Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund & fly


Recommended Posts

Hei. Eg skal ut å fly med valpen min som er en litt over 3 måneder Cairn Terrier. Eg har fått godkjennelse fra SAS om å ha henne med i flyet, og så kommer problemet med bur, bag osv.

Har snakket med SAS 3 ganger nå og fått forskjellige svar fra alle eg snakket med. Alle oppga samme målet: L 40 x B 25 x H 23.

Hun første sa eg kunne kjøpe det plast-buret eg hadde tenkt som var laget til å ha under flyseter, og at det ikke gjorde noe at det var 5 cm for bredt og 3 cm for langt.

Hun neste sa at det måtte være enten bur innenfor målet eller Sherpa bag innenfor målet. (og sherpa bagene har eg sjekket målet på, og den minste er ikke engang innenfor SAS sine mål, det er 1cm for langt og 1 cm for høyt og veldig dyre).

På dyrebutikken sa de at de tøybagene de hadde fungerte fint til fly, og at noen hadde til og med kjøpt med 10 cm for langt og 5 cm for høyt, og at det gikk bra siden det var tøyelig.

Ja, så ringer eg SAS igjen for 3. gang, og hun sier plutselig at det ikke er mulig med bag, kun bur innenfor målet!

Nå har eg nesten lyst å avlyse hele turen pga eg vet ikke hva eg skal gjøre med dette! :unsure:

Har noen her erfaringer å dele med meg ang hund & fly?

Eg vet ikke hvor strenge de er, tydligvis så er noen strenge og andre ikke, siden de hadde sluppet igjennom med for store bager. Skulle ikke tro at bag er noe problem, det er jo tøyelig og vil alltid kunne komme under setet. Men da skulle det være Sherpa, mens dyrebutikken sa de som de hadde var veldig bra til fly.

På forhånd takk for svar! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres ut som om du har bestilt plass til henne i "Lasterommet" (dvs med bagasjen, de har det lyst, godt og varmt der) Da MÅ da ha henne i bur, ikke bag. Tøybur er ikke godkjent. Du må bruke eks. vari kennel. Hør på flyselskapet og deres anbefalinger.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et lite vari kennel bur? Det er ihvertfall godkjent på fly :D

Ja de er godkjent som flybur, men for stor til og taes med inn i flyet.

Det enste flyburet jeg har sett som er lavt nok til og taes inn i flyet er Nylabone sine sammenleggbare plastbur. (det minste)

Jeg skulle transportere en 9 uker gammel toy puddel i et slikt. Han stanget hodet i "taket".

Det egner seg sikkert godt til ilder ;)

Vil anbefale deg og bruke en reise bag...som flere andre har gjort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte en bag som var litt for stor for målene til å ha inn i kabinen, men det var ingen som målte og siden bagen er litt tøyelig så gikk det fint å ha det under setet forran. Det er litt forskjell på besetningen på flyet om hvor strenge de er. På et av flyene fikk Ero sitte på setet ved siden av i bagen, og på det andre måtte han være under setet forran.

Her er et bilde jeg fant av deler av bagen jeg brukte.

kjedelig_8u1.gif

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De måler da ikke buret! Dette du skriver om som er 1 cm for langt/bredt er godt nok. Er det ikke i tøy også? Da er det tøyelig nok til at 1 cm ikke har noe å si. Selv måtte jeg ha hunden under flyet, og brukte da varikennelbur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er meningen å ha henne med inn i kabinen, i lasterommet er det kun lov med bur. De siste bagene der har eg vært å sett på hos dyrebutikken, men de var ikke vanntette. Det står på nettet at bagene må vær vanntette. Normalt vil en hund aldri tisse i buret sitt, så eg tviler på det vil skje, men forstår at SAS ønsker bagene vanntette.

Akkurat det eg og mener er om det er noen cm for stort så gjør det jo ingenting med en bag! Den vil jo kunne fåes inn under setet uansett, akkurat som trillekofferter. Heldigvis 3 uker til eg reiser så har litt tid til å undersøke.

På dyrebutikken sa hun at de bagene eg så på der kjøpte folk for å ha med på fly, den største som var 10cm lenger enn SAS sitt mål hadde hun også fått tilbakemelding på at gikk fint igjennom.

Det er nok kanskje eg som er vell urolig, men surt å treffe på feil folk og bli nektet med på flyet :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...