Gå til innhold
Hundesonen.no

Nye raser


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

De fleste raser er jo blitt til gjennom avl utifra ønskede egenskaper/utseende, og eksisterende raser er krysset for å nå dette formålet.

Noen ønsker å fortsette dette arbeidet i dag. Hva mener dere? Skal man fortsette å registrere/ godkjenne raser som skulle dukke opp, eller holder det mangfoldet vi har i dag i massevis?

Jeg tenker f-eks på "Labradoodle" og andre populære blandinger som ønsker rase status.

Hvis en ønsker å godkjenne nye raser; Hvilke kriterier vil du da legge til grunn? (Hvor stort avlsmateriale må det være etc etc)

Skrevet

Det høres jo spennende ut å lage nye raser, men jeg tenker liksom litt på sykdommer, arve egenskaper, og sånt jeg da. Men det kan vel ikke være så farlig? Alle de som har blandede raser, har jo nesten en egen rase da, hvis du skjønner (: hehe

Skrevet

Link til en side om labradoodles, der hun advarer mot uvettig og tåpelig avl - og bruker seg selv (hehe) som eksempel på det motsatte. Mange gode poenger :)

http://www.rutlandmanor.com/Site/History.aspx

Og allerede der... er det splittelse, med en labradoodle-variant og en australian labradoodle-variant, så det er ikke lett!

http://www.ilainc.com/ILALabradoodleHealthStudy.html

Men de samarbeider, og anbefaler blant annet gentesting av avlsdyr...

Skrevet

Nja... Det spørs veldig hva hensikten med rasen er. Labradoodle er avlet fram med et godt formål, og er en rase jeg mener kan bidra med noe her i verden. Men å mikse for eks. masse småraser for å få frem en liten, søt veskehund er helt bak mål. Finnes det GODE grunner for å skape en ny rase er det ok, i mine øyne. Hvis det kun er for å tilfredsstille sin egen egoisme, synes jeg ikke noe om det.

Skrevet

Nja... Det spørs veldig hva hensikten med rasen er. Labradoodle er avlet fram med et godt formål, og er en rase jeg mener kan bidra med noe her i verden. Men å mikse for eks. masse småraser for å få frem en liten, søt veskehund er helt bak mål. Finnes det GODE grunner for å skape en ny rase er det ok, i mine øyne. Hvis det kun er for å tilfredsstille sin egen egoisme, synes jeg ikke noe om det.

vi har jo sjabradoor (vet ikke hvordan det skrives blanding melom sjafer og labrador) å da det er jo en fin rase synes jeg kanskje litt får jeg nesten har en sånn :) men men :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...