Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva bør en kjøpe til en valp?


Recommended Posts

Skrevet

Ja jeg akal nå hente hunden min rundt 12 mai, og lurte på hvilke ting det er lurt en har før den kommer??

Har en godel ting fra min forge hund (heh.. veldi mye), men det er nå snart 8 år siden jeg hadde valp sist og jeg skal si at jeg ikke husker så mye.. Så om noen kan fortelle meg hva jeg bør ha, så kan jeg jo finne ut om det er noe nytt jeg må kjøpe meg.. :lol:

Skrevet

Tja, det er egentlig ikke så veldig mye du virkelig trenger til valpen i starten. Men kjøp et lett nylonhalsbånd som er lett å ta av og på, mat/drikkeskål og mat selvfølgelig. Det kan være greit å kjøpe noen leker, slik at ikke valpebitinga går utover dere og møblene, men lekene. Det kan være greit å starte med burtilvenninga fra starten av(hvis du vil bruke bur) så da er det greit å ha et bur også. Klotang og pelsstelleprodukter er lurt å kjøpe, slik at valpen blir vandt til å bli stelt fra den er liten av.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Nina har vel sagt det meste :D

Men hvilken hund er det du skal få da?

Selv brukte vi bare et lett lite utstillingsbånd til valpen vår de første ukene, det var en kjempe grei måte å venne han til bånd på! Men nå har vi jo en liten rase da :rolleyes:

Frysetørket vom er også supert å ha som godbiter den første tiden, de er myke og ikke for sterk mot en liten valpemage.

Lykke til :P

Skrevet

Jeg har kjøpt:

Matskåler

Leker

Stellesett

Kobbel og halsbånd

Tygge snacks

Bæsjeposer

Edit +:

Seng

Og snart ett bur eller en stor transport kasse

Skrevet

Har hentet valpen ja :D Vi måtte hente den 5 mai, så jeg har hatt den i en uke nå :P

Fant ut at jeg ikke trengte å kjøpe noe utstyr.. Vi må kjøpe et nytt halsbånd, da valpe båndet til min forge hund var for stort, også skal vi kjøpe en id-brikke.. Nye matskåler kjøpte jeg også ;)

Skal skrive om den og legge ut bilder på "Din hund" ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...