Gå til innhold
Hundesonen.no

Å løpe i bokstaver


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine

Nerver kommer, nerven går, nervene til Christine kom fram i går :D

På en utstilling løper jo man i forskjellige bokstaver.

Hvordan bokstaver gjelder? og finnes det noen tips for hvordan man skal løpe de?

På forhand takk :wacko:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nerver kommer, nerven går, nervene til Christine kom fram i går :D

På en utstilling løper jo man i forskjellige bokstaver.

Hvordan bokstaver gjelder? og finnes det noen tips for hvordan man skal løpe de?

På forhand takk :wacko:

Kva meiner du her...? Bokstaver på utstilling?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Er ikke vondt ment, eller et forsøk på å være ekkel, men jeg forstår ikke hva du mener! Er dette noe du skal gjere i utstillingsringen? (har aldri hørt om sånt jeg :D )

Jepp :wacko:

Dommeren kan be deg om å løpe i den og den bokstaven, for å se hunden bedre...

Mona: Det er jo akuratt det jeg også lurer på :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp :wacko:

Dommeren kan be deg om å løpe i den og den bokstaven, for å se hunden bedre...

Mona: Det er jo akuratt det jeg også lurer på :D

Hm, det må være på andre raser enn schäfer i værtfall.. jaja, man lærer stadig noe nytt! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

haha, Kathrine skal prøve seg på forklaring ;P

Ikke bli overrasket om dere ikke forstår!

Jeg prøver meg på bokstaven L, hvis dommeren spør deg om og løpe i en L:

i195671192_78912.gif

Min flotte røde prikk er altså dommeren :D

Du løper fra dommeren med hunden på venstre side og følger L en, altså du er den sorte din hund den grønne, på slutten av L en snur du slik at du får hunden på høyre side og løper tilbake slik at du fortsatt skal være den sorte streken!

Haha, dårlig forklart, ikke sant? =/

EDIT: Ja, aldri opplevd det på vanlig ekstriør, og bare 1 gang på JH

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det er så ofte man løper i bokstaver på en vanlig utstilling,men har fått inntrykk av at det skjer mye på juniorhandling.

Var dere ikke innom dette på handlerkurset etter at jeg hoppet av da? Er vel JH chris sikter til, siden hun skal være der. Må være umulig å løpe en F og E?! Merkelig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det er så ofte man løper i bokstaver på en vanlig utstilling,men har fått inntrykk av at det skjer mye på juniorhandling.

Det stemmer. Man blir ikke bedt om å løpe bokstaver på eksteriørbedømming. Dette skjer kun under juniorhandling. Dette for å vise at du klarer "vendinger" og alltid klarer å ha hunden mellom deg og dommeren. Det er f.eks veldig vanlig å løpe en "T". Da løper du rett opp, til venstre, snur, går hele veien tilbake (forbi punktet du kom opp og like langt andre vei) snur igjen, og går ned samme vei du gikk opp. Vanskelig å skrive, best å vise :D

Spør en erfaren Junior handler, eller meld deg på kurs!

Lykke til:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Altså..

Hva hender om jeg skal gå en E, får hunden på riktig side, men går en krøllete E da?

Er jo ikke alle som har orienteringssans heller :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

haha, hvis det blir setter i JH også så :)

Men ikke si det til noen <_<

Hva stiller folk i JH forresten?

Puddel :D

Skal kanskje stille saluki (Kira til Guro, som for øverig tok begge de små certene sine i helgen) på Bjerke også :lol: I hvertfall den ene dagen, så får vi se på den andre.. (skal snakke med noen puddel folk tror jeg..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Puddel :D

Skal kanskje stille saluki (Kira til Guro, som for øverig tok begge de små certene sine i helgen) på Bjerke også :lol: I hvertfall den ene dagen, så får vi se på den andre.. (skal snakke med noen puddel folk tror jeg..)

Skal du på NKK Trondheim ? :D:)

Stiller Setter...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...