Gå til innhold
Hundesonen.no

hakk i hæl hund


henrikke

Recommended Posts

Skrevet

Henrik liker å være med der det skjer.Og enhver tur mot utgangsdør eller kjøkken virker lovende... ;)

jeg er vant til å ha ham der, maks ett skritt bak meg, gjerne rett foran eller mellom beina også..

Samboer er ikke like begeistret.Han er livredd for å tråkke på ham.

Tar dette ganske rolig jeg.Kan han bli skadet av det? Alvorlig?med mindre mannen faller oppå dyret?

Bortsett fra å kommandere ham i bli/dekk så er det vel ikke så mye å gjøre med saken...

Skrevet

Det er en cavalier du har, og de er veldig eierkjære :) Jeg synes som regel det bare er stas, men det er klart det kan bli litt slitsomt til tider. Så lenge du ikke går med høyhælte sko eller tråkker på han på "farlige" steder som hodet, ryggen e.l., så går det nok bra.

Skrevet

Jeg tror det skal litt til før han blir skadet av det. Forrige hunden vi hadde var en ganske liten sak som følgte etter oss titt å ofte inne (mamma holdt på å få forfølgelsesvanvidd :D - men hennes egen feil når hun så og si alltid ga han noe mat). Han ble følgelig trålkket på noen ganger, å tillegg ble han klemt i en dør en gang. Heldigvis ikke hardt. Han var så snar å smette hit å dit at det var til tider vanskelig å følge med på hvor han var. Snikende ullteppe. En gang klarte mamma av alle ting å sette seg på han :) . Vi hadde en svart skinnsofa, og hunden var og helsvart. Han hadde krøllet seg sammen i hjørnet på sofaen, og var rett og slett helt usynlig. Men det gikk bra for hun merket fort at han var der før hun satta seg med hele vekta. Men det skjedde heldigvis bare en gang og det ble ingen skader eller lignende av det. Det er ikke alltid lett med små vofser :) .

Han jeg har nå kommer bare løpende når han hører det faller noe på gulvet, det knirker i poser eller kjøleskapet blir åpnet. Han har og en egen godteskuff i et skap så når det åpnes så kommer han tassende B)

Jeg tror nok du fortsatt kan ta det med ro, dere går vel ikke med sko inne heller så et tråkk eller to blir jo ikke så vonde. Tror det skal mye til før samboeren din faller på han og, dere er jo obs på at han er der så.

Skrevet

jeg har snublet noen ganger i mamma sin dvergpuddel, han har ikke tad skade av det, han tror bare at jeg leker med han. å det skal ganske mye til for å trø på en hund.. de er bra raske :)

Skrevet

Min hund pleier også å følge etter meg hele tiden, hvis hun får lov. Jeg syns det er mega irriterende og høre tass tass tass etter meg overalt hvor jeg går, og syns det er en uting. Føler meg forfulgt. Derfor blir det somregel "gå vekk" eller "på plass". Jeg har tråkket på henne mange ganger, og jeg flytter meg ikke for hunden hvis hun går iveien. Hun får lære å flytte seg når jeg kommer. Syns sånn tassing fører til urolighet og rastløshet, noe jeg ikke ønsker å ha inne.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...