Gå til innhold
Hundesonen.no

Tidspunkt for mosjon + fóring


bollolf

Recommended Posts

Skrevet

Jeg veit at man skal gi hunden mosjon flere ganger om dagen..

men er det noen som har noen forslag til hvilke tidspunkter på dagen det er best å ta en tur? :unsure:

Jeg lurer også på om noen kan anbefale meg hundefôr :wacko:

Jeg vet at jeg skal prøve ut forskjellige.. men det hadde vært greit å høre deres egne meninger..

jeg har hørt at en del bruker Royal Canin, Labb og Ekanuba..

Klem :D

Guest Christine
Skrevet

Olivers Petfood er et supert hundefôr.

Når du ringer og bestiller så kommer de på døra til deg, med fôret innen 3 dager :D

Skrevet

Vi har fôret med Royal Canin, Eukanuba og Labb.

Er strålende fornøyd med både RC og Eukanuba. Den eneste forskjellen jeg har merket med fôrene er at hunden får avføring med Eukanuba, og hunden liker det bedre(men det er jo individuelt). Ellers var hunden fin og blank i pelsen med begge fôrtypene.

Skrevet

Jeg veit at man skal gi hunden mosjon flere ganger om dagen..

men er det noen som har noen forslag til hvilke tidspunkter på dagen det er best å ta en tur? :unsure:

Jeg lurer også på om noen kan anbefale meg hundefôr :wacko:

Jeg vet at jeg skal prøve ut forskjellige.. men det hadde vært greit å høre deres egne meninger..

jeg har hørt at en del bruker Royal Canin, Labb og Ekanuba..

Klem :D

Hadde vaert fint om du kunne skrevet en litt bedre tittel paa emnet ditt, saa man kunne skjonne hva det handler om:)

Ang. fôr saa er det veldig ofte at man fortsetter aa fore med det valpen har blitt gitt fra den var liten. Hvis ikke bytter man til noe annet senere om man ikke foler det er optimalt for din hund :D

Skrevet

Jeg veit at man skal gi hunden mosjon flere ganger om dagen..

men er det noen som har noen forslag til hvilke tidspunkter på dagen det er best å ta en tur? :unsure:

Jeg syns det fungerer best å gi hunden den lengste turen tidlig på dagen. Da er hun rolig og tilfreds resten av ettermiddagen/kvelden. Men jeg får det ikke helt til i praksis, så her blir det ofte trening sent på kvelden. Det har noe med varmen å gjøre, men også det faktum at de fleste er på jobb/skole midt på dagen.

Det er bedre med èn langtur i løpet av dagen, enn mange små/middels. Da får man mer ut av turen. På de andre tisseturene kan man legge til litt lydighetstrening og søk hvis man vil.

Hvilket tidspunkt på dagen har lite å si. Du må nesten prøve deg frem og se hva hunden, og du, er mest tjent med. Det viktigste er at hunden får en tur. :D

Skrevet

Jeg veit at man skal gi hunden mosjon flere ganger om dagen..

men er det noen som har noen forslag til hvilke tidspunkter på dagen det er best å ta en tur? :unsure:

Jeg lurer også på om noen kan anbefale meg hundefôr :wacko:

Jeg vet at jeg skal prøve ut forskjellige.. men det hadde vært greit å høre deres egne meninger..

jeg har hørt at en del bruker Royal Canin, Labb og Ekanuba..

Klem :D

Labb er jo ikke akkurat det beste kvalitetsfôret...Hvis du vil ha et ordenlitg bra fôr, så kjøper du hills, royal canin eller eukonuba. Har du hørt om iams? Det er et billigfôr som selges i dyrebutikken for at folk som kjøper på dageligvarebutikker skal slutte å kjøpe sånt som labb og xp, iams er rett og slett for å utkonkurere billige fôr i dageligvarebutikken. Så hvis du ønsker noe billig, så velger du iams :D

Skrevet

Har alltid kjøpt Pro Pac fra oppdretter, vært like fornøyd i 10år. Det rarste er jeg hører folk som sier "Jeg kan ikke stille hunden min, for den har ikke pels" Aldri skjedd med oss =/

Skrevet

Jeg går en tur på ca 30 min når jeg står opp en i tur i 3-4 tiden og en tur i 8-9 tiden etter hvordan det passer :D Så får han små tisse turer uten om så er jeg en del i hagen med han(vi har stor hage) Du kan jo prøve ut noen for typer og se hvilket for du er fornøyd med samt hvordan hunden din liker det osv... :wacko:

Skrevet

Å gå tur tidlig på dagen fungerer bra på når ikke sommeren har satt inn, for da blir det fryktelig varmt for både eier og hund å gå tidlig, så da anbefaler i hvertfall jeg å gå senere på dagen når ikke varmen er på sitt værste :D

Hvis du er så uheldig å få en hund som ikke er matglad (eller bare foretrekker å fôre med noe annet enn tørrfôr), går det også ann å fôre på vom og hundemat eller evt. BARF'e (det er det nok flere her inne som kan fortelle deg mer om, men i korte trekk er det å fôre hunden med det den er laget for å spise, rått kjøtt og ben).

:wacko:

Skrevet

vi går ca 3 turer til dagen + masse tisseturer..

vi prøver å unngå lang tur i varmen... tar gjerne en tur i skog og mark,

er er det ofte skygge og bekker å drikke av.

når jeg fikk bajas måtte jeg begynne med nytt fòr (gidder ikke forklare hvorfor) da kjøpte jeg eukonuba og hvis hunden ikke likte det, kunne jeg levere det tilbake! kjempe greit!

Skrevet

Når det gjelder turer, varierer tidspunktet veldig her i huset. Jeg vil ikke har hunder som begynner å mase om tur rundt et spessielt klokkeslett, så noen dager er hovedturen tidlig, mens andre dager er det seint. Nå får ikke hundene min lang tur hver eneste dag heller, men det er fordi vi trener en god del, så da blir det trening istedenfor langturer de dagene vi trener (langtur/hovedtur = min. 1 time). Det blir noen tisseturer i løpet av dagen og.

I forhold til fòr, vil jeg anbefale deg å spandere en ekstra hundrelapp på et kvalitetsfòr som du kjøper i dyrebutikker eller hos veterinær. Dette blir mye billigere i lengden da hunden trenger mindre av dette fòret enn de så kalte "billigfòrene". Dette pga det er mer næringsstoffer i et kvalitetsfòr enn i et "billigfòr".

Skrevet

Jeg veit at man skal gi hunden mosjon flere ganger om dagen..

men er det noen som har noen forslag til hvilke tidspunkter på dagen det er best å ta en tur? :unsure:

Jeg lurer også på om noen kan anbefale meg hundefôr :lol:

Jeg vet at jeg skal prøve ut forskjellige.. men det hadde vært greit å høre deres egne meninger..

jeg har hørt at en del bruker Royal Canin, Labb og Ekanuba..

Klem :)

Pleier å fôre i 07.00-tiden om morgenen, og 19-00-tiden om kvelden. Vi går stort sett turer et par ganger daglig (ca. fire timer til sammen), og så går vi en kort kveldstur før vi legger oss.

Vi har fôret med Hill's, Eukanuba, Pro Plan, Royal Canin og Labb. Er absolutt mest fornøyd med RC, nå har vi friske og sunne hunder med flott og blank pels. Nå er ikke RC så dyrt heller med tanke på hvor høy prosent av fôret hundene (mine i hvert fall) fordøyer. Dessuten har de rasetilpasset fôr for mange raser.

Skrevet

Det finnes vel ingen fasitsvar på det du spør om, det er veldig opp til deg selv hva slags rutiner du lager for deg og hunden :lol:

Men det er jo vanlig å fòre om morgenen, og om kvelden. Når de er valper får de jo oftere, men da bare fòrer du med jevnt mellomrom utover dagen.

Ang. mosjon så er det greit med en liten tur på morran, helt opp til deg selv om du vil gå en skikkelig tur (når hunden er voksen selvfølgelig), eller bare ut av døra ti minutter. Begge deler er helt vanlig. Ettermiddagen/kvelden er vel kanskje mest vanlig tidspunkt for dagens lengste tur? Det er jo da man kommer hjem og har tid til å komme seg ut mest :) Nå i ferien blir det mange småturer ut for min hunds del hvertfall, og så heller en lengre tur når det er kjøligere i været.

Av fòr så er vel både Eukanuba, Royal Canin og Oliver's gode fòr, du må egentlig bare se an hva din hund fungerer på (du ser det på kvaliteten på avføringen, blank pels dersom du har pelsrase og sånne ting).

Skrevet

Tusen takk for alle svarene jeg har fått av dere.. der hjelper meg utrolig mye..

og takk for at dere sier i fra om at jeg burde endre overskriftene litt.. :o jeg setter pris på sånt...

klem fra meg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...