Gå til innhold
Hundesonen.no

gå bevæpnet på tur


jrt-mannen

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle!

En kompis av meg med hund går bestandig på tur med en luftpistol (av den kraftige type med magasin, ser ut som en skikkelig pistol osv) under jakka... :)

I alle fall... For et par dager siden møtte han en ganske ubehagelig mann på sykkel. Siden de var på en ganske trang sti, ble det vanskelig å passere hverandre, så mannen på sykkel eksploderte i sinne da han tippet. Jeg så det jo ikke, så nøyaktig hvordan det skjedde vet jeg ikke, men min kompis som er en rolig og balansert type hevder det var mannens egen skyld.

Mannen eksploderte som sagt, og dyttet min kompis så hardt at han datt bakover på rygg og mistet hunden (den stakk ikke av da :D). Min kompis åpnet da jakka, trakk pistolen og reiste seg mens han brølte noen gloser (på dette stadiet var hunden også "krakilsk"). Mannen fortsatte å brumme men tok da sykkelen sin og stakk...

Hva syns dere om dette? Er det virkelig nødvendig å gå bevæpnet på tur i Norge i dag, med mindre man er 1.90 m og 120 kg?

Skrevet
Hva syns dere om dette? Er det virkelig nødvendig å gå bevæpnet på tur i Norge i dag, med mindre man er 1.90 m og 120 kg?

Nei, jeg må ærlig talt si at kompisen din er litt ko-ko som går konstant bevæpnet! Bare ved å gå med det på seg fører faktisk til slike hendelser, og kortere lunte pga man blir litt "tøff i tryne".

Å gå væpnet på tur er forbeholdt krigssoner, så vidt jeg vet så bor vi ikke i noen krigssone <_<

Skrevet

Nei og så vidt jeg vet er det også forbudt?? Hørt om unger som får tilsnakk hos politiet fordi de leker med realistiske våpen, og folk reagerer på det. Og det du forteller om at han bærer det med seg og rettet det mot noen er jo helt forferdelig! Han skulle fått en straff for det.

Skrevet

Om man blir så paranoid at man må ha med seg våpen på tur tror jeg en tur på legevakten og evt få snakket med noen fagfolk hadde vært tingen. Tenk de traumene han kan påføre andre ved å vifte med den der, i tillegg er det ikke lovlig overhodet. Hva om alle som hadde blitt angrepet/opplevd et overgrep etc skulle gått rundt sånn?

Skrevet

Uææ! :D Jeg hadde blitt livredd! Nå er ikke jeg typen som hisser meg så lett opp, spesielt ikke på fremmede (mann)folk, men jeg håper virkelig jeg slipper å oppleve å bli truet med pistol fordi jeg ikke flytter meg fra stien, eller faller av sykkelen min.. <_< Makan til kompis du har..

Jeg trodde jeg var "bevæpnet" nok, når jeg hadde med meg hund, jeg.. :)

Skrevet

Her jeg bor er det blitt vanlig å gå med kniv, balltre og treplanker, så selvfølgelig er det greit :rolleyes: hehe, hva skal jeg anskaffe meg nå da mon tru?!

Tilbake til saken: Det er nok ikke greit i det hele tatt. Tenk om alle begynte med det da? :) å fulgte rådet til kameraten din. Ja da kunne det jammen hvert morsomt å gått på tur.

Skrevet

Har heldigvis kompiser som går ubevæpnet også :P Men har aldri sett denne karen bli sint før, og han var heller ikke sint på mannen på sykkelen, før han ble dyttet i bakken. Tror egentlig det dyttet fremkalte diverse minner fra barndommen... Men en tur på legevakten er sikkert ikke så dumt :) Han er en snill kar da, det skal han ha :D Og han har aldri med våpen når vi går tur sammen :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...