Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis du hadde hatt allverdens med penger...


Toller

Recommended Posts

Hvis du hadde hatt uendelig mengder penger.. Hva villd du gjort og kjøpt?

Jeg kan starte... Jeg ville kjøpt en stor gård (noe alla' Bygdøy Kongsgård). Et stort ridehus, utebane, masse fine grønne beiter til hestene, kanskje en liten skog? Deretter hadde jeg kjøpt mange hester, ansatt stallhjelper og instruktører og drevet med en spesiel rideskole (dvs. jeg ville hatt elever fra viderekommende og oppover), så ville jeg jo så klart vært innstruktør selv også :D

Jeg ville brukt et av hestenes beiter til å bygeg en agility bane, hvor jeg kunne møtt masse hundefolk osv. Banen hadde så klart vært gratis å bruke.

Så hadde jeg så klart brukt en årlig sum på veldedighet. Støttet diverse heste og hunde forbund også.. hmm... noe mer?

Hva med dere??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heh, jeg er dritkjedelig og ego jeg. :D:(

Hadde betalt ned hus og bil for oss selv og mine søsken og mamma.

Det som hadde vært til overs:

-Leid inn noen for å pusse opp stua

-Leid inn noen for å sette inn hjørneboblebad og bytte alle dørene i huset

-Leid inn noen for å pusse opp hele kjelleren og innstallert bad der.

-Satt av penger på sperra konto til jenta vår

Så det... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg hadde brukt det på billappen og en sportsbil..

herregud! Jeg glemte hus og bil :D

Jeg ville hatt en Porche Cayenne Turbo.. En snaxy Ferrari eller no.. Også ville jeg hatt et stort hvitt hus, med bodlebad (som du sa :D ), badstu, kanskje et svømmebasseng... hehe Liker å bade jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde kjøpt meg en stod går, og lagd en flott hundegård. Jeg ville også tatt instruktørutdannelse, og startet med å holde hundekurs. Ville tatt lappen og kjøpte meg en stor bil som jeg kunne hatt flere hundebur i. Ville gått masse hundekurs, og kjøpt meg flere hunder :D Jeg ville også lagd ett område der hundefolk kan møtes å trene med bl. a ag bane :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville nok tatt lappen og kjøpt meg en "hundebil" (altså en bil som jeg kan ha bur i o.l.)

Jeg ville kjøpt meg en stooor gård etterhvert med en stooor veeeldig stoor hage der hundene kunne flydd rundt.. :D

Jeg ville som Heidi tatt instruktør utdannelsen og holdt hundekurs.

Jeg ville tatt i mot dyr som trenger hjelp, noe jeg sikkert kan nå å men det koster og jeg har absolutt ikke plass nå til å hjelpe alle disse dyrene.

Jeg ville også kjøpt masse nye møbler og masse utstyr til dyrene.

Jeg ville kjøpt ting til bestemor som hun trenger. jeg ville betalt for at hun skulle få hjelp hverdag. jeg ville også leid en drosje sjårfør som kunne kjøre hun i butikken og tilbake så hun kunne fått kommet seg ut litt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først ville jeg satt de i banken en stund- og så ville jeg:

jeg haddde nok kjøpt meg en super dyr bil (som er moderne om noen år- sånn at jeg kan ta lappen først), bor jo på en familiegård (så det ønsker jeg ikke)- men alltid greit å modernisere litt :( Så hadde jeg pussa opp husene på gården- laget meg en agility bane (skal kanskje lage en i virkeligheten :o - mangler bare litt penger, og tid ). Kjøpt to frisere (hingster) :rolleyes: ridehus (som man også kan trene hunder i :P ) firehjuling (aner ikke hvordan det skrives :D ). badebasseng i hagen- boblebad på et av badene :rolleyes:

Jetfly- sånn at jeg kan besøke folk i nord (hinter ikke til deg Christine :D ), og sånn at jeg kan reise til de mange landene jeg har luksusbolig i...

Så ville jeg gitt noen penger til en fin organisasjon :P

Er sikkert mye mer, men kommer ikke på mer i farten :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg ville kjøpt meg en råflott stor gård og masse sau og en hest, frieser :D . noen knall gode gjeterhunder så jeg kunne konkurrert i toppen :D en fin bil, som f.eks den nye mercedes 4 hjulsstrekkeren og land cruiser, kanskje en liten ferrari å :o masse ønsker gitt, men først og fremst sau eller gård så jeg kan ha muligheten til å gjete hver eneste dag til hvert eneste tidspunkt :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hå! Jeg ville betalt ned gjeld! Ja, og så.. hmmm, egentlig bare betalt ned gjeld tror jeg! Men selvfølgelig, skulle det være noe mer igjen ( :D) så ville jeg hatt det i banken slik at det ikke ble rotet vekk i huset her (for ikke å snakke om å bli spist opp av Pelsen dah... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville gitt en masse penger til forskning på allergi og immunologiske lidelser hos hund og gitt penger til folk som startet opp tiltak for å hjelpe hunder og til dyrevern generelt.

Så hadde jeg kjøpt opp en del av nabotomtene til huset mitt :D og kjøpt jordene opp til nærmeste skoggrense og plantet dem igjen så vi slapp å kjøre bil for å gå tur i skogen :)

Deretter hadde jeg dratt til landsbygda i Mexico og importeret meg en hund. B)

Nei forresten, før turen hadde jeg dratt på et laangt spa-opphold (betalt for å ha med hundene med spesialforpleining selvsagt)

Hadde også leid min egen klikkerinstruktør i bruks og agility til å instruere på tid og sted som passer meg

Også hadde jeg importert masse sjeldne trær og busker til hagen.

Og betalt ned lån da.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Der er planen nesten klar :D Det første jeg ville gjort er å kjøpe meg en øy (i norge, oslofjorden eller noe), som er passe stor, (skal ikke være gedigen), Der skal jeg bygge en kennel og et fint koselig hus med flere gjeste rom. Også vill ejeg jo selvsagt kjøpt meg en hund til. tatt instruktør utdannelse, og startet opp der ute på øya. Hadde satt inn båter t/retur for de som gikk kurs hos meg, eller ønsket å sette hunden på kennel. (skulle hvert en liten kennel bare). Grunnen til at jeg ville hatt en øy er fordi da kan Rex løpe løs :D Han får liksom ikke stikki noe sted. (hva gjør man ikke for den hunden :rolleyes: )

Så skulle jeg arrangert et stort (hunde-)sonen-party, hvor man kan ta med hundene sine, og overnatte :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. Jeg ville gitt noen tusen til søsknene mine, på sparekonto. Greit å ha. Så ville jeg startet min egen boligsparekonto, og satt inn et stort beløp der. Jeg ville tatt lappen på rekordtid, og kjøpt meg en fin bil, gjerne en litt stor med plass til et par hundebur bak. Ville kjøpt endel nye klær, og leid en annen leilighet enn den vi har nå. Mer plass, mer hage, mulighet til hundegård. Jeg satser jo på å bli gardskjerring etterhvert (knis), så da trenger jeg litt egenkapital til å kjøpe opp naboens jorde, som jeg skal få ha stall og ridehus på:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville kjøpt en stor gård ute på landet, nye moderne møbler ++ Bil og lappen når den tid kommer. Hatt sauer, hester og høner, og leid inn folk til å ta litt av stellet da selvfølgelig. De kunne gjort drittjobben, og jeg det morsomme :)

Skulle selvfølgelig hatt Prince og kattene med meg, og meldt meg på masse morsomme kurs Prince og jeg kunne deltatt på sammen. Kjøpt de fancy klærne til meg selv, og litt kule dyre halsbånd og sånn til Prince. Kjøpt noen nye, gedigne klorebrett til kattene. Og til både kattene og Prince, nye flotte kurver/hundesenger.

Kjøpt ny stor pc, som hadde alt av utstyr og en utrolig fancy TV med vhs/dvd spiller. Ville hatt et STORT hyperfancy og moderne rom, med flotte bilder på veggene, prkatiske og stilige møbler osv...

Betalt ned alt av lån til de aller nærmeste (søster, foreldre,)

Gitt litt til de andre i slekta og noen venner, og selvfølgelig ekstra fine julepresanger til alle.

Bidratt med en stor slant penger til veldedighet. Hiv/Aids, Redd Barna, SOS barnebyer, Suppebussen i Oslo, Naturkatastrofer, nyttig forskning, psykiatrien, ol.

Så ville jeg åpnet en ny dyrebeskyttelsen-kjede. Med ansatte som får god lønn, flotte lokaler til dyrene, med alt av utstyr de trenger. Store inngjerede utearealer de kan benytte, og store rom slik at alle dyra kan få det privatlivet de trenger, og fellesrom til de som vil være sammen. Velkommen til frivillige entusiastiske arbeidere der også, og alt av helsestell og pelsstell osv.. slik at dyra er mest mulig attraktive, slik at det er flere som får sjansen til å få et godt nytt hjem...

*Phu* Jeg tror jeg hadde trengt mye penger for å få til alt dette, men nå ble jeg skikkelig gira... Fikk så lyst på alle de pengene... Spesielt den dyrebeskyttelsen falt jeg helt for, håper noen andre rikinger lager noe sånn :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva jeg ville gjort med dem nå er nok ikke det samme som hva jeg ville gjort om femten år, så da går jeg for den siste.

Jeg ville kjøpt meg enebolig med relativt stor hage på Lade (bydel i Trondheim). Og jeg ville kjøpt meg en hund (regner ikke med at Tinka blir atten, for å si det sånn).

Deretter ville jeg satte inn en svær haug med penger på en høyrentekonto så jeg hadde til senere i livet - reiser, regninger og andre praktiske ting. Dessuten ville jeg ha kjøpt laptop og trådløst nett.

Bil ville jeg ikke kjøpt, buss og tog er billig og bra.

Deretter ville jeg gitt resten til Leger uten grenser, Unicef og Røde Kors.

Også kommer det litt an på hvor mye jeg hadde av penger da, for sommerhus på Hvaler høres liksom ikke så aller verst ut. Så kanskje, muligens at jeg hadde kjøpt det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det jeg ville ha gjort var først å bli gjeldsfri både meg og de nærmeste i familien min, så hadde jeg kjøpt meg en diger gård på ei fjellsæter...har sett drømmestedet i valdres(nydligste utsikt jeg har sett utover fjorden!), bygget en enorm hundegård og kjøpt meg noen hunder til! :-) drevet en liten hundesenter hvor folk kan komme å trene agility, spor, lydlighet ol eller bare komme for å sosialisere hundene sine!

I tillegg hadde jeg bygget ett lite badeland med boblebad, vanlig basseng ol med deilig varmt vann hvor alle naboene kunne kommer inn gratis!! :-)

Så hadde jeg nok kjøpt inn 2 nye biler, en sportsbil for morroskyld og en hundebil! Så hadde det nok blitt alt nytt på Odin, fått seg ett stort hundehus hundeseng ol.. :-)

Så hadde jeg nok kjøpt inn ett privat jett slik at vi kan reist på ferietur, og ha dyrene med oss! :-)

Ellers hadde jeg nok støttetbåde dyrebeskyttelsen norge og wwf med masse penger hver eneste år!

og ellers hadde vi levd bra uten en eneste bekymring for penger ihvertfall!! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøve å gjøre det litt enkelt og kort:

Jeg hadde betalt all gjeld ikke bare min gjeld, men alle di nærmeste i familien sin også. Så hadde jeg latt det regne litt penger på søster`n og svigerinna mi. Hadde putta masse i banken, satt masse inn på kontone til barna. Kjøpt meg en stor gård med mange, mange mål med tomt. Tomta skulle være skog, beiter og åkre. Så måtte det være et koselig hus og masse forskjellige bygg med god plass til alle slags husdyr. Skulle tatt til meg alle dyr som trenger nytt hjem, drivi med omplassering. Leid folk til pass og stell. Det skulle være åpen gård for intresserte barn og absolutt alt skulle vært gratis. Måtte jo hatt et par nye biler å da hadde det blitt firhjulstrekkere, Subaru tenker jeg :D Så hadde jeg nok støttet en god del organisasjoner. Drøm,drøm,drøm...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Tatt lappen (siden det er meeeget på tide) og kjøpt svart boble (drømmebilen).

Kjøpt hund(er) og kjøpt masse nytt utstyr

Kjøpt stor enebolig til meg, min elskede og våre elsklinger :huh: (Med stooooooor hage)

Betalt ned studielånet

Betalt det jeg skylder familie i penger

Kjøpt et hus til hver person i familien :)

Kjøpt skjærgårds-jeep til å cruise rundt på sjøen med

Kjøpt meg ny hest (og tilhørende stallplass, orker ikke ha egen stall)

Kjøpt masse god mat

Deretter.... hadde jeg kjøpt en god ferie, så vi kan slappe av, lenge... :D

Ooh ja, og selvfølgelig en masse penger til Dyrebeskyttelsen og Kattens venner, hehe, må ikke glemme det.

Og betalt ned pappa`s gjeld, så han kan slappe litt mer av :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

All verdens penger..hmm..

-Ville betalt gjelda til alle i familien (foreldre/søsken)

-Leid inn folk til å gjøre huset vårt til drømme huset mamma vil ha det til :o

-Utdanna meg som dyrepleier :huh:

-Tatt lappen og kjøpt en svær hundebil + en svær amerikansk 4 dørs picup :D

-Kjøpt et nydeli hus ved havet og med store marker :)

-Kjøpt meg 1-3 hunder til (hvetfall 1) :o

-Kjøpt masse utstyr til dyra mine

-Starta egen verdens største dyrebutikk :(

-Holdt på meg omplassering og kanskje litt oppdrett

-Reist på masse kurs

-Sett havlparten av dei resterande pengane på konto og gitt resten til gode formål

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...