Gå til innhold
Hundesonen.no

Her er mine kar


mowgli

Recommended Posts

Skrevet

Har tre akvarier; et på 58 l med guramier, indianer goby og sugemaller, et på 83 l med kardinaltetraer, sommerfuglciklider, ancistruser og reker og et nystartet på 240 l som står uten fisk.

Hva synes dere?

Skrevet

Karene dine ser virkelig flotte ut! Virkelig hyggelig å se bilder av dem.

Jeg er litt sånn "midt i mellom i akvarieinteressen for tiden, så jeg prøver å engasjere meg litt for å få interessen tilbake igjen.

Jeg har to kar - et Juwel på 180 liter, som kun har 1 Scalare og 2 Pakistanbotiar, samt et Mueller Phflege (?) kar på 105 liter med 6-7 Kardinal tetraer, et par sorte neontetraer, 2-3 Ottocinclus, en skog av en javabregne, noen andre planter og inne i alle plantene bor det i alle fall en el. to Ancistruser, en Pecoltia og en eller annen type Corydoras.

Vurderer å samle sammen alle fiskene i ett og samme kar for å selge det andre karet. Men klarer ikke å bestemme meg for hvilket kar jeg vil beholde..

Susanne

Skrevet

Takker for komplimentene! :)

Det spørrs hvordan det går med scalaren din og tetraene hvis du setter alle i samme kar. Tetraer er jo skikkelig nam-nam for scalarer, men er scalaren liten og tetraene store kan det jo gå bra en stund.

Da kan jo Tine-Gizmo ta over det ene karet ditt så er hun i gang hun også! Hi hi hi! :icon_cry:

Skrevet

Nei, man vil jo ikke ha kanibalisme i stua! :glare:

Men den Scalaren har dels gått i samme kar som tetraene for ikke så lenge siden, og tetraene er nå såpass gamle (store) at de neppe minner om mat for Scalaren (håper jeg).

Tetraene har hatt det alt "for godt" for lenge, og sluttet å stime for lenge siden - de virrer bare hodeløst rundt i karet, uten noen som helst mål og mening.. De hadde i hvertfall fått litt mere mosjon med en Scalare etter dem...

(Nei huff, nå var jeg jo litt slem - mente selvsagt ikke det!)

Får se hva det blir til når jeg orker å ta fatt i kar-oppryddingen min..

Susanne

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Skrevet

Her er noen oppdatret bilder av karene mine.

Nå er 240 liter'n innkjørt med Scalarer, Palettciklider, Corrydoraser, Ancistruser, Øreål og Eplesnegler (bilde 1)

Skrevet

Det ser så utrolig koselig ut ;)

Kjempe fine akvarier!

Har begynt å få lyst på akvarium etter å ha titta innom denne sonen i ny og ne :P

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet

bare lurte på en ting...

når du skal rense karret og få ut skiten fra den sanen, hva gjør du da, er ikke det vanskelig???

Likte skikkelig godt den sanden!!

Skrevet

Har ciklider og da må jeg ha sand, også synes jeg det er mye penere enn grus. :P

Har brukt standard Rådasand som man får kjøpt i de aller fleste zoobutikker.

En fordel med sand er at bæsj og smuss legger seg opp på sanden så det kan suges lett opp ved å holde slangen ca. 1 cm. over sanden ved vannbytte - har du grus detter smussen ned i grusen og legger seg som et lag under grusen så det blir mer jobb ved rengjøring. Yakk!

1-2 ganger i mnd. bruker jeg en slamsuger (flaske/rør med slange på) og roterer denne ned i sanda ved vannbytte. Da får jeg sugd med litt smuss ned i sanda og løftet litt på sanda for å hindre at det utvikler seg gasslommer uten at sanda følger med vannet ut.

Skrevet

Mister du mye sand da etter lengre tid når du gjør sånn??? og kjøper du ny da?? må du skifte ut slik sand?

Bare si vis du heller vil ha en egen tråd for dette...

EDIT: Jeg var vist pålogget som Twiggi, det er Only Blondie som skriver, hehe ;)

Skrevet

Hei Only Blondie/Twiggi. ;)

Neida svinnet på sand er minimalt så lenge du holder slangen cm. over. Ved bruk av slamsuger er den konstruert slik at sanda bare løftes opp men følger ikke med inn i slangen sammen med vannet pga. tyngden. Har du stort kar (over 200 liter) gjør ei vanlig halvlitersflaske festet til en slange samme nytten.

Har en sekk på 25 kg. stående og 4 akvarier med slik sand og ikke etterfylt på noen.

Hadde vært en fordel om slike konkrete ting startes i en annen tråd tror jeg. Så slipper man flere tråder om samme tema etterhvert.

  • 2 months later...
Skrevet

Nå har jeg oppdaterte bilder av karene mine igjen! Skjer jo stadig endringer, spesielt etter krakket i 240 liter'n tidligere i vinter...

28 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie28l.cfm - her skal palettyngelen snart inn og Phil More over i midlertidig "karantene".

58 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie58l.cfm - her skal det skje noe endringer om ikke lenge: Indianer'ne skal ut og flere "kaldtvannskarper" inn.

83 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie83l.cfm - her har jeg akkurat hatt en knekk så stimene som går her skal utvides, Indianer'ne skal inn her + noen sebrasnegler.

240 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie.cfm - nå er karet slik det skal være bare vallisneriaen vokser seg litt mer til i bakgrunnen.

Skrevet

Etter at venusfisken jeg kjøpte viste seg å ikke være venuser alikevel fikke jeg byttet de inn i en stim sort neontetra. Og da jeg var i butikken kjøpte jeg med meg ei rot til og da var det jo bare å begynne å omplassere fisk, flytte planter , luke og ta vannbytter. PHU! Men nå begynner jeg å bli fornøyd med alle karene! (jada, jada...)

Oppdaterte hjemmesiden min også og da la jeg inn noen bilder om hvordan karene har endret seg det siste halvåret.

28 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie28l.cfm

58 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie58l.cfm

83 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie83l.cfm (Blir bedre når rota synker...)

240 liter'n: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarie.cfm

Tar gjerne imot tilbakemeldinger og tips!

Skrevet

Hehehe godt du blir fornøyd da! :P Men hvis de ikke er venuser, hva er de da...?

Og har du noe bilde av de svarte neon tetra, den har jeg ikke sett før tror jeg!

Skrevet

Syntes de var litt vel aktive og og at det var noe som manglet i fargen, så etter litt detekttivarbeid viste de seg å være Blå Danio.... :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...