Gå til innhold
Hundesonen.no

Har alle valper valpepels?


Sirup

Recommended Posts

Skrevet

Ja, skifter alle raser fra valpepels til voksenpels? Når er det vanlig at valper får voksenpelsen, og merkes det på økt røyting?

Det lurer jeg på i dag.

Skrevet

Ja jeg tror alle valper har valpepels :)

Tussie har fått grovere pels uten at jeg har lagt merke til at hun har røytet. men nå som hun er ett år børstes den mørkegrå pelsen ut og hun har hvit pels under. Regner med at hun snart blir nesten helt hvit før hun blir grå igjen på de riktige plassene. Kanskje forskjell på hunderasene for OES røyter jo ikke noe særlig.

Skrevet

Sheltien gjør ihvertfall det. De starter å få voksenpels over valpepelsen når de er ca. 4 mnd., og det sees ved at de får en stripe over ryggen med voksenpels som spres etterhvert.

Røyter gjør de gjerne rundt 1 års alder, og da faller all underull av, samt endel dekkhår. De fleste blir en del mørkere for hver røyting. Det tar gjerne en 7-8 mnd. før de igjen er fullpelset.

Skrevet

Ja og nei, vil jeg si. De whippetene jeg har hatt har kanskje hatt litt kortere og mykere pels som valper, men overgangen til "voksenpels" har vært veldig gradvis - de mister ikke plutselig all pels. Har imidlertid sett en italiensk mynde-valp midt i pelsfelling, og det så passe pussig ut. Forsto det sånn på eieren at noen italiener-valper er sånn, andre mer som mine whippeter.

Skrevet

Dvergschnauzeren har valpepels men røyter ikke så denne må nappes ut. Den pelsen som da vokser ut er striere og grovere.

Spinonen er jo også en nappe-rase, men valpen vår røyter noe innmari om dagen. Hm... kanskje jeg bør sende en epost til oppdretter og høre.

Skrevet

Er du sikker på at ikke valpen deres er nappeklar da? Dvergschnauzere røyter også når de blir gående for lenge uten å nappes

Skrevet

Hun er jo bare fire måneder? Er ikke det tidlig for å bli nappeklar? Oppdretterens ett-årige hund skulle nappes for første gang da vi var på besøk.

Skrevet

Nå vet ikke jeg noe om rasen din, men dvergschnauzeren min var nappeklar ved 10 ukers alder. Hvis pelsen slipper lett så er hunden nappeklar.

Skrevet

Hun er jo bare fire måneder? Er ikke det tidlig for å bli nappeklar? Oppdretterens ett-årige hund skulle nappes for første gang da vi var på besøk.

Prøv og napp litt. Ta noen hårstrå mellom tommel og pekefinger og dra. Slipper de lett er hun nappeklar. Når hunden er nappeklar varierer. Vår var nappeklae ved 4 måneder mens Ninas Ero ved 10 uker som du ser. Store forskjeller :)

Skrevet

Phah! Tenk så mye støvsuging jeg kunne sluppet unna med om jeg bare stilte spørsmål her på sonen med én gang! Nå er det bare å varme opp fingrene og sette i gang nappingen!

PS: Dere med nappe-hunder: Hvor napper dere? Innendørs eller utendørs?

Skrevet

Jeg napper aller helst utendørs, men her i kalde Nord-Norge er det vanskelig å nappe utendørs bestandig så da napper jeg inne. Det er viktig for meg å ha godt lys når jeg napper. De første gangene nappet jeg på badet og kjøkkenet(ble stopp når vi fant hår i maten forståelig nok). Hårene flyver ikke så mye som man skulle tro når man napper(iallefall ikke valpepelsen) så jeg støvsuger bare rundt litt når jeg er ferdig(Ero står på et teppe som samler masse hår, det tar jeg bare ut å rister godt når jeg er ferdig)

Skrevet

Det er viktig for meg å ha godt lys når jeg napper.

Hvorfor? (Du skjønner at jeg er nybegynner, eh..? :icon_redface: )

Jeg trodde det bare var å nappe det som var løst, jeg?

Skrevet

Jeg har en svart hund, og svart hund og mørke går ikke så bra. Siden dvergschnauzere har underull, som jeg helst ikke vil nappe vekk for da blir hunden naken, og jeg må se om det er dekkhår eller underulla jeg napper.

Må si at jeg er litt nybegynner i dette jeg også, har kun drevet å nappet i litt over et år... Du kommer fort inn i det, men det kan ta sin tid i starten.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...