Gå til innhold
Hundesonen.no

Trekk for treghet


M-lady

Recommended Posts

Sitter og tenker litt over LP konkurransen i Asker i går. Jeg gikk klasse 2 med min border collie Bira, som er en skikkelig sofahund som syns livet er best når man ligger på ryggen og koser...

Bira gjør i all hovedsak en kjempejobb, men vi blir trukket 1-2 poeng i alle øvelser fordi hun ikke er rask nok, altså ikke har eksplosive nok bevegelser. Dette vil jeg tro han trekker for fordi jeg har border collie, som normalt er utrolig raske. Men hvis Bira hadde vært en leonberger f.eks, ville jeg tro vi hadde gått til bare 9'ere og 10'ere.

Er dette rettferdig? Skal alle bordere ha "tempoet i seg"? Hva om jeg hadde sagt at hun var blanding, men så ut som en BC? Ville dommerne vært snillere da?? Og hvordan i ALL VERDEN skal jeg klare å trene opp stresset og hurtigheten på en hund som Bira??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det ikke et større problem at andre raser trekkes fordi de ikke er BC - og ikke har den samme eksplosiviteten?

Dommerne skal jo ideelt sett dømme etter rasens (ikke individets) fysiske forutsetninger - og da synes nå jeg personlig at det er helt ok at de trekker en "treg" bc.

Det optimale er jo om alle deltakere blir målt opp mot de beste representantene for samme rase?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har samme problemet... Derfor har jeg ikke konkurrert heller. En Border collie er jo som regel kvikk og "stresset". BC tispa mi tar live ganske med ro, og stresser ikke. På LP banen gjør hun det hun må, men ikke noe mer enn dette...

På en måte synes jeg at Border collie bør dømmes som en "Border collie". Men samtidig når jeg har en treg bc selv,så vil jeg ikke det :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg synes at en treg BC skal trekkes. Det er en rase som egentlig er rask, og det skal forventes at den gir litt for å få 10eren. Ellers så kan man jo bare gi alle 10 da, bare de utfører momentet korrekt. Ikke noe krav til fart eller noe.

Og man skal jo også skille mellom de beste som har både fart og presisjon, og de som mangler enten fart eller presisjon (eller begge deler...).

Det er et større problem at enkelte dommere ikke tar hensyn til rasers fysiske forutsetninger. Eks en newfoundlandshund i klasse 3. Innkallinga dens var egentlig veldig bra synes jeg. Den gallopperte og stoppet raskt på begge momentene, men likevel fikk den mye trekk pga at det var treg. Men den vil jo aldri klare å være like rask som en BC.

Men uansett så er jo ikke lydighet en løpskonkurranse, der den raskeste hunden får 10. Det skal jo også være presisjon inne i bildet, og det skal se pent og ryddig ut.

Men om noen skal bli lettere bedømt fordi at hunden deres er en treg type og mangler fart, så vil jeg at de skal se igjennom fingrene med presisjonen til Nirm, siden han løper alt for fort til tider... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener også at man skal gå etter standaren på rasen, sånn ca i alle fall! Nå har jeg ikke vært i en situasjon hvor BC'n min ikke går "raskt nok", men jeg synes farten på border collien burde vært høy. Men skjønner innmari godt at det er urettferdig for den som da har en "treg" BC :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men i tillefeller så dømmer dommeren helt likt (snakket om dette på et stevne med ei som deltok, som har BC).

en golden som løp ut av ringen fikk 7, mens bc fikk 5. Og de hadde gjort øvelsen helt likt. Bare at goldenen hadde løpt ut rett etter Hinderet. (øvelsen var altså ikke ferdig). Så at de krever SÅ mye mer av en bc er helt klart, Og sånne ting syns jeg ikke de skal se på.

Men ta f.eks en innkalling, Der syns jeg det er riktig om hunden ikke har hurtigheten der, når det gjelder bc.

Men dekk, så kan ALLE være hurtige vil nå jeg si, bare man trener på det. Og da vil jeg si at det er feil at en bc med treg dekk får mer trekk enn en treg labrador (f.eks)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ærlige Arne..jeg har en lynkjapp fårehundrase og jeg foventer å bli bedømt etter det kriteriet.. Er Loke treig i dekken (noe han er pga ryggen) så forventer jeg en mye lavere poengsum enn hvis han hadde vært av en annen rase. Jeg synes det nesten er litt sånn smålig å sutre over at man blir bedømt etter hvordan de raskeste bordecolliesene er, tenk på alle rasene som ikke har sjans i havet til å nærme seg en bordecollies reakjsonsevne? Men allikevel blir bedømt etter bc standar?

Jeg var skriver på kvaliken i NM i lydighet og jeg ble omtrent svart/hvitt i øynene etterpå pga alle bordecolliene og ingen skal prøve å fortelle meg at "alle" som satser høyt i LP velger bc fordi de er så pene å se på!

Av 15 ekvipasjer var det 14 border collies som kvalifiserte seg videre! De er raskere, mer presise og førerorienterte av natur og bør bedømmes deretter.Men nå var det faktisk en jaktgolden som grisebanket de alle og vant :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Loke, du har jammen meg lav terskel for sutring! Hvem her har sutret??

Jeg er enig i at man forventer mer hurtighet av en BC enn av andre større og tyngre raser, men det må da fortsatt gå an å si at det er forskjell på individer?!

Jeg satt også og så på NM i år, og det gledet meg stort at det var en golden som vant. Og gjett om den var kjapp i bevegelsene! Men skal dette da kreves av alle goldener??

Om to hunder av forskjellige raser gjør samme feilen, bør de ikke trekkes like mye?? (se bort ifra raskhet her). Om to hunder slå bakbeina i hinderet, den ene er en rottweiler, den andre en BC, bør de ikke trekkes like mye?? Jeg skjønner at folk tror det er "lett" å trene en BC, men de får sannelig prøve selv før de uttaler seg. For makan til rase som har lett til å tilegne seg uvaner, har jeg aldri vært borti...!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har i mitt eie hatt 2 belgere, 1 bc/retreiver blanding, 1 toller og 1 jack russel.

Av de 5 hundene var det de to belgiske gutta som er mest lik en bc (jeg har i tillegg hatt masse andre rase boende hos meg i perioder), men de kan allikevel ikke helt sammenlignes...

Joda, Lokeliten lærer feil fort han, jeg er faktisk overbevist om at han lærer feil fortere enn riktig noen ganger! Men allikevel, han er en gavepakke i treningsammenheng i forhold til tolleren min tilmed...tollere skal jo være retrieverens svar på bc?

Jeg skjønner ikke hvorfor det er så veldig vanskelig å innrømme at det er generellt enklere med gjeterhunder? Spesiellt bc som er spesialdesignet for å samarbeide tett med føreren og å jobbe lynkjapt og presist.. prøv med en rase som gir fullstendig beng i hva du driver med bare du ikke forstyrrer snusingen eller middagsluren dens.

Jeg innrømmer det glatt! Jeg får mye gratis!

Nei, jeg mener ikke at en rottis som slår beina borti skal trekkes mindre enn en bc, men det er vel ikke det vi diskuterer? De skal utføre øvelsene korrekt de og..men kanskje ikke like raskt som en bc eller eventuellt en belger..?

Joda, Copper er lynkjapp men han var også den eneste hunden i finalen som ikke var bc.. det bør si mye..og han er en jaktgolden..ikke en vanlig golden. Forskjellen er ganske mye mer enn fargen desverre.

Man kan ikke dømme etter individ. Min hund har vondt i ryggen og dekken hans er derfor til tider treig som et ondt år, men jeg kommer ikke til å forvente at en dommer skal ta hensyn til det i bedømmelsen.

Mulig jeg høres krass ut, men jeg blir så oppgitt når folk med gjeterhund raser føler seg urettferdig behandlet eller klager over at det er så "vanskelig" med slike raser.Spesiellt fordi det stort sett kommer fra folk som aldri har trent noe annet selv...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...