Gå til innhold
Hundesonen.no

markering, lurer veldig


Turnip

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Håper jeg ikke blir hengt ut av dette inlegget, men jeg bare lurer rett og slett...

Markering til hanhunder... skal dem få lov til å skvette overalt???

Blir dem mer dominerende generelt hvis de får lov å markere overalt??

Kan man prøve å sette en stopper for markeringen når den tid kommer? eller er det å nekte naturens gang??

er bare veldig i tvil her!

Mvh Silje

Skrevet

Du blir vel ikke uthengt av dette. :) Om jeg stopper det, tja både ja og nei egentlig. Når vi går på tur og jeg blir lei av å stoppe fordi han skal markere på hver tue da er det nok. Så om ikke jeg stopper det, så begrenser jeg det i værtfall. :)

Skrevet

Men hvordan blir det med dominanse? Blir den mer dominerende hvis den for lov til å markere overalt??

Jeg syns det ikke er noe særlig å ta med seg hunden sin bort hvis den skal drive å skvette på utemøbler og husvegger og alt.. og jeg fikk høre at man kunne prøve å unngå at den skal markere, at man kan dra den bort når den prøver... men det er jo naturli for hunden å markere... så er litt i tvil bare :-)

Skrevet

har egentlig ikke tenkt på det som dominans, mer som en uvane. Men om min hanne hadde markert på møbler og ting, så hadde han nok fått "så ørene flagret"

Skrevet

Min hannhund får lov til å markere på vanlige turer med sele(da får han lov å trekke også), har han halsbånd får han tisse når han spør meg om det(kontakt) Synes dette er veldig greit, da kan jeg regulere om han skal tisse over alt, når vi er på besøk, treninger osv.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...