Gå til innhold
Hundesonen.no

Lydighetsøvelsene, bronsemerket


Mia_Cavalier

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal begynne nå snart med lydighet med Cello, målet er bronsemerke :wink:

Er det noen som har en link eller to der hvor det står lydighetsøvelsene i bronsemerket samt hvordan man lærer inn disse øvelsene?

Skrevet
Hvis du er medlem i NKKU faar du et blad om lydighet der og alle ovelsene :wink:  

Hvis ikke du har det, tenker jeg Astrid mer enn gjerne vil forklare deg det ....?

Er medlem i NKKU, men har rotet bort alle heftene vi fikk i den mappa #-o

Skrevet

#-o Dumt, for der sto det se :D Har ikke mappen foran meg, siden jeg er i utlandet, saa jeg kan ikke si noe, desverre :D I hvert fall tannvisning, lineforing, fellesdekk i 2 minutter, innkalling ....

Skrevet

Noen som vet hvordan man lærer inn "På plass"? Jeg skal lære Cello den varianten hvor hunden går rundt bak før den setter seg ved siden, ikke der hvor den går rett til venstre siden og snur seg fort, hvis noen skjønner hva jeg mener :oops: :D

Skrevet

Skjonner hva du mener ... Mange jeg vet begynner med enkle kommandoer for aa komme til hoyresiden forst, men faar dem saa bort paa venstresiden bak foreren....

hvis du skjonte det ... :wink:

Guest Vicky
Skrevet

prøv å hold hunden inntill deg på venstre side, og når den gjør det kan du si det er plass! det er på plass ja... Men husk å aldri si på plass hvis hunden ikke er det eller kan på plass helt. Hvis man sier det utenom kan man få en skjev, eller en helt feil på plass. Hvis du bor i Skien kan jeg si at nå har nettopp jeg og noen andre ungdommer tenkt å begynne å trene LP i helgene. Da kan vi hjelpe hverandre og greier. 2 av de andre holder på med bronsjemerket til og med. Jeg kan gjerne hjelpe, har vært instruktør for opp til klasse 3, så jeg håper det kan være til hjelp for de som trenger. Da blir det gratis også kan vi trene i helgen. Men da er det bare å sende en mail, så kan vi høre når det eventuelt blir trening. Det er ikke 100% sikkert ennå.

dette er for dem som vil være med, men det er sikkert mange som bor et stykke unna desverre...

Lykke til med bronsjemerket!

Skrevet
dette er for dem som vil være med, men det er sikkert mange som bor et stykke unna desverre...

Ja, jeg bor i Lofoten. Et "lite" stykke unna :D Hadde sikkert vært kjempemoro å hatt noen ungdommer å trene med. Det virker som om jeg er den eneste ordentlig hundeinteresserte ungdommen i hele Vestvågøy :? :D

Skrevet

Prøv baklengskjeding.

Du kan dele opp øvelsen å komme inn på plass i forskjellige momenter hunden må kunne:

Løpe mot deg

Løpe rundt deg

Sette seg rett på venstre side

Sitte på venstre side

Da begynner du med det siste, d.v.s. at du belønner når hunden sitter rett på din venstre side. Deretter belønner du for at han setter seg ned rett på venstre side. Når han setter seg ned, kjenner han igjen situasjonen og blir sittende fordi det har han lært at han har fått belønning for før.

Så belønner du å komme løpende rundt deg. Nå vil han også kjenne igjen situasjonen, og etterhvert blir det en slags kommando for ham selv at å komme løpende rundt deg automatisk betyr å sette seg ned, og deretter blir sittende. Det siste momentet du skal trene inn, kan du gjøre på denne måten:

Få en hjelper til å holde i halsbåndet på hunden, mens du går noen meter fra dem. Før du går kan du eventuelt vifte med en godbit eller et eller annet for å få opp lysten til å løpe til deg, men som oftest holder det å bare gå ifra. Snu deg med ansiktet mot hunden og hjelperen. Hjelperen slipper da hunden løs, og når den kommer løpende mot deg kjenner den igjen situasjonen og løper rundt deg og setter seg ned på din venstre side.

Husk å varier med lengde, tid og belønning så hunden ikke lærer seg at den f.eks. bare trenger å sitte tre sekunder stille for å få belønning. Noen ganger kan det gå bare et sekund, mens andre ganger kan det gå femten. Øk gradvis, men gå stadig litt tilbake igjen.

Når hunden kan selve øvelsen uten kommando er det bare å rope "på plass" eller noe sånt akkurat når hjelperen slipper hunden. Etterhvert kan du ta sitt og bli og rope kommandoen uten hjelp fra noen andre.

Håper det hjalp litt! Lykke til! :D

Skrevet

Tusen takk, wesminster! Veldig godt forklart :D

Er såå stolt av Cello-gutten min!! I dag hadde vi vår første treningsøkt! Cello var så flink, skjønte hva klikkeren betydde etter bare 2-3 minutter :D Han viser også tydelig at han begynner å skjønne kommandoen "sitt". Trente bare 5 minutter, så det ikke skulle bli kjedelig, og jeg sluttet mens han syntes det var morsomt så han skal synes at lydighet er kjempegøy til neste treningsøkt! ;)

Skriver forresten treningsdagbok :wink: Den blir lagt ut i kveld eller i morgen på hjemmesiden..

Skrevet

Ja, jeg bor i Lofoten. Et "lite" stykke unna :D Hadde sikkert vært kjempemoro å hatt noen ungdommer å trene med. Det virker som om jeg er den eneste ordentlig hundeinteresserte ungdommen i hele Vestvågøy :? ;)

Det maa da ikke vaere ungdommer :?

Jeg trener med voksne hver Torsdag og det gaar fint :D

Sjekk paa www.google.no og skriv "Vestvaagoy hundesenter" eller no' :wink:

Skrevet

Det maa da ikke vaere ungdommer :?

Jeg trener med voksne hver Torsdag og det gaar fint :D

Sjekk paa www.google.no og skriv "Vestvaagoy hundesenter" eller no' :wink:

Jeg er på hundetrening hver lørdag og der er jo mange voksne, men de virker IKKE særlig interessert i å trene sammen med noen og f eks hjelpe andre/utveksle erfaringer.. Dessuten så tror jeg det hadde vært mye morsommere å kunne trent fast med noen ungdommer :)

Guest Vicky
Skrevet

det er greit å trene med voksne syns jeg, men jeg må innrømme at det er morsomst å trene med andre hunde entusiast- ungdommer. Jeg trener til daglig med tidligere landslag folk på 60 år i LP, og det er helt greit, men det blir liksom mer sammarbeid med andre ungdommer, også lærer vi så mye av hverandre!! Alle har sine erfaringer og tips, enten de skal ta bronsjemerket eller er i eliten. Har fått samlet opp en gjeng fra 13- 20 år, og vi har det kjempe morro! Vi lærer av hverandre, og gir hverandre tips. I helgene har vi også agility apparatene og jeg har nøkkel så da er vi i full trening hele dagen. :lol: Håper vi blir en skikkelig stor lp og agility gjeng iløped av i år. Hvis det er noen som er i området eller bor i telemark eller no er det bare å sende mail, så kanskje vi får til en LP/AGILITY helg. Vi har bane og apparater. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...