Gå til innhold
Hundesonen.no

Bærbar datamaskin


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tenker jeg snart skal kjøpe meg en bærbar PC som en enkel å ta med seg på skolen. Den stasjonære jeg har nå er litt vanskelig å ha i sekken, også tar det litt lang tid å pakke den ned. :rolleyes:

*jada, jeg tuller bare*

Noen "krav" har jeg til Pc'en:

-Bilderedigering på blant annet photoshop driver jeg mye med, så den må egne seg til det.

-Den skal brukes mye på internett og må derfor være rask.

-Det skal være en ok spill-PC.

-Jeg skal kunne se film på den.

-Den må ha minst 1000 MB minne, helst 100 GB harddisk.

-Skjermen må være god.

-Prisen er ikke så viktig, men helst ikke alt for dyr. Ca. 10000 funker.

I tillegg ønsker jeg lang levetid på batteriene, lite varme/støy og intergrert nettverkskort (er det det det heter?). PC'en vil bli brukt til mest moro-saker.

Har noen forslag til PC'er, eventuelt erfaringer? Jeg har ogs¨vært inne på Mac, men jeg tror ikke jeg gidder å bytte ut alt jeg har av windows- Cd'er osv.. Jeg vet jeg har masse krav, men håper det går an å finne en som passer på de fleste punkter.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

På www.komplett.no kan du sette sammen din egen bærbare. Bare å velge pc og trykke på hva du vil ha av innhold.

Skrevet

Får ganske mye for pengene her med denne maskinen: http://www.elprice.no/Product/ProductInfo...40&cid=5546

Intel Centrino T5500 Duo Core x 2, 15,4” widescreen Crystal Brite skjerm, 120 Gb harddisk, 1024 MB RAM, nVidia Geforce 7300 - 128 MB, trådløst nettverk, 1,3MP Orbicam.

Rå gaming og arbeidsstasjonon av en bærbar maskin med den nye svært kraftige prosessoren Intel Centrino T5500 Duo Core. Maskinen har kraftig skjermkort med 128MB minne, stor lagringsplass og stort arbeidsminne.

* Windows XP Home

* Intel Centrino T5500 Duo Core x 2

* 15,4” widescreen Crystal Brite skjerm

* 120 Gb harddisk

* 1024 MB RAM

* nVidia Geforce 7300 - 128 MB

* Trådløst nettverk,

* 1,3MP Orbicam

* WLAN 802.11a/b/g

* Integrert 10/100 nettverkskort

* Lithium batteri (8 celler)

* 1 PC Card type II port

* 4 USB 2.0 porter

* Innebygget 56.6 (V90) modem

Skrevet

Takk for svar! :D Skal ta en titt både på Acer-pc'en og komplett. Har sett litt på Acer tidligere også. Og Asus, HP og Dell.. Er veldig usikker foreløpig.

Skrevet

Har fått høre at bærbare ikke egner seg til spill. Var hvertfall det jeg hørte når jeg skulle ha meg bærbar.

Det var i gamle dager (ifjord :D ) hehe. Neida dagens maskiner er såpass kraftige at de fint kan skjøre krevende spill. Man vil naturligvis alltid få bedre ytelse hos en stasjonær pc men det betyr ikke at bærbare ikke kan kjøre spill.

Har veldig lyst på en kraftig bærbar selv men med mindre noe skjer med meg slikt at eg "gjør fra meg" penger så skjer ikke det med det første. :P

Skrevet

Hehe. Nå kan det jo virke som om jeg er en sånn dataspill-geek.

Men når jeg snakker om spill, mener jeg å spille The Sims 2 (det der man kan ha husdyr) hvis jeg en dag skulle kjede meg. Jeg har The Sims 2 med alle tilleggspakker (jada.. :D ) på den stasjonære dataen min, og det fungerer helt fint. Så akkurat spill er ikke så viktig.

Skrevet

Takk for svar! :D Skal ta en titt både på Acer-pc'en og komplett. Har sett litt på Acer tidligere også. Og Asus, HP og Dell.. Er veldig usikker foreløpig.

Et tips; Hold deg unna HP, veldig stor feilprosent og trøbbel med de maskinene. (bare at compaq er gammel produsent av disse borger for antikvalitet)

Acer, Asus, Dell og Fujitsu-Siemens har bedre rykter i markedet.

Multicom har også endel egne merker, har ikke testet akkurat disse, men de pleier være billig (og har handlet andre ting på multicom og fått strålende service). Gutta på Komplett er ganske flinke,og gutta på Netshop er kjempetrivelige og flinke til å hjelpe. (De er faktisk de gamle folka fra Komplett som gikk ut når det ble ny eier.)

mvh

HeliX

EDIT:

Ellers så har jo Toshiba verdens råeste garantiordning nå:

Toshiba mener de lager verdens beste PCer. De slår seg på brystet med en garantikampanje verden aldri har sett maken til.

Om din Toshiba Tecra A8 eller Satellite A120 får en feil, blir din PC reparert og i tillegg får du igjen pengene for det du betalte for maskinen. Er dette virkelig mulig? JA. Så sikre er Toshiba på at denne maskinen aldri vil få feil at de tør å komme med en slik kampanje.

Dette gjelder KUN Tecra A8 og Satellite A120 seriene.

En ting som er svært viktig, innen 7-syv dager MÅ PC-en registreres på følgende adresse: www.toshiba.co.uk/moneyback

Grei garanti eller? Garantert at du ikke får noen feil, og om du gjør det får du både feilen reparert og prisen på pcen tilbake...

Skrevet

Takk for tips! Skal se litt mer på de du nevner, og styre unna HP.. Faren min var også skeptisk til dem, så da regner jeg med det er en grunn til det

Jeg er relativt grønn når det gjelder Pc'er. Alt jeg vet er at jeg nå sitter med en Compaq i fanget, som klikker gang på gang, og som jeg har ganske lyst til å hive ut av vinduet!

Skrevet

Takk for tips, Thomas! Skal se litt mer på de du nevner, og styre unna HP.. Faren min var også skeptisk til dem, så da regner jeg med det er en grunn til det

Jeg er relativt grønn når det gjelder Pc'er. Alt jeg vet er at jeg nå sitter med en Compaq i fanget, som klikker gang på gang, og som jeg har ganske lyst til å hive ut av vinduet!

Hehe - Thomas?

HP er en Compaq i ny drakt - ergo ikke særlig kvalitet, og det er mange hp'er som har blitt kastet ut vinduer og sånt...hehe

- HeliX

Skrevet

Joda, nå skal du høre. jeg har faktisk prestert å forveksle deg med en annen helt siden du kom hit på sonen.. :D

En smule flaut? ;)

Men ang. Pc'er. Ja, jeg får bel bare sette med ned og sammenligne de aktuelle kandidatene fremover.

Skrevet

Joda, nå skal du høre. jeg har faktisk prestert å forveksle deg med en annen helt siden du kom hit på sonen.. :D

En smule flaut? ;)

Men ang. Pc'er. Ja, jeg får bel bare sette med ned og sammenligne de aktuelle kandidatene fremover.

Hehe - helt siden januar i år altså? Ikke værst! ;)

Skrevet

Nei, det får en si... :D det var slettes ikke dårlig. Hehe. Jeg tror jeg skal lære meg til å lese presentasjonstrådene litt bedre fremover.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Tror (nesten) jeg har bestemt meg for en Acer Aspire 5671AWLMi eller Aspire 5672AWLMi. Hovedforskjellen er vel minnet.. Sistnevnte koster et par tusenlapper mer.

Noen som har erfaring med en av disse?

Skrevet

Jeg har jo ingen erfaring med andre bærbare enn min egen, bortsett fra at jeg ikke liker de, så jeg vil slå ett slag for macen! Den er liten og lett (den minste ibooken ihvertfall) batteriet varer lenge, den har mange bildeprogrammer, ser nydelig ut, og er veldig bra til spill. Min kjære foretrekker å spille world of warcraft på min maskin og ikke sin egen stasjonære, som forøvrig er nyere og tredobbelt så dyr, fordi spillet flyter bedre på min maskin.

Ulempen er vel at man må kjøpe alle programmene, og at mange ikke liker mac. Akkurat som jeg ikke liker pc.

Skrevet

Hehe.. :) Har vært inne på Mac, men jeg har slått fra meg den tanken gitt. Jeg holder meg til Pc så lenge det blir rimeligere, og så lenge jeg får all programvare gratis. Faren min får alt sånt på jobben (Windows osv.) Og i tillegg orker jeg ikke sette meg inn i Mac og Apple-funksjoner.

Men takk for tipset :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...