Gå til innhold
Hundesonen.no

Bøker om treningsmetoder?


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Jeg synes det er veldig interessant å lære om forskjellige treningsmetoder. Til nå har jeg bare hørt på andre sine meninger på forum, og prøvd å sette meg inn i de med å lese på nettet. Jeg har veldig lyst til å lese bøker om forskjellige metoder. Dette er alt i fra "harde" metoder, til kun "positive" metoder. Kommer ikke nødvendigvis til å praktisere de :) Men kun for å lære :) Så har dere noen bøker å anbefale?

Skrevet

Jeg synes det er veldig interessant å lære om forskjellige treningsmetoder. Til nå har jeg bare hørt på andre sine meninger på forum, og prøvd å sette meg inn i de med å lese på nettet. Jeg har veldig lyst til å lese bøker om forskjellige metoder. Dette er alt i fra "harde" metoder, til kun "positive" metoder. Kommer ikke nødvendigvis til å praktisere de :) Men kun for å lære :) Så har dere noen bøker å anbefale?

"Don't shoot the dog" av Karen Pryor. Fåes i norsk oversettelse på Kapellveien behandlingssenter (tror jeg). Kjøpte den på NAFO-seminar, jeg..

Guest Vicky
Skrevet

Du bør og få lest noe av Nordenstam. Ofte diskusjoner om og rundt han.

Enig :) Full kontroll er en fin bok. Og hvis du vil lese om klikkertrening er det vel bare å bestille en på canis.

Skrevet

Full kontroll - Geir Nordenstam

Din hund/Din hund fortsetter - Sven Jærverud

Klikkertrening for din hund - Morten Egtvedt og Cecilie Køste

Ikke skyt hunden - Karen Pryor (er vel mest om læringsteorier, men veldig interessant)

Da har du litt forskjellig :)

Skrevet

Full kontroll - Geir Nordenstam

Din hund/Din hund fortsetter - Sven Jærverud

Klikkertrening for din hund - Morten Egtvedt og Cecilie Køste

Ikke skyt hunden - Karen Pryor (er vel mest om læringsteorier, men veldig interessant)

Da har du litt forskjellig :)

har lest alle de jeg og og anbefales :)

Skrevet

Lykkelige, lydige hunder av Anders Hallgren. Min første hundebok, så den må være gammel!

Skrevet

anbefaler Full kontroll av G. Nordenstam på det varmeste :lol:

Noen som vet hvor jeg kan kjøpe den hen? :o Fant ikke på norli.no ,der jeg pleier å handle bøker ;)

Skrevet

Noen som vet hvor jeg kan kjøpe den hen? :lol: Fant ikke på norli.no ,der jeg pleier å handle bøker :o

jeg kjøpte den på Ark eller hva den bokhandleren heter. Om du ikke har en sånn butikk ved deg kan du vel bestille på www.ark.no

Skrevet

jeg kjøpte den på Ark eller hva den bokhandleren heter. Om du ikke har en sånn butikk ved deg kan du vel bestille på www.ark.no

Takk skal du ha! Da ble den bestilt på ark.no, portofritt til og med:D

Skrevet

Takk skal du ha! Da ble den bestilt på ark.no, portofritt til og med:D

bare hyggelig å hjelpe :lol:

Bestilte bok derfra engang før, og di kom rimelig raskt :o

Skrevet

bare hyggelig å hjelpe :o

Bestilte bok derfra engang før, og di kom rimelig raskt ;)

bestilte den jeg å! men betaler man når man henter pakka i posten da?

EDIT: glem det... så det i mailen nå! :lol:

Skrevet

Tusen takk for tips ;)

Din hund/Din hund fortsetter

Full kontroll

Klikkertrening for din hund

Er bestilt. Resten skal jeg bestille :lol: Leser også "På plass- Kunsten å lede en hund" eller noe slik nå. Husker ikke helt hva forfatteren heter ;) Hvis det er andre forslag, så tar jeg gjerne i mot :o

Skrevet

Et lite hefte som heter "dominans og lederskap - fakta eller overtro", fås kjøpt på canis.

Synes det var lærerikt :o

Den har jeg ;)

Også har man jo noe som heter bibliotek hvis det skulle bli for dyrt... :lol:

Ja, det er sant. Nå bor jeg på en liten plass hvor biblioteket ikke prioterer hundebøker <_< Men men, kjøper noen om gangen ;)

Skrevet

Den har jeg :o

Ja, det er sant. Nå bor jeg på en liten plass hvor biblioteket ikke prioterer hundebøker <_< Men men, kjøper noen om gangen :lol:

nei her har di kun raseleksikoner ;) selvom jeg har fått nytte av di også ;)

Skrevet

Jeg synes det er veldig interessant å lære om forskjellige treningsmetoder. Til nå har jeg bare hørt på andre sine meninger på forum, og prøvd å sette meg inn i de med å lese på nettet. Jeg har veldig lyst til å lese bøker om forskjellige metoder. Dette er alt i fra "harde" metoder, til kun "positive" metoder. Kommer ikke nødvendigvis til å praktisere de :devilbanana: Men kun for å lære :( Så har dere noen bøker å anbefale?

Ja om du ønsker å lære, så er vel den viktigste "hundeboken" som noen gang er skrevet: "Læringsspykologi" av Frode Svartdal og Magne Arve Flaten. Den gir svar på alt du lurer på angående læring, men den er en smule tung så neppe sengelektyre? Merete Andersen`s perle av en bok.."Veien til en bra kar" Absolutt vidunderlig for dem som liker en bok med varme, nerve og sjel. "Ikke skyt hunden" av Karen Pryor.. er vel også et must? Alle de bøker jeg her har ramset opp belyser de læringsfilosofiene vi har, så de er komplette på en måte.

Skrevet

Ja om du ønsker å lære, så er vel den viktigste "hundeboken" som noen gang er skrevet: "Læringsspykologi" av Frode Svartdal og Magne Arve Flaten. Den gir svar på alt du lurer på angående læring, men den er en smule tung så neppe sengelektyre? Merete Andresen`s perle av en bok.."Veien til en bra kar" Absolutt vidunderlig for dem som liker en bok med varme, nerve og sjel. "Ikke skyt hunden" av Karen Pryor.. er vel også et must? Alle de bøker jeg her har ramset opp belyser de læringsfilosofiene vi har, så de er komplette på en måte.

Takk, disse skal jeg se på. Lager liste nå på hvilke jeg skal bestille :huh:

  • 1 month later...
Skrevet

Hmm, får inntrykk av at det er viktigere å diskutere treningsmetoder her på hundesonen enn å diskutere hvordan man kan bruke de ulike metodene mest effektivt...

Synd, for det siste er både mer interessant og mer nyttig spør du meg.

Skrevet

Jeg anbefaler også boka til Merete Andersen. En annerledes hundebok, som får en til å reflektere over både livet og hunden... :) Selv om det ikke er så mange treningstips o.l der, er det en veldig motiverende bok, jeg satt liksom litt å verket etter å gå ut med hunden mens jeg leste...

En annen allsidig og fin bok jeg ikke kan se blitt nevnt tidligere, er Kontaktkontraktet av Eva Bodfält. Dette er en av mine favortittbøker. Den har nå også kommet på norsk.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...