Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvitløk


Gronnis

Recommended Posts

Skrevet

Dere som gir hvitløk til hundene deres, er dette egentlig forebyggende mot lus og flått? Så også på olivers at man skulle gi ca 2 fulle spiseskjeer med hvitløk til en hund på 10-20 kg, men det stod ikke om hvor ofte man skulle gi det, så det er også et spørsmål jeg lurer på.

Skrevet

Jeg fant dette på en side som jeg dessverre glemte å notere ned...:

While garlic also contains the toxic ingredient thiosulphate, it seems that garlic is less toxic and large amounts would need to be eaten to cause illness.
Skrevet

Hvitløk i store doser kan gi anemi hos hund, men da er det snakk om ca 5 gram eller mer hvitløk om dagen over lengre tid. Symptomer på "overdose" av hvitløk er løs mage og mye gass.

Små doser hvitløk er bra for immunforsvaret, og det sies at flått ikke liker lukten av hvitløk og heller ikke smaken av blodet til en hund som spiser hvitløk.

Min erfaring med hvitløk som flått middel er heller skral, men så bor jeg i den regionen av Norge hvor det er mest flått, vi har til og med flått i deler av hagen. :)

Jeg ser ikke bort i fra at hvitløks lukt og smak kan avskrekke flåtten litt, men ikke nok (for min hund)..

Du kan gi hvitløk relativt ofte ofte og i lengere perioder, men bare inntil 2 mnd av gangen, har jeg lært.

Legger ved en link om hvitløk og immunforsvar

http://www.canis.no/redirect.php?target=/e...de=eksp&start=1

Skrevet

OBS OBS!!! På min boks fra Olivers står det at du skal bruke EN teskje med hvitløk pr 25kg...to spiseskjeer blir for mye, det er jo mer enn man gir en hest også. :)

Edit for å si at jeg har sett på Oliver.no og det står faktisk 2fulle spiseskjeer, det hadde jeg vært skeptisk til..ville tatt en tlf og hørt med dem, som sagt står det 1tsskje på boksen jeg har her hjemme.

Skrevet

Hvor mange ganger skal man gi det da? Står ikke det på siden.

OBS OBS!!! På min boks fra Olivers står det at du skal bruke EN teskje med hvitløk pr 25kg...to spiseskjeer blir for mye, det er jo mer enn man gir en hest også. :)

Edit for å si at jeg har sett på Oliver.no og det står faktisk 2fulle spiseskjeer, det hadde jeg vært skeptisk til..ville tatt en tlf og hørt med dem, som sagt står det 1tsskje på boksen jeg har her hjemme.

Skrevet

Hvor mange ganger skal man gi det da? Står ikke det på siden.

På min pakkning står det:

"en teskje daglig pr 25kg"

Så man skal bare gi en gang om dagen. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...