Gå til innhold
Hundesonen.no

Sannheten om rodeo! (og calfroping, okseridning, kalve utkledning, mm...)


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet
Sannheten om rodeo! (og calfroping, okseridning, kalve utkledning, mm...)

--------------------------------------------------------------------------------

De fleste hestefolk kjenner nok til dette. Håper jeg. Men vil gjerne at allmennheten skal få se, for det er virkeligheten slik vi helst ikke ser den. (Det er en grunn til at fotoapparat og videokamera pleier å bli fratatt på rodeo'stevner' om det blir oppdaget.)

http://s147271628.onlinehome.us/RodeoAbuse...n-broadband.wmv

Videoen ovenfor viser bare litt om hvor forferdelig dette foregår.

Det sies at hestene som brukes er født til å bukke, at de er gale, ville dyr. Dette stemmer selvsagt ikke. Ingen tvil om at det ikke stemmer, og selv om så hadde vært tilfellet ville det være alldeles forferdelig og grov mishandling. At rodeo er lov, kan jeg ikke fatte og begripe.

Hyppig brukes elektriske, små "dingsebomser" til å gi hesten eller oksen kraftig støt med, og hestene har alltid en "buck strap" som er et slags belte som strammes hardt rundt flankeområdet til hesten for at den skal begynne å bukke. Har du sett filmen ser du at man plager dyrene til de grader på brutale måter.

Rodeofolkene har idiotiske argumenter. Disse ville hestene kommer for eksempel fra ville, slemme hopper. Her er et bilde av noen av disse hoppene:

i8813_rodeocruelty09.jpg

Det påståes også at hestene liker å springe rundt og bukke. Disse hestene liker absolutt ikke det de blir utsatt for! :i8812_rodeocruelty06.jpg

Og om de syns det var så morsomt å bukke, ville man da trenge disse UFORDRAGELIGE reimene som etterlater sine spor? :i8814_rodeocruelty08.jpg

Her er den engelske siden, mye mer informativ en mitt raske raske sammendrag, og med videoer som viser hvordan hesten blir helt rolig så snart "buck strap" fjernes, etc.

Det er også grufulle bilder fra calf roping, wild horse race, okseridning,etc. som er like ille om du blar nederst.

Hvordan har det seg at dette er lovlig?? Trykk på home nederst, og du vil finne mye annet oppsiktsvekkende om rodeo. Har selv visst om dette en stund, og kom nå til å tenke på at budskapet bør spres.

Jeg kopierer dette innlegget inn fra et annet forum(har spurt om tillatelse). Jeg visste absolutt ingen ting om at det var slik det foregikk. Og jeg tenker det er fler som meg.. Jeg legger det derfor hit for og prøve og informere litt.

Jeg vet ihvertfall at jeg ikke kommer til og se mer rodeo etter dette. :)

advarer mot noen sterke bilder.

Skrevet

Det er helt grusomt! Har lenge visst at de fester ting som gjør vondt for hestene når rytteren setter seg oppå (f.eks ting UNDER salen som presses ned i ryggen på hesten), og så kaller de dem ville :rolleyes:

Skrevet

Linken til videoen er blitt kappet under kopieringen.

For å få den med, må du gå inn på linken fra originalinnlegget og kopiere derfra.

Skrevet

Vel, er da enda bare sånn vi mennesker er.. Skal holde på tradisjoner vet du.

Skal ikke nevne hvordan hestene ble innridd før i tiden av enkelte..

Verden hadde være et bedre sted hvis vi ikke hadde vært her..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...