Gå til innhold
Hundesonen.no

gå bevæpnet på tur


jrt-mannen

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle!

En kompis av meg med hund går bestandig på tur med en luftpistol (av den kraftige type med magasin, ser ut som en skikkelig pistol osv) under jakka... :)

I alle fall... For et par dager siden møtte han en ganske ubehagelig mann på sykkel. Siden de var på en ganske trang sti, ble det vanskelig å passere hverandre, så mannen på sykkel eksploderte i sinne da han tippet. Jeg så det jo ikke, så nøyaktig hvordan det skjedde vet jeg ikke, men min kompis som er en rolig og balansert type hevder det var mannens egen skyld.

Mannen eksploderte som sagt, og dyttet min kompis så hardt at han datt bakover på rygg og mistet hunden (den stakk ikke av da :D). Min kompis åpnet da jakka, trakk pistolen og reiste seg mens han brølte noen gloser (på dette stadiet var hunden også "krakilsk"). Mannen fortsatte å brumme men tok da sykkelen sin og stakk...

Hva syns dere om dette? Er det virkelig nødvendig å gå bevæpnet på tur i Norge i dag, med mindre man er 1.90 m og 120 kg?

Skrevet
Hva syns dere om dette? Er det virkelig nødvendig å gå bevæpnet på tur i Norge i dag, med mindre man er 1.90 m og 120 kg?

Nei, jeg må ærlig talt si at kompisen din er litt ko-ko som går konstant bevæpnet! Bare ved å gå med det på seg fører faktisk til slike hendelser, og kortere lunte pga man blir litt "tøff i tryne".

Å gå væpnet på tur er forbeholdt krigssoner, så vidt jeg vet så bor vi ikke i noen krigssone <_<

Skrevet

Nei og så vidt jeg vet er det også forbudt?? Hørt om unger som får tilsnakk hos politiet fordi de leker med realistiske våpen, og folk reagerer på det. Og det du forteller om at han bærer det med seg og rettet det mot noen er jo helt forferdelig! Han skulle fått en straff for det.

Skrevet

Om man blir så paranoid at man må ha med seg våpen på tur tror jeg en tur på legevakten og evt få snakket med noen fagfolk hadde vært tingen. Tenk de traumene han kan påføre andre ved å vifte med den der, i tillegg er det ikke lovlig overhodet. Hva om alle som hadde blitt angrepet/opplevd et overgrep etc skulle gått rundt sånn?

Skrevet

Uææ! :D Jeg hadde blitt livredd! Nå er ikke jeg typen som hisser meg så lett opp, spesielt ikke på fremmede (mann)folk, men jeg håper virkelig jeg slipper å oppleve å bli truet med pistol fordi jeg ikke flytter meg fra stien, eller faller av sykkelen min.. <_< Makan til kompis du har..

Jeg trodde jeg var "bevæpnet" nok, når jeg hadde med meg hund, jeg.. :)

Skrevet

Her jeg bor er det blitt vanlig å gå med kniv, balltre og treplanker, så selvfølgelig er det greit :rolleyes: hehe, hva skal jeg anskaffe meg nå da mon tru?!

Tilbake til saken: Det er nok ikke greit i det hele tatt. Tenk om alle begynte med det da? :) å fulgte rådet til kameraten din. Ja da kunne det jammen hvert morsomt å gått på tur.

Skrevet

Har heldigvis kompiser som går ubevæpnet også :P Men har aldri sett denne karen bli sint før, og han var heller ikke sint på mannen på sykkelen, før han ble dyttet i bakken. Tror egentlig det dyttet fremkalte diverse minner fra barndommen... Men en tur på legevakten er sikkert ikke så dumt :) Han er en snill kar da, det skal han ha :D Og han har aldri med våpen når vi går tur sammen :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...