Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med pelshunder, ting som fester seg i pelsen


SheltieHeart

Recommended Posts

Det eneste negative for meg med og ha en Sheltie, det må være pelsen. Pelsstell er helt greit, kos det.

MEN så er det alt som fester seg i pelsen, når en går tur eller andre ting For ikke og snakke om det aller værste, når avføring setter seg fast i pelsen...uff uff...det er ikke akkurar en glede.

Har dere noen tips når det gjeler dette? Hørt tidligere om en slags spray eller noe?

Flere en meg som har samme formening?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når Ero har vært i skogen så ser han ikke ut på føttene. Alt setter seg fast i pelsen da. Eneste jeg har funnet ut som hjelper mot det er å vaske pelsen ofte slik at den er ren, da er det lettere å gre ut det kommer i pelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe jeg har samme problemet og jeg spyler bakrn på eldste tispen min vær dag etter hver tur! Selv om hun er rullet opp pelsen stter det seg fast i de små hårene som kommer ut av rullen. Det er helt grusomt. Det værste er når vi skall noen steder eller er ute på tur og noen hilser på henne og det henger bæsj på hele rumpen hennes og nedover beina uten at jeg kan gjøre noe som helst med det! :P

Men det som er rart at yngste jenta av samme rase har ikke dette problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo en hund med litt pels, men ikke mye. Det er litt mer pels der bak, og om han er løs i magen så må jeg ofte spyle han. (ikke veldig deligat), men tar hageslangen og spyller han der det er møkk. Kan jo ikke vaske han hver dag heller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hannhunden min har lang pels bak. Der henger det rester etter han har vært på do (kun ved løs mage). Jeg har bare spylt det vekk. Lurer litt på om jeg skal klippe vekk litt av pelsen der bak.

Litt OT: Det største problemet jeg har er at han tisser på fremføttene hver gang han tisser.. Det er ekkelt! Spessielt den sterke hannhund tisse lukten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe bra jeg ikke er alene med problemmet.

Det mener jeg er det mest negative med og ha en hund med så mye pels.

Og min hanhudn har spesielt mye(etter faren, han er fra Leeland hund for di som kjenner t sheltie).

Fins ikke noe være når det ikke går og spylse vekk,fys:p

Men så har nå min noen sikkelig "skjørt" der bak,masse pels.

Upraktisk sånn sett, vurderer nesten en anne rase med mindre pels pga dette hehe.

Det er ikke apetitelig akkurat.

Men så skal jeg nå ha tispe neste gang, noe mindre pels på di.

Men så er nå dette det eneste negative med rasen etter min mening=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er litt drit når avføringa setter seg i pelsen ja og hverfall når jeg har hann hund og han blir kul under av pisset :P Men selfølgeligt så vasker jeg det jo bort, men jeg syns ikke det er noe slit å ha langhåra hund i det hele tatt da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wheatenterriere skal heldigvis være helt kortklipt bak. Jeg merker problemet med en gang hvis pelsen blir for lang bak, da er det bare å ta fram saksa. Borrer og frø derimot kan være en plage. Noe går bort med børsting, men andre ganger må jeg sitte og plukke ut rask fra pelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tequila har sånn kjempefin borrelås pels.. ALT henger seg fast...Argh...! Har ikke så prob med bæsj, men heller halveskogen.. :P

Det hjelper endel når jeg buker balsam på henne når hun blir vasket, vet ikke om det bare er på henne, men det er verdt et forsøk! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine shelties har heller ikke store problemer med dette, så det er nok Timmi som har ekstremt mye pels :P

Men spraybalsam kan jo være en løsning kanskje? Og om han ikke skal stilles kan du klippe litt pels akkurat rundt analåpningen da, så det ikke henger seg så lett fast...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine shelties har heller ikke store problemer med dette, så det er nok Timmi som har ekstremt mye pels :lol:

Men spraybalsam kan jo være en løsning kanskje? Og om han ikke skal stilles kan du klippe litt pels akkurat rundt analåpningen da, så det ikke henger seg så lett fast...

Yeah,han er en sikkelig pesl dott :icon_redface:

Yeah,tror jeg må jøre det, uff. Tror ikke han liker det selv heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hunden drar mye ut selv... bajas er faktisk brun bak i rompa! hehe ellers er hunden svart! har fått hørt"du.. han har drid i røuå" hehe det er faktisk bare fargen(utrolig nok!) jeg ville anbefalt å bruke en god balsam og gå over med en børste etter en skogstur. hvis pelsen er flokefri er alt mye lettere! lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sophus har ekstremt ullete pels og den fungerer som borrelås på det meste. :rolleyes: Alt fra grass, mose, frø, kvist, barnåler, gjørme, og ikke minst de helv#%! borrene som dukker opp på høsten. De er skikkelig ille. <_<

Og det er også derfor jeg holder pelsen så kort som mulig, det er greiere slik for han og for meg. Et problem jeg heldigvis ikke har med Sophus er avføring som blir sittende fast i pelsen. :icon_redface:

Det er det desidert kvalmeste jeg vet om, og hadde min hund stadig fått avføring i pelsen hadde den enten vært en utehund eller uten "skjørt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sheltie, og har ikke noe problem med det.

Vinterpelsen sitter på ennå og han har ikke begynnt å røyte, og enda så er det bare gjørme, sand ol. som setter seg på føtteren. Det hender av og til at kvister henger seg fast i halen, men det er det eneste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hang aldri avføring i pelsen til Chessea da den var lang, men derimot masse kvister. Nå er jeg så heldig at hun har snauet rompe. Det er utrolig praktisk med hensyn til pelsstell og renslighet. :icon_redface: Har ingen problemer med det nå, men vesentlig mer før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har som regel ikke noe problem med at ting henger seg fast i pelsen, men i forrige uka hadde vofsen diare som varte over flere dager. Etter et døgn med å spyle av han hundre ganger ga jeg opp og tok saksa fatt. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pito har ofte en litrn "klædd" igjen med avføring som tørker og henger fast. Jeg har ingen andre råd til deg enn å enten vaske hunden bak før avføringen tørker. Eller la avføringen tørke og plukke det av med dopapir etterpå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvor får du tak i det? :P jeg syns det er værst med tiss som kommer under når han skal tisse og står med labben opp! men har klippet litt der :icon_redface:

:lol::lol: Du må jo ikke klippe han under magen ;);)

Må vaske under magen hver dag, det må jeg.

Ice on Ice (Chris Christensen) funker mot "møkk som fester seg i pelsen" :P

Sprayer han inn med det ca 2 ganger pr uke.

Kan ikke få skrytt nok av det, på vinteren gjør det sånn at man ikke får is og snøklumper i pelsen.

Å er åsså fin til å forebygge floker og løsne floker, hundens pels begynner åsså å skinne :lol:

(Men pass på, gulvet blir kjempe glatt)

Man får det på Animal Care i Skien, eller på Bare Hund

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...