Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpefôr eller voksenfôr til valp?


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Hva mener du? Behøver en valp valpefôr? Eller er du redd for at hunden skal vokse for fort? Eller er det kun et gammelt rykte som sier at hunder vokser fortere av valpefôr, og at valpefôr kun inneholder mer fett? Velger du heller å fôre valpen med voksenfôr?

I så fall, når kutter du ned på valpefôret og hvorfor?

Skrevet

Jeg har brukt valpe for på Gizmo hele tiden da, pga knottene er små og da er jeg sikker på at han får i seg foret... Så blander jeg cesar inni foret i helgene da :huh: men jeg skal hverfall gå på valpe for til han er 1 år... Så får jeg se videre da... Fra Gizmo var 2 mnd og opp til ca 4,5 gidde jeg han 3-4 ganger dagligt nå er han 6 mnd å jeg gir 2 ganger dagligt men skal snart gå ned til ett måltid til dagen.. Hver enklet bestemmer dette selv da men sånn funker vår foring :huh:

Skrevet

Jeg bruker valpefor til hunden er ca 6 mnd. Då går eg over til juniorfor. Går som regel over til voksenfor ved 8-10 mnd`s alder.

Skrevet

Jeg brukte valpefor til Ero var 10 mnd, for da var han ferdig utvokst. Jeg mener at valpen behøver valpefor til den er nogen lunde ferdig utvokst, for å få i seg nok næringsstoffer mens den vokser.

Skrevet

Jeg forholder meg til anbefalinger fra oppdrettere og kjentfolk av min rase verden over, og gir ikke valpefôr i det hele tatt til mine hunder. Så langt har jeg hatt "suksess" med det, og ser derfor ingen grunn til å endre på det bare fordi pengegriske fôrprodusenter prøver å innbille meg noe annet.

Men nå er jo dette med valpefôr til store og gigantraser et meget omdiskutert tema, da...

Skrevet

Albin gikk på valpefor til han var nesten 1 år og han har vokst jevnt og fint hele veien. Har hørt at om de går på valpefor for lenge så blir de lange og pinglete med alt for lite benstamme, men jeg har stikk motsatt erfaring! :huh: Albin kunne ikke hatt en kraftigere benstamme. Han ble til og med plassert som nummer 2 på grunn av at dommeren mente at benstammen hans var for kraftig :o Helt greit for meg da bernerne skal ha mye benstamme.

Han er også kompakt og fin, med en smule korte ben ;)

Innbiller meg at Kaisa gikk lenge på valpefor også, ingen problemer der heller :huh:

Skrevet

Jeg ville gått på valpe för så lenge som mulig, jeg har hørt fra flere som gikk fort over til voksen for (4 måneder) Og hunden vokste ujevt og "feil".

Vil motsi deg med en gang her. Det gjorde jeg tidligere med mine valper, de hadde en sekk valpefor og så gikk de over på voksenfor. Og de vokste nesten jamnere enn de som nå har gått lenger på valpefor.

Skrevet

Mener det er veldig viktig å følge oppskriften her. Valper har helt andre næringsbehov enn voksne hunder. Fikk beskjed av vetrinæren; valpefôr til hunden er minst ni mndr.

Skrevet

Chessea har gått på Norwegian Polar siden hun var liten.. ;) Det eneste som er endret er størrelsen på porsjonene. Men da hun kom fra oppdretteren fikk hun Royal Canine for valper i ca 2 mnd. 1 gang om dagen i tillegg til Norwegian Polar 2 ganger om dagen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...