Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan etablere leke som en knallgod forsterker?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

For eksempel, om du har en hund som i utgangspunktet ikke er så opptatt av leker, hvordan skal du gå frem for å gjøre leke til verdens beste belønning? Er det mulig?

Skrevet

Du kan leke mye med leken bare du, mens hunden ser på, og ikke få være med. Gjøre leken veeeldig interessant, slik at hunden har bare så lyst å komme ut til deg og være med. Har sett det at militæret leker med feks en ball utenfor valpegrinden, mens valpen ser på.

Og så må du kun bruke den leken til treningen ute. Ikke la hunden få den utenom.

Edit. leste feil, trodde du skrev, en hund som var opptatt av leker, og hvordan gjøre det mer interessant.. Men uansett, så kan du prøve å gjøre det sånn. At kun du leker og har det gøy.. Ellers så vet jeg ikke helt hvordan få en hund til å like å leker. Har sett dem som er sånn som ikke "gidder" å leke, og da virker de ikke interessert overhodet. Min hund derimot har jeg ikke det problemet med.

Skrevet

Det var en fin artikkel om lek i den forrige utgaven av Hund og træning.Har du tilgang på det bladet?

Der står det bla at det er fullt mulig å leke opp en voksen hund gitt at denne er av en leken rase(individ spiller jo også en rolle selvfølgelig) Tror Djerve er inne på noe lurt, at du viser hunden at lek er dødsmorro og ikke la den få tilgang på lekene utenom når du bestemmer at det skal lekes.

Skrevet

Jeg tror det er mulig med en hund som i utgangspunktet "burde vært" interessert. Altså, har du en hund som bare stirrer dumt på en ball om du triller den og ikke i det hele tatt viser interesse for ting som beveger seg, så kan det nok vær eet langt lærret å bleke.

Dersom det er håp alikevel, så tror jeg det avhenger veldig av om du eller andre er flinke til å leke. Det nytter ikke bare å trille en ball ofte, men det er hvordan ballen trilles/kastes. Har du leke i snor så er det et godt utgangspunkt. Da kan du snyte hunden for leka, og gjøre den mer interessant, men igjen, det krever at den som leker med hunden er aktiv, og da snakker jeg ikke om jenteløping altså :icon_redface: Det må jobbes.

Har man tilgang på brukshundfolk, så finner man ofte noen der som er flinke til å leke op hunder og som kan forklare hvoran man kan leke opp en hund vha å snyte hunden og hindre hunden i å komme til ved hjelp av sele, men man kan oppnå det samme (ok, ikke helt det samme) ved å være kjapp og engasjerende. Det må være eksplosivt, heftig og kortvarende.

Ja, og så må man finne noe som hunden faktisk kan tenke seg å bite i. Ikke alle synes ball er morsomt. Prøv biteskinn eller en tauknute eller noe annet for å se om det er noe som trigger hunden mer enn andre ting.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...