Gå til innhold
Hundesonen.no

Halvdød fugl


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Tatt den med til vett eller ringt noen som har greie på hva du skal gjøre... Er det ingen som har noe med det med fugler da? Eller tatt den med inn og prøvd å fått den til å kvikknet til :icon_redface:

Skrevet

Problemet er at vi ikke kommer oss til veterinæren med den, og vi har heller ikke penger til å betale noe regning som ville ha kommet.

Vi har tatt den inn, men den lider helt unødvendig.

Skrevet

Det var det jeg var redd for å høre. Man ser seriøst ikke at den lever engang. Den bare ligger der.

Men det er vel det beste for den...

Prøve å få litt mat i den eller væske ?

Ja, men selv tvangsforingen funker ikke.

Endret av mod Scorp: dobbelpost

Skrevet

Det var det jeg var redd for å høre. Man ser seriøst ikke at den lever engang. Den bare ligger der.

Men det er vel det beste for den...

Om det er så gale som du beskriver så er vel det mest humane å la den slippe mer...

Skrevet

Mulig jeg er grotesk, men jeg ville kuttet av hodet til fuglen.

Jeg ville slått den ihjel..

Jeg ville valgt en av disse to. Antageligvis kappet hode siden jeg tror det ville vært raskest.

Skrevet

Problemet er at vi ikke kommer oss til veterinæren med den, og vi har heller ikke penger til å betale noe regning som ville ha kommet.

Vi har tatt den inn, men den lider helt unødvendig.

Du må ikke betale for å levere inn ville dyr hos dyrlegen(hvertfall ikke her), jeg har levert inn en påkjørt villkatt og et pinnsvin uten å betale en krone.

Men hvis du ikke har mulighet til å få den levert inn er nok det beste å avlive den selv så fort og humant som mulig.

Skrevet

jeg synes det er mere dyremisshandling å holde liv i et dyr som pines en å ta valget og 'avslutte livet'...

Jeg ville tatt en kjapp sjekk om noe i vingene er brukket (strekke ut vingene helt og dra litt i de å se om alt er i orden) sjekke hodet, og ellers om den blør noe sted...

Fugler som kraskje i vindu med hodet kan kvikne til igjen... Men ville sikkert trampet/slått den igjel så den ikke pines mere, hadde du latt den ligge så hadde naturen gått sin gang og en katt rev eller noe hadde for lengst spist den opp...

Vertfall ikke brukt mange hundre kroner på at vet skal prøve å fixe den...

Skrevet

Enig i de som sier at de ville tatt livet av den. Jeg tror ikke det er så mye igjen for den fuglen, dessverre. Bare sørg for at det går fort.

Skrevet

Avliving er nok det beste :) Ikke vits å prøve å redde fugl som allerede er "død".. Blir bare smertefult for den..

Skrevet

det eneste dyrlegen ville gjort er vel å avlive den, så det å ta den med ditt vil bare bli å utsette det uungåelige! få en slutt på det! det ville jeg gjort!

Skrevet

Har opplevd det samme selv. Kakk den i hodet, fort overstått.

Jeg fant en fullvoksen måke som var påkjørt, og de andre fuglene holdt på å hakke den i hjel.

Prøvde ikke å knekke nakken på den fordi de vrir jo hodet i alle retninger, og jeg er ingen ekspert på akkurat det! Fant en stor stein, og ferdig med det.

Makabert.. ja, dog humant. Har man øks for hånden, er vel det enklere vil jeg anta..

usj..

Skrevet

Som sagt så er nok det beste å avlive den..I fjor sommer fant jeg en fugl med brekt rygg. Jeg tenkte ikke på at ta livet av den, la den heller så konfertabelt som mulig i en stor blomsterpotte. Neste morgen var den død. Hadde jeg funnet den i dag, så hadde jeg nok valgt å avlive den, så den slapp å ligge med brekte rygg smerter i timesvis :)

Skrevet

Det beste er bare å avlive den. Det er uansett ikke så mye en veterinær kan gjøre for en halvdød fugl! Iallefall hvis det er en trost eller mindre.

Skrevet

Veit ikke nøyaktig hva som hadde hendt den, men den lå på ryggen og brystkassen gikk litt ujevnt opp og ned. Broren min sjekket den, og hadde veldig svake reflekser (som å trekke til seg beinet når man drar det ut osv). Den så rett og slett helt dau ut.

Jeg klarte det ikke selv, men fikk broren min til å vri nakken på den med en gang.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...