Gå til innhold
Hundesonen.no

Å tørre å si sin mening!


ida

Recommended Posts

Skrevet

Noe av det fine med hundesonen er at det er hundeeiere i alle aldre og med ulikt spekter av erfaring her!

Jeg har min fagbakgrunn og min erfaring i hundehold som gir meg en plattform å stå på. Noen ganger gynger det litt, noen ganger kraftig :P og innimellom står jeg ganske støtt!

Jeg har også valgt, som mange andre å være ganske åpen om eget hundehold og små og store bekymringer og gleder hundelivet gir meg. Tilbake har jeg fått mange gode råd og oppmuntringer.

Noen av dere vet jeg svært lite om, jeg vet ikke om dere har hund en gang! Det er selvfølgelig frivillig hvor mye man vil gi av seg selv i et slikt forum, men det er jo en kjekk måte å ikke stille seg lagelig til for hugg, på.

Derfor vil jeg bare si at jeg tar hatten av for dere som tør å gi så mye av dere selv. Det står mye mer respekt av det, enn av alle forsøk på å kneble dere!

Kom igjen med råd og synspunkter, selvom de kanskje ikke er så velformulerte og solid forankret i en eller annen teori eller "skole". Det er jo slik man lærer! De som ber om andres råd her inne, må jo være voksne nok til selv å velge hva de vil høre på og hva de kanskje ikke syns er så lurt.

Jeg har lært masse av å følge ulike mer eller mindre "hete" tråder, ikke minst (i det siste) om min lave toleranse for personangrep, både på egne og andres vegne.

Skrevet

Jeg har lært masse av å følge ulike mer eller mindre "hete" tråder, ikke minst om meg selv :P og om min lave toleranse for personangrep, både på egne og andres vegne.

Kan ikke si jeg kjenner deg helt igjen i beskrivelsen din av deg selv, men bare du er fornøyd så er det jo supert!

Skrevet

Kan ikke si jeg kjenner deg helt igjen i beskrivelsen din av deg selv, men bare du er fornøyd så er det jo supert!

Ha ha. Nei, den redigerte jeg mens du svarte. Den ble litt drøy! :P Fint at du tok poenget :P .

Skrevet

:P

Enig med deg.. Det er kanskje lettere å ture frem akkurat som man selv vil når man er anonym..? Vet ikke, for jeg har aldri prøvd det :P Syns det er såå koselig når folk kommer bort og hilser på utstilling, eller bare det at de syns at Mona er fin, hehehe.

I det store og hele er jeg glad for Hundesonen, fått mange gode tips og gode diskusjoner her inne.

Skrevet

Jeg er helt enig med dere, IW og Ida.

Selv ønsker jeg å stå for mine egne meninger, og kan gjerne møte de som overhodet ikke er enige personlig, for virkelig å kunne forklare og for å kunne stå 100% for det jeg sier (satt på spissen, og dårlig formulert). Sånn har jeg alltid vært.

Men vanskeligere er det å vite hva jeg skal gjøre, da jeg i enkelte tilfeller er jeg usikker også på min egen mening.

Skrevet

Jepp. Det jeg mente med at jeg hadde lært mye om meg selv (før jeg redigerte tråden) var blandt annet at jeg har solid kunnskap om enkelte ting, men er ganske grønn på andre ting, f. eks innen bruksområder. Derfor sier jeg kanskje ikke så mye når noen lurer på hvordan de skal få til fellesdekken, heller!

Jeg er vel ganske firkantet når det gjelder prinsippene rundt innlæring og avlæring, også, men forsterkes gjerne til å endre syn, hvis noen har lurere metoder! Positiv straff (som f.eks personangrep) har ingen langvarig effekt på min atferd :P .

Det er også godt å ha et forum der man trygt kan melde fra om sine frustrasjoner, uten at det blir brukt i mot en siden! :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...