Gå til innhold
Hundesonen.no

omplasering og hannhund-pubertet.


MarieR

Recommended Posts

Buhundklubben har en hannhund inne for omplasering, et og et halvt år, nydelig blakk buhund. Grunnen for omplasering er at de ikke føler de kan gi han det de trenger.

Hunden er midt i hormonraset. Jeg følte heller ikke at jeg strakk helt til da Ask var i den perioden, alt ble jo hundre gang vanskeligere.

Det jeg egentlig vil fram til her er:

- Kan man egentlig avgjøre om man har kapasitet nok for hunden etter så kort tid? Hunden er jo bare unghund, og man kan jo ikke forvente mirakler av dem..Jeg ville hvertfall ventet til hunden var over det værste hormonkjøret.

-ville du omplasert en så ung hund på et slikt grunnlag? Altså du føler du ikke kan gi den det den trenger, men hunden er midt i hormonkjøret.

PS: Om dere vet om noen som er på leting etter en omplaseringshund; www.buhund.no derfra inn på omplasering.

EDIT: må legge til litt :D vet at dette er en sak eierne sikkert føler best på selv, men jeg synes det blir å "gi opp" litt for fort..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden du sier det selv, så syns jeg at mange skaffer seg hund uten å tenke helt gjennom hva som kreves av dem. En liten, søt valp blir jo stor (ikke så veldig stor når det er bu-hund, da) og med en voksen hunds behov. Hvis man vil ha en velfungernde, lykkelig hund som man trives i selskap med, må man jobbe mye med den.

Jeg ga opp å lære Bimbo bedlington å gå løs i sentrale strøk, fordi han bare vima rundt og det ble så masete. Så gikk jeg og skravla med en venninne og glemte hele bikkja en dag vi gikk tur. Plutselig oppdaget jeg at vi hadde gått ut av jordet og langt bortover en trafikkert vei. Jeg ser rundt meg og Bimbo er borte, så titter jeg ned og så har han gått bak mitt venstre bein hele tiden. Ha ha. Han kunne det, han. Han hadde bare ikke sagt fra!

Akkurat som unger, kreves det spesielt mye i puberteten. Man gir da ikke opp tenåringen sin, fordi om hun eller han er utrolig ufordragelig innimellom? Det blir for enkelt å overlate "problemet" til noen andre. Voksne folk må da kunne ta et voksent ansvar! De fleste voksne mennesker har omtrent like lang arbeidsdag, så hvorfor kan noen tro at vi andre har så mye bedre tid enn dem. Har du hund, så ta deg tid til den!

Kjenner jeg kan si en hel masse her, så jeg tror jeg gir meg nå! Må bare si at omplassering aldri bør være en lettvint løsning. Da skyver man bare et problem man ikke gidder å takle selv, over på noen andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg for min del er sjeleglad for at folk tar til "fornuft" og skjønner sin begrensning i stedet for å insisitere på å ha et hundehold som ikke fungerer.Mange velger en lettvint løsning og lar heller bikkja stå ute i bånd/hundegård hele dagen istedet for å ta konsekvensen av at Fido har blitt for mye. Visse unghunder krever eiere som evner å ta i et tak for å få orden på bisken og de som omplasserer har gjerne ikke den viljen eller det overskuddet i utgangspunktet.

Jeg er kjempetakknemlig for at Lokeliten`s tidligere eiere valgte å selge han videre til noen som kunne gi han et aktivt liv.Nå blir han trent stort sett 6 dager i uken (jeg prøver å gi han minst en dag fri) og han er absolutt en velfungerende hund til min hverdag.Men jeg ser jo absolutt hvorfor de andre fikk problemer og har stor forståelse for deres valg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da lurer jeg litt på hvordan man kan skaffe seg en belgier, uten å tenke på at den trenger et aktivt liv, da vet du.

Nei, jeg mener fremdeles at det er et stort ansvar å ha hund og man bør vite hva man gjør før man skaffer seg en, så unngår man å komme i den situasjonen at man ikke takler ansvaret, når nurket begynner å bli stor og problematisk.

Men jeg vil si at Loke var utrolig heldig som kom til deg! Fibi var kanskje litt heldig som kom til meg, hun og, men jeg ante nok ikke hva jeg tok over, nei. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror nok veldig mange av tenårings-hundene som blir omplassert er fra førstegangseiere.

Tror nok mange ikke aner hva de går til når de skaffe seg en valp, og når de ser hvor mye jobb det er med en valp, og at det blir ennå verre når de når pubertet, mister de motet. Mange kjenner bare den trivlige voksne hunden til naboen, og tror det kun er å gå tur med hunden og lære den litt folkeskikk.

Jeg må og innrømme at jeg ikke visste hva jeg gikk til når jeg kjøpte min første hund. Jeg hadde lest utallige bøker og trodde jeg kunne mye, men jeg ante virkelig ikke hvor krevende det var.

Jeg må si som Loke, at jeg synes det er bra at folk ser sin begrensning og heller omplasserer når de får et "dårlig forhold" til hunden sin. Verken hund eller eier har det godt når forholdet skranter, og når da eier ikke ser lys i tunnelen, synes jeg det er like greit at hunden blir overlatt til noen som orker de tiltakene som må til.

Jeg kjenner utrolig mange heldige omplasseringshunder, som har kommet til mye bedre omgivelser etter omplassering.

Hadde kjøpere og oppdrettere vært flinkere til å kjøpe/selge rett hund til rett eier tror jeg det hadde vært mye færre omplasseringshunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, her er jeg definitivt enig med Annette og Molly. Det er utrolig mye bedre at man ser sin begrensning og prøver å sørge for at hunden kommer til et "mer rustet hjem" (eller som vi sier her i Bergen, "et møblert hjem" hihi...). Greit nok at folk skal tenke seg om og greit nok at folk kanskje blir sjarmert av små uskyldige nøster. Men når alt kommer til alt, så er det ikke alltid nok å være aldri så forberedt! Det blir vanskelig og hardt uansett, så hvis folk kjenner sin begrensning, så HURRA for dem og hundene!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da lurer jeg litt på hvordan man kan skaffe seg en belgier, uten å tenke på at den trenger et aktivt liv, da vet du.

Nei, jeg mener fremdeles at det er et stort ansvar å ha hund og man bør vite hva man gjør før man skaffer seg en, så unngår man å komme i den situasjonen at man ikke takler ansvaret, når nurket begynner å bli stor og problematisk.

Men jeg vil si at Loke var utrolig heldig som kom til deg! Fibi var kanskje litt heldig som kom til meg, hun og, men jeg ante nok ikke hva jeg tok over, nei. :P

Men det er forskjell på belgere og belgere.. :P Noen klarer seg godt med å bare få være med hele tiden og få lange turer (noe Loke fikk). Andre krever i tillegg hjernetrim og klare grenser for å fungere godt. Det synes veldig godt på brukstreninger med belgerklubben.Det kommer ann på linjer og individ. Noen av de må lekes opp og kan fint ligge bundet til et tre på standplass, tusle rolig rundt barn som leker etc..andre er bare født med en rakett i ræva og et rampete sinn og må lære seg å roe ned. Loke og kullsøster er blandt de siste. Jeg vet om mange belgere som ikke blir brukt aktivt men som stortrives fordet, selv om jeg personlig skulle ønske at litt flere folk kunne innse at det er en brukshund selv før de gikk til annsaffelse av de.Men problemet er at de ser den pene og lydige hunden til naboen etc, slik det er i alle raser..

Og når da først problemet er oppstått så synes jeg det er bra at de tar det på alvor og innser sine egne begrensninger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hva om hunden kommer seg ut av puberteten og blir drømmehunden da? Vet det er skummelt og gå å tenke hva om og kanskje det bli bedre osv når det gjelder hunder, men jeg ville ikke "gitt opp" en hannhund som jeg visste at akkurat nå har mer enn nok med seg selv og sine egene hormoner.

Det er selfølgelig bra at de ser situasjonen, for all del, men jeg mener fortsatt det er feil tidspunkt og avgjøre en slik sak på.

Om disse visste hva de gikk til når de kjøpte Munti er det jo ingen som vet. Man må selfølgelig være forberedt på at hormonene og dustebikkja faktisk kommer for å bli en periode. Jeg lurer mer på om disse eierne vet at det er noe som heter hormoner hos hunder i det hele tatt :P

men når alt kommer til alt kan jo ikke omplasering gjøre noe værre. Kanskje bortsjett fra for hunden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det raser jo inn med hormonelle hannhunder på omplaseringssentrene. Tror kanskje at det kan være like greit å omplassere disse hundene hvis eierne ikke er i stand/har kapasitet til å ta seg av en hund gjennom puberteten, da kan det gå virkelig galt og omplasseringen finner likevel sted på et senere tidspunkt når hundene allerede er "ødelagt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det er merkelig hvor mangen hannhunder(spesielt hannhunder) som omplaseres når de kommer i "trassalderen".

Tenk hvis jeg skulle gjort det med ungene mine når de kommer i den alderen da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da lurer jeg litt på hvordan man kan skaffe seg en belgier, uten å tenke på at den trenger et aktivt liv, da vet du.

Nei, jeg mener fremdeles at det er et stort ansvar å ha hund og man bør vite hva man gjør før man skaffer seg en, så unngår man å komme i den situasjonen at man ikke takler ansvaret, når nurket begynner å bli stor og problematisk.

Men jeg vil si at Loke var utrolig heldig som kom til deg! Fibi var kanskje litt heldig som kom til meg, hun og, men jeg ante nok ikke hva jeg tok over, nei. :P

Som Anette skriver, det er forskjell på belger og belger.. Jeg har en groenendael sjøl som ikke trenger å trenes 6 dager i uka, det gjør forøvrig ikke terven min heller, så Loke er nok en ekstremvariant av rasen :P Dinersen klarer seg helt fint med vanlig "familieliv", men Zarten har nok litt større behov for organiserte gjøremål, men ikke så mye at han må til "spesielt interesserte", liksom..

Når det er sagt, så driver jeg på med min pubertetslus-belgerhanne nr 2, og jeg har all forståelse for at folk omplasserer de.. hehe :P Husker forøvrig (det er jo over et tiår siden) at huskyen Gubbelille var en smule stressa og slitsom da han var i sin pubertet, selv om det aldri var snakk om å omplassere han.. Han ble verdens søteste, greieste hannhund når han bare ble voksen.. Men pubertet er en vanskelig ting med noen hanner.. Selv om jeg ikke helt forstår hvorfor ikke folk har med en sånn vanskelig periode i beregningen når de valger rase og kjønn..

Og nei, vi omplasserer ikke våre barn når de blir hormonelle og vanskelige å ha med å gjøre, men der har man barnevern og politi om alt går over styr.. Vi avliver heller ikke våre gamle og syke, selv om de muligens hadde satt pris på en sånn gest.. Jeg antar f.eks. at jeg hadde vært avlivet om jeg var en hund, med det temperamentet og den sykdommen jeg har (jeg hadde ihvertfall aldri vært avlet på.. hehe).

Om både eier og hund får et bedre liv fra hverandre enn med hverandre, så ser ikke jeg helt problemet jeg (men jeg er jo skilt også, bare for å fortsette å sammenligne med mellommenneskelige forhold) ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som Anette skriver, det er forskjell på belger og belger.. Jeg har en groenendael sjøl som ikke trenger å trenes 6 dager i uka, det gjør forøvrig ikke terven min heller, så Loke er nok en ekstremvariant av rasen :P Dinersen klarer seg helt fint med vanlig "familieliv", men Zarten har nok litt større behov for organiserte gjøremål, men ikke så mye at han må til "spesielt interesserte", liksom..

*ler* nei..Loke hadde sikkert klart seg med bare en til to dager i uka han :P Det er matmor som er mest treningsnarkoman..Som jeg skreiv, jeg prøver å gi han fri minst en dag i uka. Jeg tror ikke hunder har godt av å bli trent for mye..spesiellt ikke i unghundperioden så jeg prøver å begrense meg litt- men det er ikke lett når det er morro :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De som ikke er forberedt på at hunder blir "tenåringer" før de blir voksne, og som lar seg "overraske" av det, var vel neppe rette eier i utgangspunktet?

Og så undrer jeg meg over HVOR ille disse "hormonene" sies å være. Vet man at det kommer, kan man forebygge mye - som dette med aggresjonsgreier mot andre hunder, som "brått" kommer for endel. Det er synd det ikke er MER som sies på valpekurs om hva eiere kan vente seg! Eller fra oppdrettere.... Men det er vel kanskje for vanskelig å få solgt hannvalper da <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er kanskje litt OT, men jeg syns jo det er påfallende mange hunder som skal omplasseres av ulike grunner nå rett før sommeren, jeg da. Sier ikke at det er tilfellet med denne buhunden, men det er mange mulighet til å få hjelp når man møter på ulike problemer med hunden sin. Et kurs i språk og passering, ville kanskje hjulpet eierne en del, for eksempel. Vil man ikke prøve alt, før man gir opp? Som jeg har sagt før, mener jeg at mangel på tid ikke er noen grunn til å kvitte seg med bikkja. Har man tatt på seg ansvaret med å ha hund, må man da også være klar over at det er tidkrevende. B)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er kanskje litt OT, men jeg syns jo det er påfallende mange hunder som skal omplasseres av ulike grunner nå rett før sommeren, jeg da...

For ikke å glemme jul, vinterferie og påske <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*ler* nei..Loke hadde sikkert klart seg med bare en til to dager i uka han ;) Det er matmor som er mest treningsnarkoman..Som jeg skreiv, jeg prøver å gi han fri minst en dag i uka. Jeg tror ikke hunder har godt av å bli trent for mye..spesiellt ikke i unghundperioden så jeg prøver å begrense meg litt- men det er ikke lett når det er morro :D

Du tror ikke hunder har godt av å bli trent for mye i unghundperioden, så du prøver å begrense deg litt og gi han minst en treningsfri dag i uka? ;) Kanskje du burde øve deg litt mer på den begrensningsgreia? hehe (fleiper bare, det er jo bare positivt at dere liker å trene begge to ;) )

De som ikke er forberedt på at hunder blir "tenåringer" før de blir voksne, og som lar seg "overraske" av det, var vel neppe rette eier i utgangspunktet?

Og så undrer jeg meg over HVOR ille disse "hormonene" sies å være. Vet man at det kommer, kan man forebygge mye - som dette med aggresjonsgreier mot andre hunder, som "brått" kommer for endel. Det er synd det ikke er MER som sies på valpekurs om hva eiere kan vente seg! Eller fra oppdrettere.... Men det er vel kanskje for vanskelig å få solgt hannvalper da <_<

Nå ble jeg vel ikke akkurat overrasket av pubertetsproblemer med noen av mine hunder, men det er forskjell på pubertet og pubertet. Gubbelille var alltid en enkel hund, så hans pubertet besto av en kort periode med stress, noe som muligens ikke hadde oppstått i den grad om han hadde levd som en typisk trekkhund. Zarten er ikke en enkel hund (en enkel sjel med mye rart i hodet, om det går an?), så hans pubertet har hatt litt større utslag.. Og Gubbelille var en heller ulydig og uoppdragen hund, og var dårlig sosialisert og miljøtrent, i forhold til hva Zarten er.. Finnes ikke logisk i det hele tatt ;)

- Ikke er aggresjonsgreier (vi snakker vanlig hannhund-aggresjon her?) noe som kom brått på heller, hos Gubbelille var det mangel på aggresjon som var overraskende..

(Ja, det ble litt sånn forsvarsgreie her, siden jeg skreiv at jeg kunne forstå at folk omplasserer pubertetslusene sine.. hehe)

Noen raser har "større" pubertet enn andre raser, dalmiserhanner er noe av det verste jeg har sett, med fryktperiode og "hjernesvinn".. Belgere er ikke så innmari mye bedre de (av de jeg har hatt i hus), og felles for begge rasene er vel at de blir seint voksne, ihvertfall i hodet.. Og det er vanskelig kanskje litt fordi at det eneste man egentlig får gjort, er å være tålmodig og vente til det går over mens man fortsetter å "oppdra"/trene hunden som at man ikke ble det minste frustrert i det hele tatt?

Men jeg er helt enig i at litt mer info om denne perioden av hundens liv sikkert hadde vært til hjelp, selv om det muligens hadde blitt vanskeligere å selge hannvalper da..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri hatt hund før og jeg visste heller ikke hvordan det kom til å bli. Jeg leste og prøvde å forberede meg så godt jeg kunne,men ting blir ofte annerledes i virkeligheten. Min hund var vrien i kastene slik som en unghund ofte er. Jeg følte meg ibland som en elendig hundeeier og følte at jeg hadde tatt meg vann over hodet. Men alikevel stod jeg på og visste at jeg bare måtte holde ut, siden at man ikke kan si så mye om hvordan hunden er/blir i den alderen, pga hormoner osv. Og ser det jo nå at hunden er helt annerledes. Nå ser jeg at ventingen og tålmodigheten har belønnet seg. Jeg tror at mange gir opp for fort. Og omplasserer hunder i ung alder fordi de er leie og slitne der og da. Selvfølgelig er det forskjeller. Men jeg hører om så mange som omplasserer i ung alder at jeg tror at i flere tilfeller gidder ikke eieren mer fordi det var ikke slik de hadde sett for seg hundeholdet. Syns at alle som får seg hund må forberede seg på en vanskelig unghund tid. når det er første gang. (for andre gangen vet man bedre) Og spesiellt hannhund eiere bør forberede seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...