Gå til innhold
Hundesonen.no

Kupering


Heidi

Recommended Posts

Skrevet

Er det lov og kupere halen/ører i Sverige eller Danmark egentlig? Tror det ikke selv da det ikke er lov i Norge. Vet det er lov i Spania og Italia.

Skrevet

Jeg vil være enig i at jeg syns dobermannen er pænest når den er kuperet. MEN jeg ville aldrig gjort det selv på min hund. Det syns jeg ikke er nødvendigt.

I starten da man begyndte at se de raser og som ikke var kuperede syns jeg det så helt feil ut, men nu har man vænnet seg til det og syns faktisk at de ser søte ut og ikke så "farlige" ut som jeg syns de så ut da de var kuperte :wink:

Skrevet

Jeg er heller ikke for kupering, men vet at noen gjør det pga ørene er for lange eller at det blir for tett og hunden får ofte ørebetennelse.

Jeg er for kupering dersom halen blir så skadet at den blir til sjenanse for hunden, men dette blir jo medisinsk og ikke kosmetisk.

Skrevet

Selvfølgelig noe helt annet når det er til hundens beste. :)

Ørene til Briarden blir kupert i utlandet, synes de ser utrolig rare ut .

De store ørene! :(

Skrevet

gamle typen til mamma hadde en dobbis som var hel kupert:)

jeg personlilg syntes dette ser utrolig stilig ut.. men er helt imot det.. stakkars små.. men dobberne ser skikkelig barske ut med dette...

  • 5 weeks later...
Skrevet
Tror det er for å se bra ut ja.

Tenker på hvor viktig ørene og halen er for hunden når den skal komunisere med andre hunder.

Nope! Ikke gjort kun for å se bra ut nei..! Dobermann har sterk bakmuskulatur,og ingenting beskyttelse hva halen angår. Ukuperte får ofte sår på halen,eller knekker den,som følge av at halen er ute i "hartd vær"...-ørene klippet de for at det ikke skulle være noe overflødig å få fatt i der (gjelder og halen) -før ble de kupert tvers over nesten, som på enkelte raser ennå idag. På dobermann nå, kuperes ører og med tanke på utseende, i tillegg. Man får en penere hals,og det kan være en fordel på en hund som har gode linjer der. Kupering kan og ødelegge utseende på en hund om det ikke blir gjort skikkelig, dette er en risk man tar.

Og en hund kan kommunisere like godt med andre uten hale! den har hundrevis av andre måter å snakke på, så dette er tull.Kuperte ører har overhodet ikke noe å si hva kommunikasjon angår , da det er masser av raser som har naturlige stå ører!

Skrevet
Hadde vært gøy å kupert ørene til de som gjør slikt mot friske, sunne hunder for at "de skal se penere ut"... Siden det ser så pent ut mener jeg

Gjerne kom og fikse mine ! 8) :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...