Gå til innhold
Hundesonen.no

Schæfer...NÅ er jeg meget usikker på en sånn.


~Marlene~

Recommended Posts

Skrevet

Jeg var med avisen for bestevennina mi. jeg fryktet over alt å gå til et hus der det bor en shæfer tispe. jeg så ingen tegn til den- plutselig så jeg den. den løp mot meg å knurra jeg var på andre sien av gjerde. så hylte jeg å datt bakover i skrekk. så hoppa den over gjerdet å glefsa etter meg. da begynte vega å bjeffe å shæfern hoppa bort igjen- jeg var så sjelven etter denne hendelsen at jeg nesten svimte av! jeg fikk jo panikk før den hoppa over gjerdet så jeg gikk løp på trappa til naboen han kom ut å jeg var så sjelven å redd at jeg begynte å gråte. jeg torte ikke gå med avisen så det måtte dem som eide shæfern gjøre.

sykt jeg var sjelven da jeg syklet å leverte resten av avisene. jeg hylte nok fordi jeg er blitt angrepet som barn av en svær shæfer så skrekk for shæfer har jeg hatt hele tiden.

GRUSOM hendelse for meg! :)

Skrevet

Det skjønner eg Marlene.Stakker deg , det må være helt forferdelig å få en stor schæfer glefsende mot deg! :) Var den løs?

Skrevet

Det skjønner eg Marlene.Stakker deg , det må være helt forferdelig å få en stor schæfer glefsende mot deg! ;) Var den løs?

ja den var løs :)

Skrevet

Dette må du anmelde.. Det hadde jeg gjort om det gjaldt meg.

Blir ikke det litt vel hysterisk å anmelde schaferen forsvarte eiendommen sin! Og hun beit henne ikke. Og det kan jo hende at hun ser det lit mer dramatisk en det det egentlig var siden hun var redd schafer fra før av.

Skrevet

Siden du høres veldig ung ut, hadde jeg bedt en av foreldrene dine tatt kontakt med eieren av hunden, og bedt om at de sikret den bedre - siden den klarte å hoppe over gjerdet.

Og ikke begynne å anmelde. Hadde hunden VILLET gjøre deg noe, hadde den ikke nøyd seg med å bjeffe. Kanskje den ble like redd da den gjorde som hunder flest bak et gjerde gjør, bjeffer mot avisbudet, da du begynte å skrike og rope? Usikre hunder får gjerne bekreftet sin egen skrekk når folk blir redd dem, dessverre. Det er sikkert en ubehagelig episode for deg, som har hundeskrekk i utgangspunktet - du har nok vært veldig redd, men det er kanskje delvis også ditt problem; hunderedde folk kan jo bli redd en hund som kommer vennlig bort til dem også.

Men som sagt: Man starter på den ordentlige måten, nemlig at voksne folk snakker sammen - slik at hundeeieren forstår alvoret i situasjonen - og ser om det hjelper. Kanskje det er første gangen at hunden hopper over gjerdet, hvem vet. For hvis venninnen din ikke hadde advart deg mot at dette kunne skje, så høres det jo ut som en ny situasjon? For jeg antar at dere er så gode venner at hun ville sagt fra...?

Poenget er jo ikke å straffe folk i ettertid for at du ble redd, men å forhindre at lignende ting skjer igjen - og da vil det jo være i hundeeiernes interesse å sikre gjerdet sitt bedre, så hunden ikke hopper ut og at det skjer igjen.

Be en streng voksen ta kontakt, og snakke med hus/hundeeieren, så ordner det seg nok i forhold til dem - og så bør du få hjelp så du ikke fortsetter å være så redd, det må også være trist. Og ikke så nødvendig; hundeskrekk som ikke er verre (siden du har hund selv) er det mulig å få hjelp til å bli mye bedre av.

Kanskje foreldrene dine også kunne hjelpe deg med det? Jeg synes dette er noe som bør tas på alvor, at du kunne få litt treningshjelp. Det er mange hyggelige schäfere også, og jeg kjenner selv en som ble glefset på av schäfer (en gang hun gikk inn i huset på en gård i nabolaget, det viste seg at det ikke var noen hjemme andre enn hunden; ikke så lurt å gjøre kanskje) - men som klarte å komme seg over det gjennom å møte flere hyggelige hunder med forståelsesfulle eiere.

Er ikke hundeeieren villig til å gjøre noe, så får du jo vurdere: Er det en hund med dårlig rykte i nabolaget, eller er du redd den bare fordi den er schäfer? Da kan du jo heller prøve å gå på politiet med krav om bedre sikring av hunden i hagen, heller enn å velge å anmelde fordi den "angrep".

Skrevet

(klippe..) den løp mot meg å knurra jeg var på andre sien av gjerde. så hylte jeg å datt bakover i skrekk. så hoppa den over gjerdet å glefsa etter meg. (klippe)

Blir ikke det litt vel hysterisk å anmelde schaferen forsvarte eiendommen sin! Og hun beit henne ikke. Og det kan jo hende at hun ser det lit mer dramatisk en det det egentlig var siden hun var redd schafer fra før av.

Hvis hunden hoppa over gjerdet for å forsvare eiendommen sin for en forbipasserende på fortauet så synes jeg at det ble litt vel mye vokting.... Eller hvor går grensen din?

Skrevet

Denne hunden har et dårlig rykte må jeg si..brorn til bestevennina mi som er avis bud har blitt bitt av denne hunden i armen! jeg har vært livredd den shæfern bestandig ikke nok med at hu er syk å vokte men hu er så aggresiv! hu har bette etter nesa på avisbudet fordi hun sku på trappen med en avis hoppa den oppå henne. bestevennina mi har advart meg og jeg VISTE noe sånt ville sje om jeg møtte den. dessuten sa sanna ifra til dem som eier shæfern at d kom vikar neste dag! hvorfor i svarte kan dem ikke ha henne i band da :) ? hun sa jo IFRA! syns det er uansvarlig når dem vet hva kira/shæfern) kan gjøre med fremmede. sukk

Skrevet

Jeg sier igjen: Ta det opp med noen voksne. Foreldrene dine, eller til de andre, bør kanskje også sjekke i forhold til avisen som dere leverer - at dere unge som leverer avisen kan få deres foresatte til å klage over at en slik abonnent fortsetter å få avisen levert på døren. Avisen kan nekte vedkommende å få det. Da blir det dokumentert at hunden gjør det.

Det høres jo ikke ut til å være de alvorlige skadene - blir folk bitt i arm eller ansikt, så tas vel det såpass alvorlig at noe burde vært gjort? De fleste slike ting, særlig når det skjer med barn/unge blir vel meldt, eller at foreldrene tar det opp?

Men uansett virker dette skremmende, og da bør disse eierne sørge for å sikre hunden bedre. Alternativt.... at de bare kan glemme å få avisen, pluss trusselen om en politianmeldelse.

Det er forøvrig uforsvarlig av avisens budsjefer å fortsette å sende unge avisbud ut på en budrunde som inkluderer en abonnent med en slik uforsvarlig sikret hund som har skremt flere. Forutsatt at de andre sa fra da? Selv om de "bare" ble skremt?

Det er flere ting som svikter her, og det er synd at det ble deg - som allerede er redd hunder - skulle komme mellom.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...