Gå til innhold
Hundesonen.no

Fujifilm Finepix S5600


Vala

Recommended Posts

Skrevet

Altså, etter å ha stønnet meg igjennom bruk av min datters kamera en stund, så fant jeg ut at nå er det på tide å kjøpe meg et eget! Men har ikke allverdens penger å bruke i min studenttilværelse så det ser ut til at jeg havner i prisklassen til S5600, som ligger på 2400,-. MEN, når det står at minnet er på 16 MB x D, hva vil dette si? For det første-ja, jeg vet hva 16 mb betyr, men ikke helt hva det vil si i ca antall bilder. Og hva i all verden betyr " x D"?.

Så videre at det er XD picture card man kan kjøpe i tillegg (antar jeg at man kan iaf...), og er det riktig at disse ikke akkurat er blant de billigste?

Har tidligere sett her inne at folk har kameraet, men ingen har nevnt noe om videofunksjonen, hvordan er den egentlig? Noe å skryte av, eller en meningsløs "duppeditt-funksjon" kameraet kunne vært foruten?

Se link under, hvis dere lurer på hvilket kamera det er snakk om ;-)

http://produkt.akam.no/product.php?product...=specifications

Skrevet

XD-minnekort - xd minnekort er(var?) blant de dyreste å du må regne prisen på et nytt minnekort inn i prisen på kameraet.

Eksempel : 512Mb minne = ca370kr på nett (600 på butikker som elkjøp,expert osv.)

16Mb - 16Mb er ALT for lite, kameraet tar bilder i 5 Megapiksler (på max kvalitet, kan sette ned kvaliteten å få flere bilder på brikken), som gjør at 16Mb går unna på 8-10 bilder.! Jeg fyller 16Mb på 3sekunder(fakta) med mitt kamera...

S5600 - Du må som sagt plusse på noen hundre kroner for et minnekort, men du må også plusse på 4oppladbare batterier & ladder.! Å leve på engangsbatterier er ikke mulig, da blir det allefall dyrt... :S

videofungsjon -

# Oppløsning: 640x480 (VGA)

# Bilder per sekund: 30

# Lyd: Mono

Videofungsjonen er bra.! Men med mono lyd (ikke noe stort minus i grunn), og video tar 100Mb pr minutt.!

Så kjøp minst 512Mb minnekort om du skal bruke videofungsjonen.. (512Mb = 5minutter video)

Ellers så har jeg ikke prøvd kameraet selv, men det ser bra ut fungsjoner & prisen tatt i betraktning... ;)

Skrevet
Du må som sagt plusse på noen hundre kroner for et minnekort, men du må også plusse på 4oppladbare batterier & ladder.! Å leve på engangsbatterier er ikke mulig, da blir det allefall dyrt... :S

Ellers så har jeg ikke prøvd kameraet selv, men det ser bra ut fungsjoner & prisen tatt i betraktning... ;)

Takk for svar ;-)

Ja, etter å ha postet her inne igår, så kom jeg over en side som sa noe om ant. bilder på disse 16 mb. og med den farten jeg trykker unna når jeg ser et motiv, så er det ikke godt nok!

Kom over dette tilbudet på mpx, og lurer rett og slett på om den diffen på 1500,- kan forsvares med det de gir med i "pakke prisen". Eller kan jeg få det enda billigere hvis jeg kjøper det seperat (da prisen hos mamoz er veldig rimelig i forhold til andre steder på selve kameraet, altså.

http://www.mpx.no/aspx/loginVnet.aspx?Retu...0287&plid=60287

Skrevet

Takk for svar ;-)

Ja, etter å ha postet her inne igår, så kom jeg over en side som sa noe om ant. bilder på disse 16 mb. og med den farten jeg trykker unna når jeg ser et motiv, så er det ikke godt nok!

Kom over dette tilbudet på mpx, og lurer rett og slett på om den diffen på 1500,- kan forsvares med det de gir med i "pakke prisen". Eller kan jeg få det enda billigere hvis jeg kjøper det seperat (da prisen hos mamoz er veldig rimelig i forhold til andre steder på selve kameraet, altså.

http://www.mpx.no/aspx/loginVnet.aspx?Retu...0287&plid=60287

Nei, jeg synes ikke pakken er verdt diffen på 1500. Minnekortet de har lagt med, selger de for 776 kroner løst. Dvs at du betaler 724 for en ladder med 4 batterier og en bæreveske. Såfremt ikke vesken er veldig spesiell, så koster ikke den mer enn ca 200, og ladderen er nok av billigste sort - som man får for rundt 180 kroner. Spørsmålet er frakt - for bestiller du hos flere forskjellige får du mange frakt og eksp.gebyr - men det kan jo hende en lokal fotobutikk har gode tilbud på minnekort - evt at den som selger kameraet billigst på nettet har billige minnekort...? Sjekk priser litt rundt om kring, det kan fort lønne seg.

mvh

HeliX

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...