Gå til innhold
Hundesonen.no

Strihåret pels


Recommended Posts

Hva børster dere strihårete hunder med? Jeg ble anbefalt en karde i dyrebutikken, men Poppy liker den ikke noe særlig. Jeg lurer på om den kanskje er litt ubehagelig for henne, selv om jeg bare drar den lett over pelsen. Andre forslag til børste-typer som kan være OK for strihårede?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker kam og karde. Hun skal bli nappet snart og da kommer jeg til å bruke karden når jeg skal børste henne. Kammen er grei nå, siden hun har litt lengre pels enn det hun egentlig skal ha. Jeg har også en røyteskrape jeg bruker i blant, du kan jo prøve en sånn?

Edit:

Endret en liten skrivefeil m.m.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker også kam og karde. Karden jeg bruker har "knupper" på pinnene (eller hva det nå heter...:)) og skraper derfor ikke i huden, men de fleste karder har ikke disse "knuppene". Min er forresten en kattekarde, trengte ikke noe større til min lille frøken.

Hva slags type karde har du, Sirup? Med eller uten "knupper"? Hvis den er uten, og Poppy er litt ømfintlig i huden, så kan ha en sammenheng. Men det behøver ikke være annet enn at hun ikke har noe lyst til å bli børstet, og da er det kun trening som skal til. Innimellom kan du f.eks late som om du børster henne, men bruker baksida av karden istedet. Ellers kan du godt investere i en god kam med godt grep, med medium mellomrom mellom tinnene. Blir den for fin vil den fort kunne nappe ut litt pels, og blir den for grov har den ingen nytte. Og du kan godt bruke en helt alminnelig hundebørste til gjennomgreing.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et par karder liggende som jeg aldri bruker, Ero likte de absolutt ikke. Her grees det med kam. Har en kam som er delt i to, en fin del og en mellomdel. Men egentlig grer jeg Ero skjelden med kam, jeg bruker kun underullskam, å da blir de strie dekkhårene også greid

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kamp er et flott redskap det. Spesielt til å børste strihårede hunder med ...

*kremt* Det snek seg inn en p på slutten der. :P

Å, sånn ja. Hehe, trodde det var noe superfancy greier jeg ikke hadde peiling på. :P

Hva slags type karde har du, Sirup? Med eller uten "knupper"?

Den er nok uten. Jeg tror ikke hun vegrer seg fordi hun ikke vil bli børste, men fordi karden er ubehagelig for henne. Og når jeg tenker meg om, synes jeg selv det er ganske ubehagelig å gre meg med børste uten knotter, så det er kanskje ikke så rart at Poppy synes det samme.

Gummibørste/massasjebørste til hest funker. Det er det jeg bruker iallefall.

Men du har vel ikke strihårede hunder, men korthårede? :unsure:

Åkke som, kjøper en ny børste og kam til henne, jeg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...