Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan etablere leke som en knallgod forsterker?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

For eksempel, om du har en hund som i utgangspunktet ikke er så opptatt av leker, hvordan skal du gå frem for å gjøre leke til verdens beste belønning? Er det mulig?

Skrevet

Du kan leke mye med leken bare du, mens hunden ser på, og ikke få være med. Gjøre leken veeeldig interessant, slik at hunden har bare så lyst å komme ut til deg og være med. Har sett det at militæret leker med feks en ball utenfor valpegrinden, mens valpen ser på.

Og så må du kun bruke den leken til treningen ute. Ikke la hunden få den utenom.

Edit. leste feil, trodde du skrev, en hund som var opptatt av leker, og hvordan gjøre det mer interessant.. Men uansett, så kan du prøve å gjøre det sånn. At kun du leker og har det gøy.. Ellers så vet jeg ikke helt hvordan få en hund til å like å leker. Har sett dem som er sånn som ikke "gidder" å leke, og da virker de ikke interessert overhodet. Min hund derimot har jeg ikke det problemet med.

Skrevet

Det var en fin artikkel om lek i den forrige utgaven av Hund og træning.Har du tilgang på det bladet?

Der står det bla at det er fullt mulig å leke opp en voksen hund gitt at denne er av en leken rase(individ spiller jo også en rolle selvfølgelig) Tror Djerve er inne på noe lurt, at du viser hunden at lek er dødsmorro og ikke la den få tilgang på lekene utenom når du bestemmer at det skal lekes.

Skrevet

Jeg tror det er mulig med en hund som i utgangspunktet "burde vært" interessert. Altså, har du en hund som bare stirrer dumt på en ball om du triller den og ikke i det hele tatt viser interesse for ting som beveger seg, så kan det nok vær eet langt lærret å bleke.

Dersom det er håp alikevel, så tror jeg det avhenger veldig av om du eller andre er flinke til å leke. Det nytter ikke bare å trille en ball ofte, men det er hvordan ballen trilles/kastes. Har du leke i snor så er det et godt utgangspunkt. Da kan du snyte hunden for leka, og gjøre den mer interessant, men igjen, det krever at den som leker med hunden er aktiv, og da snakker jeg ikke om jenteløping altså :icon_redface: Det må jobbes.

Har man tilgang på brukshundfolk, så finner man ofte noen der som er flinke til å leke op hunder og som kan forklare hvoran man kan leke opp en hund vha å snyte hunden og hindre hunden i å komme til ved hjelp av sele, men man kan oppnå det samme (ok, ikke helt det samme) ved å være kjapp og engasjerende. Det må være eksplosivt, heftig og kortvarende.

Ja, og så må man finne noe som hunden faktisk kan tenke seg å bite i. Ikke alle synes ball er morsomt. Prøv biteskinn eller en tauknute eller noe annet for å se om det er noe som trigger hunden mer enn andre ting.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...