Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken mark kur bruker du?


Recommended Posts

Bruker noen ganger panacur noen ganger får de bathmint(eller hvordan det nå skrives) og andre gangen får de drontal.

synes det er greit å bytte litt av og til da jeg leste ett eller annet sted at makken kan som lusen faktisk bli imun mot kuren som gis for å bli kvitt dem. her får de 2 ganger i året og har vi valper i hus så får dem sammen med valpene også ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bytter sånn at når denne pakken med Panacur er oppbrukt (den holder for to ganger) så bruker jeg pasta Bathmint en gang også bruker jeg Panacur to ganger igjen. En gang i året får hun også den pakken med en tabl (husker ikke hva den heter)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg husker ikke hva merket det er jeg bruker ;) men det er en kul og hvit pakning hverfall. Det brukes tube-pasta her og Gizmo syntest det smaker nammenam ;)

Det tror jeg er Bathmint(hvis jeg husker rett) ;) .

Jeg bruker bathmint. Tror jeg skal skrifte sort denne gangen :P Bruker dere "pasta" eller tabelett på deres hunder?

Pasta gir jeg til valper men de voksne får somregel tabeletter(Tinka digger jo pastaen da så når valpene får så får hun også).

*Moderert på grunn av dobbelposting* Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg var hos dyrlegen for noen dager siden, og etterspurte ormekur. Da svarte hun at jeg absolutt ikke burde ta ormekur forebyggende lenger, KUN ta det om jeg så mark i avføringen. Dette husker jeg også at det var snakk om i fjor.

Hvorfor er jeg ikke helt sikker på, men jeg gir ikke forebyggende lenger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har gitt enten Drontal eller Panacur. Banminth har jeg gitt en gang og da nektet hunden min å spise den opp, det ble litt av noe griseri. Men nå tror jeg at jeg kommer til å droppe ormekur 2 ganger i året, og heller ta med avføringsprøver til vetten. Det koster omtrent like mye å få analysert en avføringsprøve som å kjøpe ormekur (har til og med fått gratis analyse!), og så slipper jeg å utsette den sensitive magen hans for enda mer stress. I Danmark må man få resept på ormekur, fordi markene i enkelte byer/områder (Køben?) var blitt immune mot enkelte typer markkur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var hos dyrlegen for noen dager siden, og etterspurte ormekur. Da svarte hun at jeg absolutt ikke burde ta ormekur forebyggende lenger, KUN ta det om jeg så mark i avføringen. Dette husker jeg også at det var snakk om i fjor.

Hvorfor er jeg ikke helt sikker på, men jeg gir ikke forebyggende lenger.

Oi, den var ny? Vil gjerne vite hvorfor.. Mine er mitt i en kur med Panacur nå... Bytter på den og Banminth.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi, den var ny? Vil gjerne vite hvorfor.. Mine er mitt i en kur med Panacur nå... Bytter på den og Banminth.

Fordi at innvollsparasitter blir immune mot kurene ;)

Jeg har slutta å gi rutinemessig, og gir bare om jeg mistenker at de har orm.. Hva jeg gir, kommer litt an på, men foretrekker drontal som bare skal gis en gang så sant du ikke ser det er orm i avføringa :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi, dette var interesant, Ask har aldri fått markur før (to år nå ;) ) men tenkte jeg skulle kjøpe og gi han en kur som forebygging hvertfall, men har aldri sett mark i avføringen, så da trenger jeg kanskje ikke kjøpe for å forebygge heller da..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ser det er mange som bytter FRA panacur. Hadde tenkt og bruke den, så er interesert i å vite hvorfor dere bytter..

Jeg bytter fra panacu for å få variasjon. Man bør bytte mellom to merker ormekurer jevnlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...