Gå til innhold
Hundesonen.no

Trondheim 25.-26. juni


Ingvild

Skal du til Leangen?  

18 stemmer

  1. 1.

    • Ja, jeg skal se på med hunden min
      4
    • Ja, jeg skal stille ut
      1
    • Nei
      13


Recommended Posts

Tinka og jeg skal avgårde og se på utstillinga på lørdagen, men kan ikke på søndagen for da skal hun på kennel og jeg må pakke til jeg skal bort.

Tenkte å lage et nytt emne her, så vi fikk oppsummert litt hvem som skal komme å se på, hvem som skal stille, når dere kommer og hvilke hunder dere skal stille hvis dere skal det. Hadde jo vært moro om vi hadde fått til å møtes - helst på lørdagen for min del da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var egentlig meningen vi skulle dra opp, men så finner plutselig onkel og tante ut at de skal gifte seg den helgen.... (blir sikkert en hyggelig fest om ikke annet! :) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja er det noen av dere som gruer dere litt da?

det er jo alltid litt spennede og skal stille ut .

og nå går dagene fort mot deres utstilling så blir jo moro og høre hvordan det går for dere :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm, men dere som skal stille - når på dagen skal dere stille?

Om det kommer like mange som i fjor, så er det nok ikke sikkert at alle herfra får møtt hverandre med mindre vi avtaler omtrentlig sted og tidspunkt vi kan møtes... Jeg er vel den som er mest kjent der, så jeg kan sikkert finne på et lett møtested. Ved den store hvite resultattavla (hvor det står Leangen kunstisbane eller no sånt, og "Hjemme" og "Borte") f.eks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare huske på å ta med mobilen da. Glemmer det alltid. Tavla er forresten på andre siden av banen når du står ved inngangen til området.

Har sendt Ina og Kristina en PM med nummeret mitt.

Men da passer det vel forsåvidt når som helst på lørdagen omtrent å møtes?

Er en organisert person som liker å ha alt under kontroll, derfor jeg driver på og spør når det passer for dere... :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare huske på å ta med mobilen da. Glemmer det alltid. Tavla er forresten på andre siden av banen når du står ved inngangen til området.  

Har sendt Ina og Kristina en PM med nummeret mitt.  

Men da passer det vel forsåvidt når som helst på lørdagen omtrent å møtes?  

Er en organisert person som liker å ha alt under kontroll, derfor jeg driver på og spør når det passer for dere... :wink:

Hihi.. Vi skal komme oss avgårde i rett tid på lørdagen, må jo få med oss alt! ;)

Ingvild: Hvor langt er det å gå fra togstasjonen på leangen og opp til ishallen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi.. Vi skal komme oss avgårde i rett tid på lørdagen, må jo få med oss alt! ;)

Ingvild: Hvor langt er det å gå fra togstasjonen på leangen og opp til ishallen?

Nå måtte jeg begynne å tenke hvor togstasjonen på Leangen er... Husker faktisk ikke om det finnes en togstasjon som heter Leangen engang. Men fra togstasjonen som heter Rotvoll (tror det er det den heter, den ligger rett ovenfor der hvor vi starter hundetreffene) til ishallen er det rundt en og en halv kilometer i luftlinje tror jeg. Rundt to kilometer å gå vil jeg regne med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. joda, det er ihvertfall en "togstopp" på leangen, ved et hus som det står leangen på.

Fra stasjonen i byen til Leangen er det 6 min med tog. Og fra stasjonen til Rotvoll er det 7 min med tog.. Så de ligger veldig tett ;)

Fant noen bilder på nettet, hehe..

leangen1_1518440a.jpg

leangen3_1518442a.jpg

leangen2_1518441a.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okidoki!;)

Fant et kart som viser veien fra stasjonen til ishallen :P

leangen.jpg

Jeg og Milie må opp styggtidlig for å komme oss opp til Leangen i rett tid (må ta nattoget som passerer Støren litt over 0600 på morran! :-o )

Sitter en time på stasjonen i trondheim før vi tar toget til leangen. Da har vi over en time på oss til å komme oss opp til ishallen, hihi..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okidoki!;)

Fant et kart som viser veien fra stasjonen til ishallen :P

leangen.jpg

Jeg og Milie må opp styggtidlig for å komme oss opp til Leangen i rett tid (må ta nattoget som passerer Støren litt over 0600 på morran! :-o )

Sitter en time på stasjonen i trondheim før vi tar toget til leangen. Da har vi over en time på oss til å komme oss opp til ishallen, hihi..

Hm, det er litt lengre enn mellom den røde prikken og skiltet for stasjonen da. Ishallen ligger nedenfor travbanen på dette kartet. :wink:

Så tidlig? Hadde ikke orka det jeg altså! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke den røde prikken jeg mener er ishallen altså. Veit den er rett nedenfor travbanen ;) Så det tar jo max 2 min mellom travbanen og ishallen, hehe..

Sukk.. er tiiidlig ja! Hva gjør man ikke for få med seg mest mulig av rasene på en NKK utstilling sier jeg bare :roll:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...