Gå til innhold
Hundesonen.no

Alenetid for valpen grunnet eksamener


Svedge

Recommended Posts

Når Atsu er rundt 10-11 uker gammel i starten av Juni, kommer eksamene mine over en 2 ukers periode. Det jeg har er:

02/06/2006, 5 timer.

06/06/2006, 3 timer 30min.

13/06/2006, 5 timer.

15/06/2006, 3 timer.

Det jeg er redd for er at han kan få en varig skade av å være for lenge alene hjemme under 5 timers eksamene. Men han kan også få en skade av å være hos andre i et utrygt miljø hos andre. Valget står derfor mellom å la han være alene hjemme og håpe på at det går bra, eller å finne noen i hundemiljøet her til å passe ham. 3 timers eksamene bør gå greit alene hjemme.

Hva ville dere ha valgt?

Er det noen andre fra Narvik her?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må nesten se på valpen din. Takler den å være alene hjemme i det hele tatt? Gjør den ikke det så vil jeg latt noen andre passe den, mens hvis den fint takler det så kan den godt være hjemme. Men kan du ikke få noen til å komme hjem til deg å være der med valpen mens du har eksamen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Det burde da være mulig å få hundevakt hjemme hos deg ett par timer iallefall, sånn at Atsu ikke trenger å være alene i veldig lang tid av gangen.. Lykke til med flott liten hanne (som sikkert skal bli en stor, flott hanne en vakker dag), og eksamener.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg og hadde nok fått noen til å passe den mens du holdt på med eksamener osv... Siden du ganske nydelig får den i hus da du har eksamener på gang. Hva med foreldrene dine, venner eller kanskje en nabo som du stoler på? Valpene skal jo ha mat osv som er nevnt lengre oppe. Men lykke til hverfall med alt gleder meg til å se bilder når de kommer :lol::)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han har vært hos deg i totre uker når eksamenene begynner sant?

Det jeg tenker mest på her er deg, hvordan kommer du til å arbeide best på eksamen? Å være hjemme i 3-5 timer alene bør gå helt greit, som oftest sover de jo, i hvert fall om du har lagt opp treningen greit og han er stødig. Spørsmålet er vel mer om du slapper av og klarer gjøre ditt beste da, eller om det er bedre for stressnivået ditt at noen er der? Evt om han er hos andre?

Hadde det vært snakk om noe som måtte foregå over lengre tid ville jeg vært mer redd for at han skulle ta skade av feks å være alene eller hos andre, er det snakk om to korte dager er det litt begrenset hva man klarer ødelegge, selvom alt er mulig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...