Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med pelshunder, ting som fester seg i pelsen


SheltieHeart

Recommended Posts

Det eneste negative for meg med og ha en Sheltie, det må være pelsen. Pelsstell er helt greit, kos det.

MEN så er det alt som fester seg i pelsen, når en går tur eller andre ting For ikke og snakke om det aller værste, når avføring setter seg fast i pelsen...uff uff...det er ikke akkurar en glede.

Har dere noen tips når det gjeler dette? Hørt tidligere om en slags spray eller noe?

Flere en meg som har samme formening?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når Ero har vært i skogen så ser han ikke ut på føttene. Alt setter seg fast i pelsen da. Eneste jeg har funnet ut som hjelper mot det er å vaske pelsen ofte slik at den er ren, da er det lettere å gre ut det kommer i pelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe jeg har samme problemet og jeg spyler bakrn på eldste tispen min vær dag etter hver tur! Selv om hun er rullet opp pelsen stter det seg fast i de små hårene som kommer ut av rullen. Det er helt grusomt. Det værste er når vi skall noen steder eller er ute på tur og noen hilser på henne og det henger bæsj på hele rumpen hennes og nedover beina uten at jeg kan gjøre noe som helst med det! :P

Men det som er rart at yngste jenta av samme rase har ikke dette problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo en hund med litt pels, men ikke mye. Det er litt mer pels der bak, og om han er løs i magen så må jeg ofte spyle han. (ikke veldig deligat), men tar hageslangen og spyller han der det er møkk. Kan jo ikke vaske han hver dag heller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hannhunden min har lang pels bak. Der henger det rester etter han har vært på do (kun ved løs mage). Jeg har bare spylt det vekk. Lurer litt på om jeg skal klippe vekk litt av pelsen der bak.

Litt OT: Det største problemet jeg har er at han tisser på fremføttene hver gang han tisser.. Det er ekkelt! Spessielt den sterke hannhund tisse lukten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe bra jeg ikke er alene med problemmet.

Det mener jeg er det mest negative med og ha en hund med så mye pels.

Og min hanhudn har spesielt mye(etter faren, han er fra Leeland hund for di som kjenner t sheltie).

Fins ikke noe være når det ikke går og spylse vekk,fys:p

Men så har nå min noen sikkelig "skjørt" der bak,masse pels.

Upraktisk sånn sett, vurderer nesten en anne rase med mindre pels pga dette hehe.

Det er ikke apetitelig akkurat.

Men så skal jeg nå ha tispe neste gang, noe mindre pels på di.

Men så er nå dette det eneste negative med rasen etter min mening=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er litt drit når avføringa setter seg i pelsen ja og hverfall når jeg har hann hund og han blir kul under av pisset :P Men selfølgeligt så vasker jeg det jo bort, men jeg syns ikke det er noe slit å ha langhåra hund i det hele tatt da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wheatenterriere skal heldigvis være helt kortklipt bak. Jeg merker problemet med en gang hvis pelsen blir for lang bak, da er det bare å ta fram saksa. Borrer og frø derimot kan være en plage. Noe går bort med børsting, men andre ganger må jeg sitte og plukke ut rask fra pelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tequila har sånn kjempefin borrelås pels.. ALT henger seg fast...Argh...! Har ikke så prob med bæsj, men heller halveskogen.. :P

Det hjelper endel når jeg buker balsam på henne når hun blir vasket, vet ikke om det bare er på henne, men det er verdt et forsøk! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine shelties har heller ikke store problemer med dette, så det er nok Timmi som har ekstremt mye pels :P

Men spraybalsam kan jo være en løsning kanskje? Og om han ikke skal stilles kan du klippe litt pels akkurat rundt analåpningen da, så det ikke henger seg så lett fast...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine shelties har heller ikke store problemer med dette, så det er nok Timmi som har ekstremt mye pels :lol:

Men spraybalsam kan jo være en løsning kanskje? Og om han ikke skal stilles kan du klippe litt pels akkurat rundt analåpningen da, så det ikke henger seg så lett fast...

Yeah,han er en sikkelig pesl dott :icon_redface:

Yeah,tror jeg må jøre det, uff. Tror ikke han liker det selv heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hunden drar mye ut selv... bajas er faktisk brun bak i rompa! hehe ellers er hunden svart! har fått hørt"du.. han har drid i røuå" hehe det er faktisk bare fargen(utrolig nok!) jeg ville anbefalt å bruke en god balsam og gå over med en børste etter en skogstur. hvis pelsen er flokefri er alt mye lettere! lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sophus har ekstremt ullete pels og den fungerer som borrelås på det meste. :rolleyes: Alt fra grass, mose, frø, kvist, barnåler, gjørme, og ikke minst de helv#%! borrene som dukker opp på høsten. De er skikkelig ille. <_<

Og det er også derfor jeg holder pelsen så kort som mulig, det er greiere slik for han og for meg. Et problem jeg heldigvis ikke har med Sophus er avføring som blir sittende fast i pelsen. :icon_redface:

Det er det desidert kvalmeste jeg vet om, og hadde min hund stadig fått avføring i pelsen hadde den enten vært en utehund eller uten "skjørt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sheltie, og har ikke noe problem med det.

Vinterpelsen sitter på ennå og han har ikke begynnt å røyte, og enda så er det bare gjørme, sand ol. som setter seg på føtteren. Det hender av og til at kvister henger seg fast i halen, men det er det eneste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hang aldri avføring i pelsen til Chessea da den var lang, men derimot masse kvister. Nå er jeg så heldig at hun har snauet rompe. Det er utrolig praktisk med hensyn til pelsstell og renslighet. :icon_redface: Har ingen problemer med det nå, men vesentlig mer før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har som regel ikke noe problem med at ting henger seg fast i pelsen, men i forrige uka hadde vofsen diare som varte over flere dager. Etter et døgn med å spyle av han hundre ganger ga jeg opp og tok saksa fatt. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pito har ofte en litrn "klædd" igjen med avføring som tørker og henger fast. Jeg har ingen andre råd til deg enn å enten vaske hunden bak før avføringen tørker. Eller la avføringen tørke og plukke det av med dopapir etterpå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvor får du tak i det? :P jeg syns det er værst med tiss som kommer under når han skal tisse og står med labben opp! men har klippet litt der :icon_redface:

:lol::lol: Du må jo ikke klippe han under magen ;);)

Må vaske under magen hver dag, det må jeg.

Ice on Ice (Chris Christensen) funker mot "møkk som fester seg i pelsen" :P

Sprayer han inn med det ca 2 ganger pr uke.

Kan ikke få skrytt nok av det, på vinteren gjør det sånn at man ikke får is og snøklumper i pelsen.

Å er åsså fin til å forebygge floker og løsne floker, hundens pels begynner åsså å skinne :lol:

(Men pass på, gulvet blir kjempe glatt)

Man får det på Animal Care i Skien, eller på Bare Hund

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...