Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten hund angriper stor.


Djervekvinnen

Recommended Posts

Ser jo ofte små hunder som skal være så tøffe i kjeften når jeg og Hera går forbi hagen dems. Da er det knurring og bjeffing så det står etter. Også når vi går fobi mindre hunder, så henger de i båndet og bjeffer som galningeer. Men spørsmålet mitt er: Er det noen som har opplevd at en liten hund faktisk angriper en stor hund? Som feks. en cocker spaniel angriper en schæfer? Eller en pomme går løs på en labrador? Er det noen små hunder som faktisk er så dumdristige?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veel..ask er ikke akkurat stor, men var en liten shi tzu som kom å bet seg fast i halsskinnet til Ask :wacko: Lille tateren bet jo ikke hardt, og Ask sto der å lurte på hva i all verden som feilte den lille :D

Evita (bitteliten) har prøvd seg både på schæfer og dogo et eller annet :D

Små hunder trur ofte de er mye større enn de er, og er absolut ikke redd for å vise styrken sin :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har opplevd det ett par ganger ja. Første gang var det en Bichon som hektet seg fast i øret på ene Rottweileren min, hun lå da i lekestilling, andre gangen var det en Dachs som gikk til fullt frontalangrep på hanhunden min (han bare ristte han av seg, men det ble overfladiske sår), tredje gangen var det en JRT som fløy rett i synet på hanhunden min. Den tok sats fra lang avstand, eieren glapp/slapp fleksilina og bikkja gikk rett i fleisen på min som ikke skjønte bæret. Han ble rimelig provosert og hadde jeg ikke fått JRT'n unna, kunne den risikert en knekt nakke. Eieren sa ikke beklager en gang, men regninga fikk han i posten, for Zeb hadde fått seg et par flenger i fleisen (det var den utstillinga).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, Atheo må bare bukke under for overmakta han - når vennene våres sin schipperkevalp kommer og aser seg opp mot han! :D Han bare snur seg bort og demper, og demper! Og den lille rotta henger i nakkeskinnet på han! Det er egentlig ganske komisk å se! :wacko:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ero er ikke redd for å si ifra hvis store hunder(senest idag en svær irsk setter-hann som ble for nærgående) blir for slitsomme og ikke leser hans dempede signaler(han viser tydelig at han ikke er intressert). Men Ero tror han er større enn hva han egentlig er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men gjør ikke de store hundene noe da når de små biter seg fast på dem? Eller vet de at de er mye større og sterker, og dermed " tør " de ikke å gjøre noe igjen. Litt sånn at man banker ikke de som er svakere enn deg selv :D jeg syns egentlig det er bra dumdristig av en liten hund å skal prøve seg sånn på en stor hund, når en stor hund bare kan tråkke den lille ned og bite over hodet :wacko:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo mange som påstår at hunder ikke ser str, men bare psyke.. Tequila kan fint være skikkelig lemmen, jo større hunder, jo mere lemmen.. :rolleyes: Hun er redd for store hunder da.. Så jeg vet ikke helt jeg.... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser jo ofte små hunder som skal være så tøffe i kjeften når jeg og Hera går forbi hagen dems. Da er det knurring og bjeffing så det står etter. Også når vi går fobi mindre hunder, så henger de i båndet og bjeffer som galningeer. Men spørsmålet mitt er: Er det noen som har opplevd at en liten hund faktisk angriper en stor hund? Som feks. en cocker spaniel angriper en schæfer? Eller en pomme går løs på en labrador? Er det noen små hunder som faktisk er så dumdristige?

Jepp! Jeg har sett en cocker fly på en dalmis en gang.. Cockeren fikk juling så det sang etter, men det forhindret henne ikke fra å yppe gang på gang..

En gang hadde Gubbelille en dvergpuddel løpende mellom beina på seg og, som snappa og glefsa og kjefta i vilden sky.. Heldigvis for Gubbelille så hadde han lange bein, han så helt fortvila ut i de 30 sekundene det tok eieren å innhente dyret sitt :D

Det "tøffeste" jeg har sett, var en tibetansk spaniel-hanne som stilte seg opp foran 3 risenschnauzer-hanner, breibeint og "svææææær".. Tror ikke han var veldig klar over at hele han var like stort som hodet til hver av de tre? :lol: Heldigvis for tibben var det 2 gjerder imellom, risenschnauzerene var forholdsvis unge og lettprovoserte sjøl :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Solo fikk en liten, svært gammel og nesten tannløs papillion - dame hengende i leppa her, i fjor. Hun bare ristet litt forbauset på hodet så den lille vofsen slapp taket. Tror ikke helt hun fikk med seg at det var en hund, engang. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg var liten drittunge, hadde vi en blanding av schäferhund og grønlandshund. En ganske stor herremann også var han, og både avbalansert og rolig.

En gang gikk to tibetanske spanieler til angrep på ham. De fløy rett i ham, og beit seg fast i beina på ham. Min hund bare ristet på labbene og dytta disse vekk og gikk videre...

En jeg trente med for en del år tilbake, hadde en pyreneerhund. En gang den ble angrepet av en mindre hund, hadde den bare satt seg på denne hunden... :lol: Enkelt og greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Speedy har fløyet på en Engelsk Mastiff en gang.. jeg sto med ham i bånd og hunden kom brått på oss bakfra.. da hadde jeg nettopp fått speedy, han beit ham i nesten, mastiffen bare ristet på hodet og luntet andre veien.. ( for ordensskyld : speedy = 1,8 kg mastiff= 118 kg )

nå går speedy bra sammen med andre store hunder.. Casper er litt usikker etter vi ble angrepet men vi jobber med saken!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

JEPP! Pito er dumdristig så det synger etter!

Hun har blitt angrepet av en rottweiler blanding én gang, da hun var 1,5 år ca. Og yppet og ypppet på rottisen som var da 3-4 år. Dette tålte selvfølgelig ikke rottisen og trøkte henne ned i grusen.Men hadde hunden ville drepe Pito så hadde hun gjort det på mindre enn et sekund, sp hun sa jo bare ifra til Pito at NÅ er det nok!

Andre gangen skulle jeg ned til Kine og dem, og siden vi var blitt såpass kjent i nabolaget og at vi skulle ned og ut av veien så det ikke var noen biler der så slapp jeg Pito uten bånd på seg. Jeg så ikke labradoren som sto i bånd med noen småjenter før Pito hang i leppa på den. Dumme Pito er SÅÅÅÅ uhøflig å stormer rett bort til labbisen og YPPER. Hunden som sikkert er 50 år gammel tåler jo seff ikke dette og sier fra tilbake..

EDIT: Ellers så har det jo vært en del "nesten slossinger" etersom at jeg og den andre eieren har klart å trekke hundene være fra hverandre akkurat i det det smeller.

Så nå så slipper jeg aldri Pito sammen med fremmede tisper, eller for unge hunder for jeg vil ikke at små valper skal få seg en trøkk av en idiot bikje og dermed få traumer for små hunder for resten a livet.

For JA PIto har tatt en gordon setter valp selv om GS'en bare var 4-5 mnd og Pito var 3 år........*snufs*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har aldri sett at en liten har angrepet en stor, men nå har jeg jo ikke vært i hundemiljøet så forferdelig lenge heller :lol:

Men jeg opplever stadig vekk at de små skal tøffe seg for Mona, senest en chihuahua som bjeffet som besatt og prøvde å trekke seg mot henne :) De føler vel behov for å si ifra, da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man må jo nyansere bildet noe alldeles betraktelig, og skille mellom det som skjer:

For eksempel "normale" unge hannhunder av en liten rase, som måler seg mot de større gutta - og som, hvis de er ganske sterke i psyken, godt kan komme ut på toppen av en slik greie. Eller kan få seg en trøkk! Det blir på en måte et "normalt oppgjør", bortsett fra at det kan gå riktig galt for den lille - hvis den treffer en kjip stor hund som når det har smelt, går over i bytteaggresjon hvis den lille hunden blir redd og hyler (noe Runar Næss har beskrevet; det kan starte som en normal kamp mellom to hanner, så blir den lille redd, skriker, og så går den store inn i byttedrapsmodus og fullfører, selv om det ikke var "meningen").

Eller den jackdamen vi traff her nylig, som bare OSTE "her kommer jeg, og jeg vil gå i fred", uten å si noe som helst så flyttet eldstetispen her seg unna og tittet vekk. Den var selvsikker den! Men den var gammel og "rå" også...

Men så er det de små hundene som faktisk utagerer mot de store fordi de er REDDE.

Vi har vært borti noen sånne. En jacktispe som satt rett i siden på store hunden her. Men siden hun er en vennlig sjel mot usikre hunder, så gikk hun bare sin vei, og enden på visa var at den redde jacken - som løste problemene sine med å prøve å fly på og jage vekk - fikk tillit til min, så det gikk riktig bra.

Den bjeffingen er jo egentlig en måte å si "gå vekk" på, og så hører ikke den store hunden - og da har ikke en liten hund annet enn to valg, stikke av eller gå på, hvis de er så redde at de ikke TØR å hilse. Hvis de da ikke har en eier som skjønner dem da...

Dessverre er det noen større hunder som ikke tar hensyn til andre hunders (både store og små) usikkerhet - men fortsetter å gå mot dem. "Dannede" hunder stopper opp, titter litt vekk, roer farten - andre styrer rett på, og det er ikke særlig bra språkmessig for noen av partene. Jeg tror på litt styring og opplæring, jeg - at større hunder ikke lærer å misbruke størrelsen sin, og at små hunder får litt støtte så de ikke tror de må løse ting på egen hånd - men at eier tar ansvar, og sier at "denne virker grei, nå må du oppføre deg" og ikke tillate utagering.

Det er litt synd når små hunders EVENTUELLE redsel misforstås som at de "er så tøffe og sinte". Vi traff en chihuahua som bare brølte hysterisk (omtrent som en litt stor mus) når den traff oss. Og eier kjeftet. Vel, jeg fikk eldstefrøkna til å legge seg ned, med ryggen til, og lot chihuahuaen få snuse på halen (nærmeste den turde). Så tok vi det derfra, og den klarte til slutt å roe seg når den skjønte at "denne hunden kommer iallfall ikke til å ta meg". Så kom ny hund - ny bjeffing - og eier til å kjefte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har aldri sett at en liten har angrepet en stor, men nå har jeg jo ikke vært i hundemiljøet så forferdelig lenge heller :D

Men jeg opplever stadig vekk at de små skal tøffe seg for Mona, senest en chihuahua som bjeffet som besatt og prøvde å trekke seg mot henne :D De føler vel behov for å si ifra, da.

Noen små hunder er nok ganske usikre og da kan jo angrep væer det beste forsvar. Noen ganske store hunder har det jo også slik :lol: .

Det der med alder og erfaring, er jo svært relativt og du blir tidsnok utgammel med rynkemave og neglesopp :) .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Jeg har opplevd frontalangrep fra små illsinte saker flere ganger jeg, kun EN gang har det ført til skader på den lille. Det var min første hund - en golden - en særdeles fredsommelig og selvsikker gutt som var ekstremt omgjengelig med andre hunder - også yppete hannhunder i alle størrelser. Han behøvde aldri å sloss for å få frem sitt poeng - han måtte være mer enn gjennomsnittlig provosert for å svare og han svarte kun ved fysisk provokasjon som f.eks. når en ung belgergutt på 15 måneder var borte og nappa i han flere ganger, fjerde gangen ble gulingen forbanna og parkerte jyplingen (bare en kjapp men bestemt vipp over på ryggen med beskjed om å oppføre seg)

Ei venninne hadde den gangen sin første parson - Kane - ett råskinn av en ***** som trodde han eide verden og ikke så noen som helst grunn til å backe unna for noen. Han og jeg var helt på bølgelengde - han hadde litt eierinteresser i meg tror jeg - i alle fall så var vel min guling den eneste hannen han på en måte respekterte (traff han mye som valp og unghund) - uansett - min venninne kom på besøk, og kjekkasen begynte besøket med å trave rundt den gule med fire stive bein og en vanvittig knurring. Gulingen kom med hele reportoaret av dempende signaler og forsøkte å få dette kreket til å kule'n en smule. Etter en drøy times tid sa jeg at dette gidder jeg ikke i en hel uke - så nå går vi ut og så ser vi hva som skjer - og målet var faktisk å provosere frem en korreksjon fra gulingen sånn at kjekkasen slutta å yppe.

Vel ute i hagen begynte vi å leke med tennisball og litt drakamp med gulingen og det tok bare få sekunder før den unge lille saken ble forbanna fordi gulingen hadde det gøy og da satt han i strupen på han.

Gulingen skrapet han rolig av og skulle til å fortsette hos oss (han tok ikke den lille spesielt alvorlig for å si det sånn) da rotta kom igjen - denne gangen gjorde det nok vondt for gulingen blei forbanna, skrapa myggen av halsen og tok tak over nakken (eller rundt fra siden faktisk) og "pinnet" han til bakken og holdt han der - spetakkelet hylte som besatt og gulingen lå rolig og bare holdt han dønn fast - idet terrierdyret ble rolig slapp han opp og lå å så på han - så reiste han seg rolig, ristet seg og gikk bort til treet sitt og markerte før han kom til oss og skulle leke mer........... Terrierdyret hadde fått to hull etter hjørnetenna - men mest såret var nok stoltheten - han var sur i timesvis. Uken forløp forøvrig helt supert, med to gutter og ei jente som koste seg sammen og lekte uten tegn til bråk i det hele tatt...........

Gutta jeg har nå er mer på hakket at de går vekk, gamlefar bryr seg ikke - og han har jo hatt en og annen liten ting hengende i manken - de yngste stirrer bare fasinert på de små redde/sinte men bryr seg ikke.

Om det er størrelsen eller hva det er vet jeg ikke - men jeg vet en ting - jeg ville aldri stolt på andre enn gamlefar om de hadde møtt en type som min venninnes Kane ....

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg opplever veldig ofte små hunder som virker store, tøffe og aggressive. De løper imot, bjeffer, knurrer og verdens mest provoserende holdning. Nå har jeg en stor hund som er veldig rolig og veldig flink med dempende signaler. Hun snur seg gjerne bort, snuser og overser provokasjonen. Resultatet er i 90 % av tilfellene at den lille hunden plutselig blir kjempe usikker, sikker halen mellom beina og løper ett stykke unna igjen. Og når den har fått stor nok avstand blir den "tøff" gjen og begynner på en gang til. Helt til den kommer nærme nok til at den stikker halen mellom beina igjen. Og sånn kan det fortsette ganske lenge hvis de får tid på seg. Resultatet er da ofte at den lille hunden etter en stund kommer forsiktig bort å snuser for så å sprette tilbake, kommer forsiktig frem og snuser og tilslutt tør den hilse ordentlig.

Jeg har veldig mange ganger opplev at små hunder oppfører seg aggressivt når de møter Yazzi, men aldri har noen anngrepet henne. Alle aggressive småhunder jeg har møtt har egentlig vært livredde.

Og da kan man stille seg spørsmålet hvorfor er det sånn? Jeg sier ikke at det ikke finnes aggressive/redde større hunder, for det gjør det virkelig. Men jeg har ihvertfall inntrykket av at det er spesielt mange småhunder.

- Er det rett og slett fordi de er så små og de andre så store? Jeg tror kanskje jeg ville følt meg litt usikker også hvis jeg møtte ett menneske som var tilsvarende mye større enn meg.

- Er det overbeskyttende eiere som ikke lar hundene sine bli skikkelig sosialisert på store hunder? Usikre eiere som er redde for at den store hunden skal skade deres lille?

- Eller er det veldig mange små hunder som har dårlige opplevelser med store hunder? At mange hunder opptrer skremmende ovenfor små hunder.

- Eller er dette en svakhet i avlen. At man rett og slett ikke er bevist på å avle på gemyttet. At man bruker nærvøse hunder i avl og får avkom som har stor sansynlighet for å utvikle næsvøsitet.

Jeg vet ikke. Jeg har ikke noen erfaring med små hunder annet enn at jeg møter veldig mange som er nærvøse. Jeg er rett og slett nysgjerrig og dette er ikke noe angrep på eiere av små hunder eller hundene deres.

Til slutt må jeg også si at jeg har møtt veldig mange trivlige småhunder også, men tråden var nå en gang om aggressive småhunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde en shi-ztu som var megatøff i trynet! Han fløy på flere schafere (det var på den tiden jeg hadde shcafer selv også), "tok" collien min og var ikke redd de som var større enn seg nei. Og han var en slik slåss"kjempe" at de han fløy på som regel ga han svar på tiltale så jeg måtte være føre var.

Men jeg måtte jo le en gang vi møtte ei dame med en papillon. Da ble han helt stille og gjemte seg bak bena mine! :lol:

En kamerat hadde engels bulldog og hver gang de kom på besøk, hoppet shi-ztu'n opp i sofaen og gjemte seg bak ryggen min.

Sheltien som jeg har i dag kan også være litt tøff i tryne, uavhengig av størrelse egentlig, men der er det som regel kroppsspråket hans som er såpass provoserende at andre hunder flyr på han. :)

Han bruser seg opp med halen rett til værs, men det er ikke alltid han knurrer altså. Jeg bruker å si at han har tiltrekknings kraft på bråk...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den bjeffingen er jo egentlig en måte å si "gå vekk" på, og så hører ikke den store hunden - og da har ikke en liten hund annet enn to valg, stikke av eller gå på, hvis de er så redde at de ikke TØR å hilse. Hvis de da ikke har en eier som skjønner dem da...

Det er litt synd når små hunders EVENTUELLE redsel misforstås som at de "er så tøffe og sinte".

Ja, dette opplever jeg hele tiden. Jeg var så dum i starten at jeg lot hunden min ordne opp selv i pressede situasjoner. :lol: Gjett om jeg har forstått at det er idiotisk tankegang. Resultatet er en hund som gneldrer og smeller med kjeften føre var. Heldigvis er det kun mot større hunder som er litt for "på", litt for lekne og ivrige (det merker hun før de er kommet helt frem selvfølgelig). Store hunder som er rolige og ikke så interessert i lek, men bare hilsing fungerer helt fint. Så lenge leken er på MIN hunds premisser går det greit, men det er altfor mange eiere av større hunder som syns det er moro med en liten kruttønne. Ikke få ganger jeg har bedt folk hanke inn hundene sine fordi vi prøver å gå videre, mens deres hund sitter som lim selv om den får klare beskjeder fra min hund om å komme seg vekk.

Hun min har heldigvis aldri gått direkte til angrep, hun forsøker å unngå - men det er ikke lett når store hunder nekter henne å gå fritt avsted. <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser jo ofte små hunder som skal være så tøffe i kjeften når jeg og Hera går forbi hagen dems. Da er det knurring og bjeffing så det står etter. Også når vi går fobi mindre hunder, så henger de i båndet og bjeffer som galningeer. Men spørsmålet mitt er: Er det noen som har opplevd at en liten hund faktisk angriper en stor hund? Som feks. en cocker spaniel angriper en schæfer? Eller en pomme går løs på en labrador? Er det noen små hunder som faktisk er så dumdristige?

Eeehhh JA!

Vi tok til oss en japaner som var ca 6 år gammel(den sureste japaneren jeg noen gang har sett :lol: ).

Når hun etter ca 1 mnd hadde blitt skikkelig varm i trøya så fant hun et blink hun skulle på død og liv ta :) . Denne tispen var lite i forrhold til de japanerene jeg har i hus nå og veide sikkert ikke mer enn 6kg(og var tykk altså), og var sur som et ondt år.

Blinken hun fant var Aiwa, hun hoppet i trynet på Aiwa flere ganger og Aiwa som aldri hadde sloss med andre hunder stod de første gangene bare i ro, og ristet av seg dette utysket av en hissigpropp(inntill jeg klarte å få tak på monsteret).

Men den dagen jeg fant ut at nokk er nokk så føk den lille dotten i trynet på Aiwa og det endte med at Aiwa tok igjen og det var en skikkelig filleristing av det lille krapylet.

Når Aiwa da var ferdig å riste dotten så gikk hun vekk og den lille løp etter henne og føk i trynet på Aiwa en gang til, så jeg tok Aiwa inn i gangen og den lille i bur og når Jostein kom hjem fra jobb så sa jeg at den hunden skal ut av huste for Aiwa får ikke fred for henne(sånn helst før Aiwa knekker ryggen på hunden).

Aiwa lå da i gangen full av små sår rundt snuten(har arr der nå) etter det lille krapylet og den dag i dag så tåler ikke Aiwa små hunder som knurrer til henne, da klikker hun(synes ikke det er rart nei :D ).

Den lille hissigproppen lever den dag i dag og bor på landet sammen med andre dyr og hunder og har det kjempefint, desverre så hadde hun bestemt seg for at Aiwa var noe som ikke skulle høre til der hvor hun bodde, så vi gav hunden til en vi kjenner og hun har det kjempefint der hun bor nå(men tåler fremdeles ikke trynet på Aiwa).

Så nå passer vi alltid på at når Aiwa treffer små hunder og hvis den andre knurrer så er vi klar til å trekke henne til oss for vi vet at hun kan finne på å ta de.

Merkelig nokk så går det fint med de hundene som bor her, hvis en ser vekk i fra sjalusidrama mellom Aiwa og Tinka av og til, men det får aldri gå så langt at de sloss, så de har hver sitt rom å være på når de er alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser jo ofte små hunder som skal være så tøffe i kjeften når jeg og Hera går forbi hagen dems. Da er det knurring og bjeffing så det står etter. Også når vi går fobi mindre hunder, så henger de i båndet og bjeffer som galningeer. Men spørsmålet mitt er: Er det noen som har opplevd at en liten hund faktisk angriper en stor hund? Som feks. en cocker spaniel angriper en schæfer? Eller en pomme går løs på en labrador? Er det noen små hunder som faktisk er så dumdristige?

Jeg har ingenting i mot noen av de rasene jeg nevner, men mine schäfere har blitt angrepet oftere av små hunder enn av store. Faktisk så har min nåværende jentevofs blitt angrepet av cocker to ganger...Har også blitt angrepet av pekingeser, shiba og fransk bulldog. Stort sett prøver hundene mine (så langt i hvert fall) å trekke seg unna hvis de har hatt muligheter for det. Men var jammen glad jeg hadde kontroll (holdt godt fast rundt halsen) på den ene schäferen da hun ble angrepet av en pekingeser som bet seg fast i hasen hennes og eieren måtte komme og løsne den. Hadde hun schäferen fått snudd seg da så hadde pekingen fått som fortjent.

Edit: Må bare understreke at de småhundene som har angrepet mine, er ikke hunder som jeg har latt mine hunder hilse på, de har enten slitt seg og kommet løpende eller så har vi truffet på dem løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ero er ikke redd for å si ifra hvis store hunder(senest idag en svær irsk setter-hann som ble for nærgående) blir for slitsomme og ikke leser hans dempede signaler(han viser tydelig at han ikke er intressert). Men Ero tror han er større enn hva han egentlig er.

Dvergschnauzere generelt tror vel de er like store som en riesen................. <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...