabilt med tanke på været enn hva dere har, så det er mye å finne på. Man kan sparke tur, gå på ski, legge gobitsøk/spor i snøen, trene muskler ved å gå i dyp snø, gå på skarsnøtur i måneskinn og nordlys og andre ting. Bare lysten som setter stopper på hva man kan gjøre ute.

Skrevet

uff, er ikke så glad i mørketiden jeg heller. Har samme problemene som du har. På sommeren kan jeg godt finne på å dra en tur på fjellet kl. 23:00 på kvelden med bikkja, så nå føler jeg meg veldig innestengt. Jeg blir drittlei av å gå tur etter gangstien hver kveld. I kveld dro jeg faktisk en tur i lysløypa med hunden. Jeg har funnet ut at det ikke er så mange skigåere der etter kl. 21:00, så da er vi nesten alene der og Luke kan springe litt løs uten at vi får kjeft for at vi tråkker i skiløypa. (Jeg bruker alltid å gå ved siden av løypa)

Ellers så bruker vi av og til å møtes noen stykker på en opplyst parkeringsplass og trene litt. Nei, jeg gleder meg veldig til våren og lyset kommer tilbake :wub:

Skrevet

Noen tips:

- De fleste steder har lysløype og går man utenom rushen ( etter kl 19/20 ) så treffer man som regel lite folk og man har lys

- Kjøpe en god hodelykt og gå tur i skogen likevel

- Lage hundetreff og gå tur sammen med andre. Gjerne med hodelykt og i skogen, så de hundene som vil de kan få løpe løse.

- Finne nye ruter man kan gå. Kjedelig å alltid gå de samme.

- Trene sirkus kunster inne ( mental trening )

Var noe jeg kom på i farta.

Skrevet

Hjelper snøen noe på å gjøre det lysere? Om en stund blir det svarte natten her før fire (jada, veldig synd i oss), men da er det til gjengjeld helt mørkt fordi det ikke er snø..

Skrevet

Hjelper snøen noe på å gjøre det lysere? Om en stund blir det svarte natten her før fire (jada, veldig synd i oss), men da er det til gjengjeld helt mørkt fordi det ikke er snø..

snøen hjelper endel på lyset. Om det er stjerneklart og måneskinn er det ikke noe finere en å være ute i skogen :wub: Men av og til blir det litt for mye av det gode (snøen) og da er det vanskelig å komme seg nån vei.

Skrevet

- Delta på flere treninger på hundeklubben kanskje

- Eller trene mer inne

- Skiturer etter hvert

- Trene på søk og gå spor

...er jo noen forslag :wub:

Mørketida kan være kjedelig (har erfaring med det jeg og :) ), men så er det innmari deilig når sola kommer også da (forhåpentligvis på soldagen).

Også har dere jo midnattsola om sommeren.

Et pluss og et minus (synes noen) med å bo i nord :D

Skrevet

Prøv å gjør det beste ut av det. Det er kjipt med "evig" mørke. Det skal jeg innrømme, men om du ikke kan være ut, tren litt for å holde bikkja's hode igang inne eller noe.

Skrevet

Blir jo mørkt så forferdelig tidlig, når jeg går hjem fra skolen har mørket allerede kommet godt i gang..Jeg elsker snø, men hvor mye snø ser vi til i disse dager?

Jeg vil gå på skitur med Maria og hundene :wub: Men det er nok en stund til det gpr da, hehe..

Skrevet

Off, dette hørtes ikke bra ut. Jeg som er så mørk redd, kommer aldri til å flytte nord over :wub: Jeg satt her å klaget over at det ble tidlig mørkt her, da va vel klokken 17.00... :D

Det er vel bare å ta på seg gode klær, og reflex dekken på hunden å komme seg ut :)

Skrevet

jeg gruer meg.. her har ikke snøen kommet enda, men regner som bare det. det er så kjedelig på vinterstid! jeg synest det er koselig en dag med fin snø og stor måne! dagene det bare er slaps ute, går jeg somregel den samme kjedelige ruta.. jeg liker ikke isen, jeg spenner så musklene når jeg går, for å konsentere meg om å ikke dette. jeg er glad jeg har en liten hund som i ikke klarer å dra meg på slep på isen!

jeg glede meg til hytteturer! da kan han løpe over hele vannet og hoppe i snøen så mye han vil! når vi kommer inn i hytta, er det litt verre med den pelsdotten som er dekket av snø baller! i hytta har vi ingen dusj å spyle han med heller...:D

her er det ikke mørk før i 18 tiden. mørket er ikke det verste.

jeg håper ikke folk slutter å møte opp på trening på vinterstida! jeg møter jallefall opp:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...