Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor fort husren?


Ida85

Recommended Posts

Lurer på hvor lang tid dere brukte på å få valpen husren? Vi har nå hatt Ari her i 4 dager og prøver å gå ut med han etter den vanlige regelen: etter han har spist, sovet og leket. Er ute 8-10 ganger om dagen. Likevel har det skjedd uhell hver dag, som vi overser så godt vi kan. Når han gjør fra seg ute får han masse ros og en godbit en gang i blandt. Blir spennende å se hvor lang tid dette tar..

Når vi er ute er det ofte vi må vente lenge før han gjør fra seg fordi det er så mye annet spennede å se på ute..

I går var vi ute lenge men han gjorde ingenting.. da vi kom inn gjorde han både lite og stort i stua..

Litt frustrerende men det blir mindre uhell for hver dag som går så satser på at det funker etterhvert!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner så altfor godt til det du skriver.

Vår tollervalp på 4 måneder har enda uhell inne. Som regel forran døra når vi er for sene med å ta han ut.

Men bare ta han ofte ut, så skjønner han det etterhvert. Men det er jo så individuelt hvor lang tid det tar.

I dag er første dagen vår valp ikke har hatt noen uhell inne JIPPI!

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Godt å høre at ikke alle andre hunder blir husreine på en-to-tre heller :icon_redface:

Men må man gjøre noe spesielt for å trene de til å gå til døra når de må ut? Eller lærer de det automatisk når vi tar han ut for å gjøre fra seg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Godt å høre at ikke alle andre hunder blir husreine på en-to-tre heller :icon_redface:

Men må man gjøre noe spesielt for å trene de til å gå til døra når de må ut? Eller lærer de det automatisk når vi tar han ut for å gjøre fra seg?

Det tror jeg de skjønner av seg selv. Vår valp søker ihvertfall alltid til døra når han må ut, uten at vi har gjort noe spesielt for å få til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja... Min hund hadde uhell inne de føste tre dagene, etter det tisset han bare på seg av glede inne. Etter den første uka gikk han til døra når han ville tisse.

Prøv å ta valpen med deg til den samme plassen hver gang dere er ute å tisser. Da blir den "kjent" med plassen og det er ikke så mange nye spennende lukter å lukte på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min lille som er 9 uker i morgen har vært her i 1 uke, og på søndag begynte han for alvor å si ifra og gå til døren når han skal på do!

Så, 1 uke vil jeg si! :icon_redface:

Når han sier ifra tar jeg han ut, sier konsekvent "tisse, da!" og han tisser/bæsjer med det samme!

Og så leker vi!

Hadde noen uhell inne helt i starten, fordi han hadde sprut-diarè, og fordi vi var for trege til å reagere når han stod ved dørstokken, men ellers er han utrolig flink!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår ble husren etter ca. to uker - da var hun 10 uker. Hun har hatt et og annet uhell etter det, men det er ikke noe å snakke om. Vi tok henne ut hver gang hun hadde spist, drukket, sovet og lekt, da gikk hun etterhvert selv til døren og pep når hun måtte noe. Bommelom gjorde hun bare èn eller to ganger i løpet av hele renslighetstreningen, og hun skjemtes visst litt over det for bommelommene lå litt gjemt. :rolleyes:

Vi har aldri blitt sure på henne når hun har gjort noe inne, tror ikke det har noen positiv effekt i det hele tatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Just me!!

Vi har en wheatengutt på 10 uker som så ofte som mulig gjør fra seg inne. Har også den regelen at vi tar han ut etter at han har spist, sovet og lekt. Da pleier vi å la han gå i hagen selv, for da gjør han lettere fra seg.

Vi går også masse turer, men han pleier ikke å gå på do mens vi er på tur.

Og han får selvfølgelig masse ros når han gjør fra seg ute :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et tips er forresten å være obs på hva man gjør når man går ut med hunden. Ta den rolig med bort til et sted der den har gjort fra seg før, gjerne i bånd, og vent til den gjør fra seg. Ikke gi den noe oppmerksomhet, ikke lek med den, gi den godbiter eller lignende, før etter den har gjort fra seg! Først da blir det julaften og lek og moro, etter hvordan valpen er da selvsagt, noen foretrekker kanskje en rolig kosestund med noen godbiter, mens andre foretrekker å jage eieren rundt i hagen. Prøv å gjør dette så positivt som mulig for hunden, ha godbiter liggende klare ved ytterdøren, som du alltid tar med ut når hunden skal på do. Dette er mye mer effektivt enn bare å rose.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prince er 11 uker, og absolutt ikke stueren. Eller vi har faktisk hatt noen få dager uten uhell, men problemet er at når han må på do inne, går han helt for seg selv, slik at vi finner det litt senere. Da får vi ikke sjansen til å ta han med ut.

Passer alltid på å rose veldig ute, og skjer det noe inne bare overser vi det og tar han med ut. Han gjorde det en gang på badet, og etter det går han alltid på badet når han skal på do. Bare å lære han opp til å bruke doen, så er alt greit :)

*Gleder meg til han blir stueren* :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ikke om jeg brukte rett metode, men den funket:)

Etter å ha sett hvor han alltid gikk å gjorde fra seg (smått og stort), la vi en avis der. Og han gikk alltid dit å gjorde fra seg, så når vi så at han gikk dit, så var det rett ut. Og da la vi avisen ved døra, og da skulle han dit for å gjøre fra seg. (nærmere døra). Og vi bar han ut hver gang han gikk mot døra.

Og da kunne vi fjerne avisen, for da skjønte han at han skulle til døra hver gang han måtte noe :)

Han var vel husrein ved 3,5-4mnd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her tok hunden poenget etter ei drøy uke - det var da hun begynte å søke mot døra og varsle når hun skulle gå ut. Bæsjing inne skjedde bare de to første dagene.

Hadde likevel enkelte uhell innimellom (dersom vi var uoppmerksomme, dersom det var mye herjing osv.) til hun var omtrent 14-15 uker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mike er snart 5 måneder nå, og de siste ukene har vi bare hatt uhell et par ganger inne. vi har sliti endel med å få han husren pga han ville ikke gå på do ute, vi var ute med han utrolig mye etter han har spist,drukket,lekt,sovet osv... men han holdt seg og gikk på do med en gang han kom inn. Vi trodde aldri han skulle bli husren, men endelig kom dagen da han sa ifra at han ville på do ute, skal si mor var stolt da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dina var husren etter ca 1 uke (hun var 8 uker da vi fikk henne). Fra dag 1 sov hun sammenhengende 10 timer om natta uten uhell. De få gangene vi hadde uhell den førsteuka var det 100% vår feil som gira henne opp inne, uten å ta henne med ut rett etterpå. Her forleden dag måtte jeg uheldigvis la henne være alene i 5 timer sammenhengende pga et jobbproblem (hun har aldri vært redd for å være alene), selv da hadde vi ingen uhell. Gjett om jeg var stolt mamma når jeg kom hjem :)

Det der med å gå til døra og gi beskjed har hun desverre ikke fått med seg, men det er lett å se på henne når hun må ut. Da setter hun seg ned forran meg, nistirrer meg i øynene, men er ikke intr i verken lek eller kos.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pia var ren da vi fikk henne (3 mnd)

Cleo er nå 3 mnd og ganske ren, faktisk. Døra står stort sett oppe, så hun går ut når hun trenger det. Et par ganger når døra har vært steng, men verandadøren åpen har hun gått ut dit. Hun har iallefall skjønt at hun skal ut. Det har skjedd et par uhell, men 3 uhell på 3 uker er ikke så værst spør du meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gamlingen Trevi ble husrein på 2 dager :icon_cry: selvfølgelig skjedde det ett og annet uhell innimellom, men det er sånn som vi kunne ta skylden for...

Lille Roma på 4 måneder ble stuerein etter ca. 2 uker, her også skjer det uhell nå og da, men de blir færre og færre, og hun har ikke tisset inne nå på 3 uker :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ikke om jeg brukte rett metode, men den funket:)

Etter å ha sett hvor han alltid gikk å gjorde fra seg (smått og stort), la vi en avis der. Og han gikk alltid dit å gjorde fra seg, så når vi så at han gikk dit, så var det rett ut. Og da la vi avisen ved døra, og da skulle han dit for å gjøre fra seg. (nærmere døra). Og vi bar han ut hver gang han gikk mot døra.

Og da kunne vi fjerne avisen, for da skjønte han at han skulle til døra hver gang han måtte noe :icon_cry:

Han var vel husrein ved 3,5-4mnd

Smart! Det er noe jeg skal ta med meg videre... Venter jo en liten Toller valp nå snart!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...