Gå til innhold
Hundesonen.no

Når kan jeg begynne med Agility?


Anettex

Recommended Posts

Skrevet

Timon er nå 8 mnd og jeg har lyst til å prøve smått med å øve til vi skal begynne for fullt.. Noen sier dette ikke er smart på grunn av sjelettet og beina.. jeg har laget ett lite hopp hinder som ikke er høyt i det heletatt og Timon er hoppende glad hver gang han hopper over det.. er det feil av meg å begynne å øve smått nå eller skal jeg vente til han blir 1 år..? Jeg skal jo på agility kurs med han når han er 10 mnd...

Hva er deres meninger?

Skrevet

Hvis du ikke har trent agility før i det hele tatt vil jeg anbefale deg å smøre deg med tålmodighet frem til kurset om 2 mnd :P Bruk heller tiden på ting dere kan jobbe med frem mot kurset - eks. sitt og bli, innkalling, at han følger deg osv.

Vil du prøve noen få agilityhinder ville jeg latt hoppingen være litt til, og heller prøvd å lage et minirør hjemme - det er totalt ufarlig, og de aller fleste hunder synes det er dødskult.

Skrevet

Er det dette du drømmer om?:

moelvenstevnet-logo_liten.jpg

:)

Selvfølgelig! :P hehe! ja han skal trenes masse på bli og sitt og sånn på jobben! :P så får han vente til kurset!

Skrevet

Er det dette du drømmer om?:

moelvenstevnet-logo_liten.jpg

:)

Veldig OT, men jeg skal på Agilitykurs til helga, og gleder meg vannvittig!!

Endelig har hunden min landet såpass at jeg tar sjansen på å prøve. Han er 2 år nå, og i fjor på disse tider var han alt for turbo til å starte med en så stressende sport.

Min største frykt nå er at han er så uredd at han rett og slett kommer til å dette ned fra ett eller annet hinder og skade seg... <_<

Ellers så har vi kun hoppet litt gjennom en rockering og brukt skogen som agilitybane, så han stiller med helt blanke ark (jeg har ikke klart å rote til noen av de øvelsene i hvert fall, det er verre med slurvet i LP jeg har godtatt).

Sorry, ikke meningen å kuppe tråden din, måtte bare... Gleder seg!!

banana banana banana

Skrevet

Nå vet jeg ikke hvordan det er med din rase, men vi ventet med agility til hun var røntget og konstetert HD fri. eller vi ventet nesten, men hadde lav høyde på hoppehinder etc.

Det er som Molly nevner også en sport som trigger stress, så du må være veldig bevisst på å ha kontroll på stressnivået til hunden din, slik at du ikke trigger den problematferden du jobber med å fjerne! Mye å tenke på, men agility er jo veldig morsomt da, så jeg ønsker deg lykke til, jeg! :)

Skrevet

hihi ja vi koser oss bare når vi hopper litt rundt i hagen da! men tar først de problemene han har og jobber med det er jo helt klart!

Lykke til molly! Håper dere koserdere på kurs begge 2! :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...