Gå til innhold
Hundesonen.no

Brodder


Djervekvinnen

Brodder  

40 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      16
    • Nei
      24


Recommended Posts

Jeg bruker av og til brodder når det er is ute og jeg har planer om å gå på isen over en lengre periode, uavhengig av om jeg har med meg hund eller ikke. Jeg har hatet is siden jeg gikk i fjerde (da datt jeg og måtte sy). tinka går greit nok i bånd, så jeg tviler på at jeg kommer til å dette fordi jeg har med meg hende, men jeg er relativt klossete til tider. Detter noen ganger i løpet av en vinter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg bruker brodder hvis jeg skal ut. Å gå uten funker dårlig her. Hera har ikke alltid like ro i ræva og skal hoppe og sprette. SÅ da er det greit at ihvertfall en har fotfeste. Så brodder er et must. Bruker de nå. Og kommer til å fortsette med dem så lenge isen er på veien. :P Søsteren min mobber meg og sier at det bare er gamle kjerringer som bruker brodder, og at det ser så teit ut. Akkurat som at det er så myye stiligere med gips og krykker? :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Ikke rart du tryner om de ligger i lomma vel? Hihi :P

haha, skrev jeg virkelig det? :P:P Det skulle stå:

"De ligger ofte i lomma på kjeledressen, men tryner selv om jeg har de på føttene <_< "

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Søsteren min mobber meg og sier at det bare er gamle kjerringer som bruker brodder, og at det ser så teit ut. Akkurat som at det er så myye stiligere med gips og krykker? :rolleyes:

Selvsagt ser det teit ut, og det høres enda verre. Men jeg bryr meg virkelig ikke om jeg ser eller høres teit ut. Hadde jeg gjort det, hadde jeg aldri vist meg utendørs med kjeledressen min i alle fall, men det er jo tross alt omtrent det mest komfortable plagget jeg eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har alltid trodd at det bare var gamle kjærringer som brukte brodder :P Men i fjor etter at Luke ble kastrert og skulle holde seg rolig i flere dager måtte jeg ty til brodder. Det var speilglatt ute og det var ikke bare bare å lufte en unghund som hadde holdt seg rolig i flere dager. Tror jeg kommer til å lete fram broddene i år også selv om han er mye roligere nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, så lenge jeg skal gå langs veien eller gangfeltet og det er antydning til å være glatt ute(trenger ikke å være is) så tar jeg broddene på. Broddene mine består av jerntråder surret rundt noe gummi under hele sålen på skoen. Veldig effektiv brodd som ikke er glatt uansett føre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker ikke brodder nå.

Men for 5 år siden da jeg fortsatt hadde malamuten min, da var broddene på plass hele vinteren.

Han gikk stort sett veldig fint i bånd, men når vi møtte andre hunder så kunne han begynne å trekke veldig. Da hadde jeg ikke sjans uten brodder. Men det er ikke like mye styrke i de to små pels dottene jeg har nå :P

Neste gang jeg skal ha hund, så blir det en i str. stor igjen, og da kan det hende broddene er på plass igjen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

JA, jeg bruker brodder når det er glatt ute. :P

Jeg er ikke redd for å brekke lårhalsen akkurat, men det stakkars halebenet mitt har fått seg en trøkk for mye på glatta.. Jeg bor på et særdeles kupert tettsted, og når det er glatt tar jeg ingen sjangser, spesielt siden jeg bruker mye tid på å henge etter en kattehater i bånd.. :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke brodder, men har planlagt å kjøpe for å bruke når det er speilholke og skikkelig ille ute. Dit jeg flytter om 14 dager så er det en 100-200 meter ganske bratt bakke, og jeg ser for meg hvordan jeg skal komme meg ned der om vinteren, med en stk Eso som har det dritmorro med å dra meg nedover :P Vanligvis så går han fint i bånd, man han har da sine perioder.. hehe..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Brodder er for kyllinger :lol:

Har aldri hatt, har aldri hatt behov for det heller.. Hverken med 2 huskyer, 1 husky og 1 gal belger, 1 gal og 1 veloppdragen belger.. Kommer neppe til å kjøpe meg brodder før jeg begynner å bli redd for lårhalsen min heller.. hehe

Jeg pleier å gå som om det ikke er glatt jeg, det funker det! Det er når en begynner å snike seg rundt på isen og være redd for å dette, det pleier å galt - det er min svært lite vitenskapelige konklusjon.. B)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...